Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Pozvánka na film: Malé oslavy

Pozvánka na film: Malé oslavy

Redakce Babinet

Před oslavou…

Příběh o životních prohrách, záblescích štěstí rodících se z nouze a rytmech salsy.

Osmatřicetileté Magdě se právě zbortil její životní sen, třináctiletá Agáta se zas právě teď prochází po křehké hranici mezi dětstvím a dospělostí. A obě dvě musí najít cestu k sobě samým i jedna k druhé.

Do hlavních rolí obsadil Zdeněk Tyc skutečnou matku s dcerou – Annu Šiškovou a Terezu Nvotovou.

V dalších rolích se představili Bolek Polívka a Agnes Gubiková.

O příběhu…

Osmatřicetiletá Magda (Anna Šišková) má za sebou spoustu životních proher a nesplněných přání. Tím posledním byl vlastní kadeřnický salón, který ale zkrachoval dřív, než vůbec otevřel. A tak má Magda spoustu dluhů, výpověď z pronajatého bytu a strach o sebe a svoji třináctiletou dceru. Dospívající Agáta (Tereza Nvotová) právě objevuje první lásku a nesmělé doteky, a s matčinou bezradností a prohlubující se depresí se musí vyrovnat sama. Po svém.

Magdina kamarádka (Agnes Gubíková) nabídne Agátě dočasné útočiště, ale ve chvíli, kdy se seznámí s bohatým emigrantem (Boleslav Polívka), začne na provokující mladou dívku s krásným tělem žárlit a Agátu posílá okamžitě pryč. Agátě nezbývá nic jiného, než se odstěhovat za matkou do malého pokojíčku v neútulné ubytovně, kde všudypřítomný zápach, nepořádek a společnost životních zkrachovalců a feťáků jen zdůrazňují tíhu Magdiny situace.

Naivní a zatím nevinná Agáta touží z bolestné reality uniknout do jiného světa, a jako vzdor všemu konformnímu se snaží proniknout k rebelující partě mladých grázlíků a zlodějíčků, do světa, kde nic není problém. Postupně ztrácí nevinnost, iluze a nakonec i dětství, když se setká s realitou, která je krutější, než si vůbec dokázala představit. Ale záblesky štěstí se mohou rodit i z nouze.

Film vznikl v koprodukci ALEF Film & Media Group, MIRACLE FILM, TV a Carlo D´Ursi Produzzioni, a dálších společnosti: Filmové ateliéry, Česká televize, Emita Invest a UN Film. Film vznikl za podpory Ministerstva kultury Slovenské republiky, Státního fondu ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie, evropských fondů Eurimages a Media.

Režisér Zdeněk Tyc

Narozen 16. dubna 1956 v Rokycanech

Zdeněk Tyc je jedním z nejosobitějších českých filmových režisérů. Má za sebou snímky jako Vojtěch, řečený sirotek, se kterým byl za tehdejší Československo vyslán do boje o Oscary; Smradi s Petrou Špalkovou a Ondřejem Trojenem; nebo Žiletky natočený v česko-francouzské koprodukci, v hlavní roli s Filipem Topolem.

Po maturitě na stavební průmyslovce pracoval jako ošetřovatel v zoo, kulisák, tahač kabelů v Československé televizi a asistent režie na Barrandově (Požáry a spáleniště (1980), Upír z Feratu (1982), Sestřičky (1983), Straka v hrsti (1983)). Právě poslední pracovní zkušenosti ho přivedly až na katedru režie pražské FAMU.

Kromě celovečerních filmů se také věnuje práci pro televizi (cyklus popularizující poezii CIZÍ SLOVO POEZIE, na němž spolupracoval s písničkářem a básníkem Jiřím Dědečkem, cyklus rozhovorů se seniory JEŠTĚ JSEM TADY, dokument STARÁ FOTKA, NOVÍ LIDÉ, dokumentární trilogie ANO, MASARYK dvoudílný dokument DVOŘÁK V AMERICE apod.). Pro televizi HBO ve spolupráci s T.H.A. režíroval cyklus NA STOJÁKA. A režíroval také televizní záznam divadelní show Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit, aneb, Tak to mi ho teda vyndej (2005)

Zdeněk Tyc natočil mimo jiné i klipy skupin Vltava, Činna, Jablkoň, podílel se také na realizaci dokumentárního cyklu České televize Bigbít (1998), v němž dostal na starosti režii jednoho z prvních dílů – Bigbítové Brno a soulová Ostrava.

Malé oslavy jsou Tyceho pátým celovečerním filmem. Námět a scénář pochází z pera Slaveny Liptákové (Květ sakury, Zostane to medzi nami), za kameru Tyc postavil zkušeného Mira Gábora (Příběhy obyčejného šílenství, Rok ďábla, Oběti a vrazi, Knoflíkáři). V hlavních rolích se představí Tereza Nvotová, Anna Šišková a Boleslav Polívka.

O hereckém obsazení…

Anna Šišková

Narozena 30. 06.1960, Žilina

Anna Šišková pochází ze Slovenska, maminka z ní chtěla mít právničku, ale divadlo dostalo přednost. Už za studií hrála nejdřív v Púchově, pak v Trnavě a dodnes působí například v bratislavské Astorce, kde ji pro české diváky objevil Jan Hřebejk.

Její filmová kariéra začala už v roce 1985, ale v Česku se proslavila až rolí Marie v Hřebejkově filmu Musíme si pomáhat, za kterou získala Českého lva. Diváci ji také mohli vidět ve filmech Kruté radosti (2002), Zůstane to mezi námi (2003), Sluneční stát (2005), Prachy dělaj člověka (2006) nebo loňské Tajnosti Alice Nellis.

Anna Šišková byla vdaná za režiséra Juraje Nvotu, dnes žije s režisérem Jiřím Chlumským. Má dvě dcery, Dorotu, která je zpěvačka a herečka (Děvčátko, Perníková věž…) a Terezu, se kterou si poprvé zahrála právě v Malých oslavách.

Tereza Notová

Narozena 22. ledna 1988, Trnava

Dcera herečky Anny Šiškové a režiséra Juraje Nvoty se poprvé divákům představila ve filmu Kuličky a příští rok diváci uvidí ve filmu Tango s komáry slovenského režiséra Miloslava Luthera, kde opět ztvární titulní postavu.

Tereza vystudovala gymnázium a letos nastupuje do prvního ročníku na katedru dokumentární tvorby pražské FAMU. Natočila dokument Ježíš je normální!, a i když má za sebou několik filmových rolí, sama o sobě říká, že lépe a svobodněji se cítí za kamerou.

Od svých šestnácti let žije v Praze, má starší sestru Dorotu Nvotovou, která je také herečka.

„Za herečku se nepovažuju, i když se mi sestra už směje, že ona tvrdila to samý a dlouho jí to nevydrželo. Je sice fakt, že si ráda zahraju v nějakých hezkých filmech, ale svoji práci spíš vidím za kamerou než před ní. To mě naplňuje a zároveň osvobozuje mnohem víc. I když je to těžší, jako režisér máte víc zodpovědnosti a o hodně víc i práce.“

Boleslav Polívka

Narozen 31. července 1949 ve Vizovicích

Herec, mim, komik, podnikatel a Valašský král získal své umělecké vlohy zřejmě po rodičích, kteří byli náruživými ochotníky. Vystudoval brněnskou JAMU, od roku 1972 působil v divadle Husa na provázku, zřídil si své vlastní divadlo, ale hostuje i na dalších scénách.

První filmovou roli dostal ve filmu Balada pro banditu (1978), ale diváci si ho začali víc všímat až po filmu Kalamita Věry Chytilové (1981) a Šašek a královna (1987). Do svých filmů ho pravidelně obsazuje Jan Hřebejk (Pelíšky, Musíme si pomáhat, Pupendo, U mě dobrý). Letos se objevil v historickém velkofilmu Juraje Jakubiska Bathory.

V televizi vystupoval se dvěma zábavnými a velmi sledovanými pořady Manéž Bolka Polívky a Bolkoviny. Dlouhá léta byl ženatý s francouzskou herečkou Chantal Poullain.

"Hrát znamená dovídat se. Pokud ztratíme schopnost hrát si, nic se nedovíme. Pak všechno víme a nemusíme tady vůbec být."

Režie: Zdeněk Tyc

Námět a scénář: Slavena Liptáková

Kamera: Miro Gábor

Výtvarník: Paľo Andraško

Střih: Alois Fišárek

Zvuk: Peter Gajdoš

Producent: Marian Urban

Produkční společnost ALEF Film and Media Group

Koprodukce: UN Film, Carlo D´Ursi Produzzioni, Filmové ateliéry, Česká televize, Emita

Podpořeno fondem Ministerstvo kultury SR, Audiovízia, MEDIA, Státní fond ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie

Distributor: Bontonfilm

V hlavních rolích

Anna Šišková

Tereza Nvotová

Agnes Gubiková

Bolek Polívka

a další

Žánr: drama

Délka: 96 min.

Formát: 1:1,85

Zvuk: slovenský

Počet kopií: 18

Premiéra: 23. října 2008

po české premiéře již film odstartoval 7. listopadu také na Slovensku a startuje také svou pouť po zahraničních festivalů. Bude uveden v soutěži Mezinárodního filmového festivali v Seville ve Španělsku.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz