Po cestě na jih Slovenska jezdíme kolem polí v řadách táhnoucích se nekonečných hrobečků, obvykle zakrytých černou fólií. Několik let mi vrtalo hlavou, co tam pod těmi fóliemi můžou takto pěstovat. Že jde o ty zajímavé stonky chřestu, jsem se nakonec dozvěděla mnohem později po tom, co jsem první chřest ochutnala. Tato báječná trochu záhadná zelenina, kterou pěstovali už ve starověkém Egyptě, je na našem stole stále mírně v ústraní. A přitom je tak jednoduché z ní vykouzlit zdravý, lehký oběd. Chřest přezdívaný také "král zeleniny" byl a je ceněn především pro svoji jemnou a ušlechtilou chuť. Ovšem ani jeho blahodárné účinky nejsou nevýznamné. Chřest je zvláště bohatý na křemík, má vysoký obsah fosforu a dost draslíku, sodíku, manganu a železa. Věděli jste třeba, že chřest čistí ledviny, podporuje činnost jater a dá se s ním báječně hubnout? Sezóna sklízení chřestu trvá obvykle od května do června. Protože chřest je nejlepší konzumovat čerstvý, představují právě zmíněné jarní měsíce pro milovníky této zeleniny přímo chřestové hody.
Chřest rozeznáváme:
- bílý - fialový - chřestová hlavička je růžová až fialovopurpurová a část dříku musí být bílá
- zelenofialový - zbarvený z části zeleně a z části fialově
- zelený - hlavička a podstatná část dříku musí být sytě zelené.
Při nákupech je na místě kontrolovat čerstvost chřestu, kterou můžete v obchodě snadno ověřit kontrolou šťavnatosti naříznutého stonku, a nebo zvonivým zvukem, který uslyšíte přivzájemném poklepu dvou výhonků.
Chřest se připravuje nejpozději do dvou dnů po nákupu, do doby přípravy jej můžete skladovat v lednici zabalený do vlhké utěrky.
Před přípravou chřest loupeme - bílý oloupeme celý (začínáme asi 1 cm od hlavičky), u zeleného spodek výhonku. Konce výhonků vždy zkrátíme o zhruba 2 cm - jsou dřevnaté.
Chřest před vařením sbalíme do svazků a vaříme v silně osolené vroucí vodě s trochou cukru, másla a citronovým plátkem dle tloušťky 7 až 15 minut. Do vody můžete přidat i kousek housky, která vytáhne z konců chřestu mnohdy mírně nahořklou chuť. Nikdy se nesnažte chřest po uvaření ponořit do studené vody-způsobíte tím ztrátu vitamínů i chuti. Chřest můžete konzumovat gratinovaný, smažený, marinovaný, vařený, slaný se sýry, zeleninou i všelijakým masíčkem, sladký s jahodami, hruškou i mandarinkami nebo jen tak. Záleží jen na vaši fantazii.
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.