Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Borůvky patří mezi nejzdravější druhy ovoce. Jaká je jejich léčivá síla

Borůvky patří mezi nejzdravější druhy ovoce. Jaká je jejich léčivá síla

16.6.2024 - redakce Babinet.cz

Stačí nalistovat například knihu Lidové nemoci z 20. let minulého století, kde se píše: Borůvková šťáva jest výtečným prostředkem při onemocnění střevním; zředěná vodou používá se jako kloktadlo při ochuravění sliznice ústní nebo krku. 

Výjimečnost těchto drobných plodů je dána obsahem vitaminů a minerálních látek a zejména polyfenolových antioxidantů, přičemž polyfenoly si představme prostě jako zdraví prospěšné chemické sloučeniny[1], které se vyskytují v rostlinách.

Ačkoliv s pojmem polyfenoly se před stovkami let nejspíš moc neoperovalo, blahodárný vliv bobulovin na lidské zdraví a jejich roli při řešení drobných neduhů znali naši předci docela dobře už dávno. 

borůvky zdraví

foto / Pexels

Tmavomodré sladko-kyselé plody obsahují velké množství vitamínů, minerálů a účinných látek

Borůvky mají hlavně blahodárné účinky pro náš zrak. Antokyany jsou přirozenou součástí sítnice, tzv. žluté skvrny rozhodující pro ostrost vidění. Při zvýšené námaze očí při čtení, sledování televize, monitoru počítače, řízení auta, vlivem ostrého světla, slunečního záření nebo naopak namáháním očí při šeru a tmě dochází k vyčerpání žluté skvrny sítnice. Antokyany z borůvek pomáhají obnovit žlutou skvrnu na sítnici a tím očím dodávají novou energii a potlačují jejich únavu. Borůvky zlepšují noční vidění, potlačují šeroslepost a pomáhají zlepšit ostrost zraku.

Listy borůvek se zase používají pro úpravu hladin krevního cukru u diabetiků. Čaj z listu se pije se po každém jídle a je vhodný pro dlouhodobější užívání.

Sušené borůvky pomáhají při průjmech. V podobě čerstvého plodu, šťávy, kompotu mají borůvky spíš ředicí účinky na stolici. Je to zřejmě vysokým obsahem pektinové vlákniny blokující vodu. Z tohoto důvodu je borůvka vhodná pro osoby trpící hemeroidy, rakovinou konečníku a střev, Crohnovou chorobou, polypy a zúžením střev.Šťáva pomůže při aftech.

Modré barvivo na jazyku a rtech je neobyčejně léčivé pro sliznice od úst až po konečník. Borůvka je tak vhodná při zánětech v ústní dutině, angínách, parodontózách nebo povlacích na jazyku. Pokud si borůvky dopřáváte, chráníte se před vředovou chorobou žaludku. Tyto kuličky se totiž postarají o to, aby sliznice dobře odolávala škodlivému vlivu žaludeční kyseliny. Záněty žaludku a slinivky lze mírnit plodem borůvky právě pro jeho lehce protizánětlivé vlastnosti.

V lidovém léčitelství se doporučují proti průjmu, zánětům a také pro přirozenou regulaci tvorby inzulinu.

Přečtěte si také

Jak uchovat borůvky na zimu? Nejsnadnější jsou borůvky s cukrem ve vlastní šťávě

Borůvkový maraton

 

zdroj:

[1] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31329250/

PhDr. Karolína Hlavatá,odbornice na výživu

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz