Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Chcete lépe spát, soustředit se a mít kvalitnější vztah? Dopřejte si letní digitální detox

Chcete lépe spát, soustředit se a mít kvalitnější vztah? Dopřejte si letní digitální detox

15.6.2024 - redakce Babinet.cz

O detoxikaci jakéhokoliv charakteru už jistě slyšel každý z nás. Ať se takový detox týká čehokoliv, vždy jde v podstatě o jedno a totéž. Čili o odpočinek, pauzu, odvykání nebo očistu od něčeho. Volný překlad tohoto slova je v podstatě na každém. Už jen tím, že si detox vyložíte přívětivě po svém, spějete k jeho úspěšnému absolvování. My se dnes pěkně zblízka podíváme na detox digitální. Ten může trvat několik hodin, ale také dnů. Co vyberete, záleží jen na vás.

 

Co je to digitální detox

Například v souvislosti s chytrým telefonem se mnoho z nás dušuje, jak krásně jej máme pod kontrolou. Co je ale první věc, kterou po probuzení uděláte? V drtivé většině bereme do ruky telefon a argumentovat určitě budeme budíkem. Jak často ale skutečně zůstane jen u jeho vypnutí? Nezůstane, automaticky se přechází na sociální sítě nebo do emailové schránky.

digitální detox

foto / Freepik

Podle výzkumu[1], který zkoumal účinky elektronické detoxikační léčby na využívání sociálních médií a chytrých telefonů, míru závislosti a celkové zdraví jednotlivců, bylo zjistěno, že po zavedení opatření bylo prokázano příznivé nebo neutrální zlepšení závislostí a zdravotních výsledků.

U digitálního či informačního detoxu, jak už z názvu vyplývá, však zdaleka nejde jen o telefon. Zahrnuje pauzu také od počítačů, videoher, od televize, tabletů a podobných technologií, v jejichž společnosti často trávíme až příliš mnoho času a ne vždy se nám daří udržet si zdravý odstup. Byť si to nemusíme chtít přiznat, býváme mnohdy nepříjemně přehlceni. Například u filmů, které nás dříve bavily, máme dnes otevřený i počítač a v ruce telefon. Totéž děláme u jídla, při sedánku s přáteli, na toaletě, i ve chvíli, kdy čekáme na autobus. Pořád jsme v pohotovosti.

To potvrzuje také Doc. PhDr. Richard Papík, Ph.D., působící na Středisku vědeckých informací IPVZ: „V současnosti stavy informačního přetížení jsou realitou a ne každý se s nimi umí vyrovnat –  nebo mu to déle trvá. Také je neumí často ani identifikovat a negativní aspekty práce s informacemi a technologiemi přicházejí někdy i plíživě, ne vždy náhle.“

Pro koho je detox vhodný

Jednoduše řečeno je takový blahodárný detox vhodný pro všechny. Lidé, kteří počítač a telefon potřebují ke své práci, mohou pochopitelně namítnout, že pro ně takováto detoxikační kůra nepřipadá v úvahu. To je však, ať se nám to líbí, nebo ne, jen pouhá výmluva. Zkuste se schválně někdy zaměřit na to, kolik času s těmito technologiemi opravdu efektivně pracujete, a kolik času jen bezmyšlenkovitě brouzdáte po internetu, sociálních sítích, atd. Když si toto uvědomíte, prolenošený čas s mobilem v ruce můžete lépe odbourat. I takový krok můžeme, alespoň do částečného, digitálního detoxu také započítat.

Pokud s technologiemi nepracujete, ale vnímáte je pouze jako zábavu či zdroje informací, k nadbytečnému užívání a přehlcení můžete rychle sklouznut rovněž. Všímejte si proto ukazatelů, které vás k zařazení digitálního detoxu nasměrují. Zmiňme si například časté nutkání kontrolovat telefon, strach z toho, že o něco přijdete, nervozitu z toho, že na vaši fotku nejsou žádné reakce, podrážděnost a rozladěnost ve chvíli, kdy brouzdáte po sociálních sítích, zbytečně dlouhé ponocování kvůli televizi či surfování po internetu.

Suma sumárum má však pauza od technologií pozitivní vliv na všechny a škodit prakticky nemůže. Věřte, že vám nic neuteče a to důležité se k vám vždy nějakým způsobem nakonec dostane.

Digitální detox a účinky na zdraví

Máte-li chuť se na takovýto detox, který může být různě dlouhý, vrhnout, léto je ideálním obdobím. Nabízí totiž spoustu příjemných aktivit, ke kterým vůbec žádné technologie ani informace nepotřebujete. Ať už jde o čtení knihy na zahradě nebo balkóně, projížďku na kole či procházku do lesa, dopady budou vždy pozitivní. Díky digitálnímu či informačnímu detoxu se pak můžete těšit i na tyto prokazatelné účinky:

 • zlepšíte si spánek
 • posílíte soustředěnost a budete méně roztěkaní
 • budete méně podráždění
 • půjdete naproti zdravým očím
 • stanete se produktivnějšími
 • více zabřednete do skutečných vztahů a s největší pravděpodobností si je vědomě zlepšíte
 • budete méně úzkostní
 • zjistíte, že máte více času
 • budete méně ve stresu
 • dost možná se začnete více hýbat
 • pokud přestanete jíst s mobilem v ruce nebo před televizí, těšte se na lepší trávení
 • hlava vám začne produkovat nové nápady a uklidíte mysl
 • rozlučte se s únavou z nicnedělání
 • vylepšíte si mezilidskou komunikaci
 • začnete vnímat pozitivnější zprávy různorodé povahy
 • naučíte se vnímat přítomný okamžik
 • budete se cítit o poznání šťastnější, klidnější a vyrovnanější

 

napsala Bára Klímová

zdroje:

[1] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/38779255/

https://casopis.nlk.cz/2021-26-3-4/informacni-detox-aneb-informacni-hygiena-trochu-jinak-a-popularne/

https://digitalnidetox.cz/

https://theses.cz/id/rbmi82/

https://health.clevelandclinic.org/digital-detox/

https://www.everydayhealth.com/emotional-health/how-to-do-a-digital-detox-without-unplugging-completely/

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
 • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz