Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Příznaky alergické reakce a anafylaktického šoku při bodnutí hmyzem a první pomoc

Příznaky alergické reakce a anafylaktického šoku při bodnutí hmyzem a první pomoc

5.7.2024 - redakce Babinet.cz

Bodnutí hmyzem je nebezpečné, ať jste alergici nebo ne. Pokud nás někde venku nebo u vody píchne komár, asi to odneseme jen svědivým pupínkem. I když se nějaký čas spekulovalo o tom, že komáři umí přenášet stejnou nemoc jako klíšťata, tedy boreliózu nebo encefalitidu. I na komáry bychom si však měli dávat pozor a preventivně se nestříkat sprejem, nebo použít tea tree olej, který tyto podpory také spolehlivě odradí.

 

Horší je bodnutí od vosy, sršně nebo včely. To už může jít skutečně o život. Může dojít k  rozvinutí alergické reakce a u některých jedinců k ohrožení života...

ilustrační foto / Freepik

Příznaky alergické reakce a anafylaktického šoku

Větší otok, červené skvrny po těle, svědění, zhoršená průchodnost dýchacích cest, záchvat podobný astmatickému, opocenost, pokles krevního tlaku, pocit na omdlení, křeče, bezvědomí a někdy i zástava srdeční akce.

První pomoc při pobodání hmyzem

Lokální otok v místě bodnutí je normální. Pomáhá chladit místo bodnutí a namazat ho mastí s obsahem antihistaminik (volně prodejnou v lékárně). Alergici by si měli aplikovat léky, které mají od svého lékaře (tablety, čípky nebo injekci, tzv. EpiPen), a zavolat záchrannou službu.

Při bodnutí v dutině ústní nebo na krku otok zpomalí studený obklad a cucání ledu nebo zmrzliny. V případě většího počtu žihadel či bodnutí v oblasti krku a v ústech je třeba vždy zavolat záchrannou službu, i když poštípaná osoba není alergik.

"Mimochodem ačkoli člověk není alergik, může opravdu bleskurychle otéct. Stačí, abyste žihadlo nedostali po delší dobu, dejme tomu několik let. Tělo nemá obranné látky a začnete otékat. V případě, je-li to na ruce, nebo na noze, tak se nic zas tak závažného neděje. Pro jistotu byste ale měli vyrazit minimálně na pohotovost,"sděluje záchranář.

napsala Zuzana Zelenková

zdroj: článek vznikl ve spolupráci se Zdravotnickou záchranouá službou Středočeského kraje

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz