Zhruba před deseti lety uveřejnily webové stránky BBC výsledky ankety, ve které se objevilo padesát jídel, které bychom měli určitě okusit před tím, než zemřeme. Své tipy na jídla posílalo tisíce čtenářů tohoto webu. Anketa více-méně dosti svérázná, přesto její výsledky jsou leckdy zajímavé. A my se nyní s odstupem času zkusíme podívat, jak to tenkrát dopadlo a co myslíte, jaké by to bylo nyní? Zde je tudíž seznam těch údajně NEJ pokrmů alespoň v krátkosti; a připojíme i některé recepty. A jak to tedy dopadlo?
Na prvním místě se umístila čerstvá ryba, na druhém humr, kterého je nejlépe kupovat živého, protože jakmile se jednou zabije, maso se rychle kazí. Třetí místo získal steak, čtvrté thajská jídla se svými rozmanitými příchutěmi od kyselé až po slanou a hlavně "rýžovou", protože jíst thajsky znamená jíst rýži.
Hned na pátém skončila čínská jídla . Kdo by je neznal? Ať už slavná Pekingská kachna nebo různé míchanice nejrůznější zeleniny, masa, rýže či nudlí. Šesté místo zaujal jeden z nejúspěšnějších mléčných výrobků vůbec - zmrzlina . Obchodování s ní začalo v Severní Americe v Baltimore v roce 1851. Dnes existují stovky příchutí, od česnekové, přes jahodovou, vanilkovou až třeba po příchuť jasmínového čaje či piva. Sedmička je pizzová! Pizza s rajčetem, česnekem, oreganem, salámem a hlavně pořádnou vrstvou sýra!
Na osmičce čeká krabí společnost. U kraba můžete znát dva druhy masa - bílé pocházející z klepet a hnědé maso z těla včetně jater. Mimochodem krabí játra se považují za delikatesu. Na devítce je Kari , popisující v Británii jídla ostré chuti, obsahující různá koření jako např. kurkumu, chilli, kmín a koriandr. Desítku má garnát a jedenáctku korýši slaných vod s názvem Moreton bay bugs . Na dvanáctce najdete Clam chowder, hustou polévku z ryb, mlžů nebo kukuřice s bramborami a cibulí, slaninou. Existují různé druhy.
Třináctku si lze připravit na rožni: barbecue. Čtrnáctku mají pancakes neboli tenké omelety, na které se nedává jen sladká marmeláda, ale hlavně plátky sýra a šunky. V žebříčku dále najdeme těstoviny, slávky, tvarohový koláč- cheescake a jehněčí maso.
Devaténácté místo získal crem tea, odpolední čaj podávaný s čajovými koláčky, džemem a hustou smetanou. Na dvacítce pozor! Číhá tam krokodýl a za ním ústřice. Originální jídlo z Austrálie si máte též dopřát - klokanní maso je nízkotučné a s nízkým obsahem cholesterolu, jí se na různé způsoby jako klokanní steaky, kebab, závin či dušenou směs se zeleninou. Někteří vědci, nejspíše čokoholikové vyzkoumali, že čokoláda zvyšuje o 50% naše štěstí. Prostě nám chutná, rozpouští se v puse a uvolňuje nám hormony pro dobrý pocit.
Dvacet čtyřku znáte určitě dobře - sendviče. Dvacet pětku získaly řecká jídla, proto si nezapomeňte dopřát třeba moussaku, kleftiko či řecký salát. A co teprve dvacet šestka! Tu už má většina z nás najisto za sebou zeleninové, masové či sýrové karbanátky a hamburgery. Na dvacet sedmičce se umístila kuchyně považována za nejchutnější a nejrozmanitější na světě - mexická a v ní spousta chilli papriček! Další vodní živočich se dostal do seznamu, tentokrát oliheň a následuje ho americká snídaně, plná vejcí, hranolek, vaflí, šunky, klobás, párečků...
Třicítku si můžete dát pečenou, uzenou, grilovanou nebo smaženou, ale hlavně s příchutí lososa. Další místo obsadila zvěřina, poté morče, které prý chutná jako králík a má méně tuku a více proteinů než kuře, vepřové nebo červené maso. Další vodní pochoutka - žralok, dostal místo 33. Chutnají Vám kulinářské lahůdky? Co třeba sushi, vývozní lahůdka Japonska, jinak malá rulička rýže a syrové ryby. Trvá deset let než se někdo stane dobrým sushi kuchařem. Třicetpětku můžete znát z dovolené ze Španělska - paella je jídlo podávané na pánvi. Jedná se o rýži smíchanou se zeleninou, masem, mořskými živočichy a olivovým olejem. Další místa mají australská ryba Barramundi, sob, původně turecký kebab a mušle.
Čtvrtou desítku začíná australská pirožka s masem a po ní si dejte pozor na závislost, protože se říká, kdo jednou propadne mangové chuti, už si ji nemůže odříci. Další místo mají plody durianu. Javánci věří, že mají afrodisiacké účinky. Chobotnice je zase velmi populární ve Středozemí a Japonsku. Číslo 44 si získala žebra, následuje rostbíf a tapas - malé porce jídla, které se podávají buď k nápoji nebo před hlavním jídlem. Jerk je konzervování masa sušením po plátcích, tento styl pochází od Arawackých indiánů a tento zvláštní způsob vaření masa můžete ochutnat na Jamajce. Čtyřicátéosmé místo obsadila tlačenka Haggis, zástupce skotské gastronomie, z ovčích drobů vařených v ovčím žaludku s přidáním krupek. Předposlední místo má kaviár a padesátku zaplňuje Cornwallský piroh - maso nebo ovoce zapečené v těstě.
Říkáte si, že Váš žebříček by vypadal jinak? Můj určitě! Inu, co země to jiná chuť a co člověk to jinak mlsný jazyk.
Vyzkoušejte:
140 g mandlových sušenek, 30 g rozpuštěného másla, 200 g sýra Fénix nebo tvarohu, šťáva z 1/2 citronu, 3 lžíce moučkového cukru, 10 jahod rozkrojených napůl
Sušenky rozdrťte a smíchejte s máslem. Směs naneste na dno dortové formy a na ni klaďte jahodové půlky. Smíchejte sýr nebo tvaroh s citronovou šťávou a moučkovým cukrem a naneste směs na jahody. Několik jahod rozhoďte po povrchu dortíku a dejte cheesecake ztuhnout do lednice.
500 g jehněčího masa, 150 g veky, 0,2 l mléka, 2 vejce, 200 g jarních bylinek: kopřiv, petrželky, libečku, 50 g cibule, 20 g soli, 1,5 g mletého pepře, 100 g strouhanky, 200 g másla
Jehněčí maso z předku pečlivě vykostíme a jemně umeleme na strojku. Veku nakrájíme na kostičky, které zkropíme mlékem a necháme nasáknout. Oprané bylinky a cibuli nasekáme. Mleté maso, navlhčenou housku a posekané bylinky s cibulí, vejce, sůl a pepř promícháme na vláčnou hmotu a je-li třeba, zahustíme ji jemně prosátou strouhankou. Z vláčné hmoty navlhčenýma rukama tvarujeme malé ploché řízky, které zvolna opékáme na rozpuštěném másle po obou stranách. Opečené řízky dáme stranou a do výpeku přilijeme vodu, provaříme a šťávu přecedíme na opečené řízky. Příloha: Brambory dušené ve smetaně s bylinkami.
2 hlavičky čekanky, 1 velké rajče, snítka čerstvé bazalky, 1 lžíce olivového oleje, šťáva ze 2 citronů, 600 g lososových filetů, sůl, pepř
Nakrájete listy čekanky na proužky. Rajče oloupejte (vložte na chvíli do vroucí vody a poté půjde lehce oloupat). Lehce osmahněte 2 minuty slupku z rajčete společně s lístky bazalky na olivovém oleji. Semínka z rajčete také odstraňte a zbytek nasekejte. Z citronové šťávy, olivového oleje, soli a pepře umíchejte dresink. Přidejte trošku olivového oleje do pánve a osmahněte lososa po obou stranách na vyšším plameni dohněda, asi 5 minut. Dejte lososa na talíře, obložte jej listy čekanky a nasekaným rajčetem. Rybu polijte dresinkem a ozdobte směsí bazalky a slupky rajčete.
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.