Babinet.cz  /  Magazín  /  Rady a postřehy do kuchyně  /  Prozradí ho barva stopky a dutý zvuk. Jak rozpoznat zralý a sladký meloun

Prozradí ho barva stopky a dutý zvuk. Jak rozpoznat zralý a sladký meloun

17.6.2024 - redakce Babinet.cz

Jen málokdo si dokáže představit parné léto bez osvěžujícího melounu. Křupavá pochoutka z říše zeleniny, plná prospěšných látek, minerálů a vody, by nikdy na letním stole chybět neměla. Pro organismus je totiž meloun naprostým blahem. Podporuje imunitu, zásobí tělo vodou a reguluje funkci krvinek.

 

Když ale nepěstujete vlastní vodní melouny, jak si v obchodě vybrat ten nejsladší a krásně zralý? Často se mluví o skvrnách, nebo zvuku. To však ani zdaleka nejsou jediné ukazatele zralosti. Pročtěte si naše tipy a nekupujte v obchodě za hříšné peníze zajíce v pytli.

foto / Freepik

  • Věnujte pozornost velikosti a váze

Ty nejmenší melouny nejsou obvykle chutné. Ale ani ty obrovské nejsou tím pravým ořechovým. Měli byste se vydat po zlaté střední cestě a zvolit tím pádem i středně velký meloun.

O zralosti melounu napoví i váha. Zralý meloun by měl být těžší, ty nezralé bývají lehčí. Někdo jako ideální váhu zralého vodního melounu uvádí tři kila, ale i s takovými sedmi, a někdy dokonce až devíti kily, mívají lidé skvělé zkušenosti.

  • Skvrna

Podrobte meloun drobnohledu, a vybírejte takový, jehož skvrny jsou béžové, v nejlepším případě světle žluté. Zaměřte se hlavně na skvrnu, která je v místě, kde se při zrání meloun dotýkal půdy. Tato skvrna by v žádném případě neměla být velká, a už vůbec ne bílá. Bílá barva této dominantní skvrny je jasnou známkou nezralosti melounu.

  • Sledujte stopku

Zelená a masitá stopka vám o zralosti také napoví mnohé. V případě zmíněné zelené a masité stopky jde o meloun nezralý. U této stopky se tak v žádném případě nedá očekávat, že meloun bude krásně červený a sladký. U zralého melounu najdete téměř suchou, tenkou stopku světle žluté, až nahnědlé barvy. Sledujte kolem stopky i prasklinky. Ty také signalizují zralost.

  • Tvar

Menší a mírně zploštělý tvar melounu vypovídá o jeho perfektní sladkosti a zralosti. Často se dočteme, že tento tvar snad náleží melounům samičího pohlaví. Melounoví kluci jsou naopak podlouhlí a chuť je spíše vodnatá, než sladká.

  • Vůně

Zralý a sladký meloun nádherně voní. Jděte tak po syté a sladce omamné vůni. Díky krásné vůni nemůžete šlápnout vedle.

  • Zvuk

Při poklepání na zralý meloun se ozve stejný dunivý zvuk, jako když klepete na soudek. Tento zvuk si nemůžete s ničím splést a svědčí o dokonalé zralosti melounu. Tento indikátor zralosti nezklame nikdy. Nestyďte se tak při koupi na meloun poklepat. Budete mít okamžitě jasno.

 

napsala Bára Klímová

zdroj: promoidom.com, https://www.kupi.cz/magazin/clanek/2964-jak-poznat-zraly-a-sladky-meloun-prozradi-ho-zvuk-zlute-skvrny-i-stopka

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz