Babinet.cz  /  Magazín  /  Komerční obsah  /  Jak na zařízení ložnice při léčbě nespavosti

Jak na zařízení ložnice při léčbě nespavosti

6.6.2024 - redakce Babinet.cz

Nespavost trápí mnoho lidí, přičemž často negativně ovlivňuje celkovou kvalitu života. Při řešení tohoto problému vám může pomoci úprava ložnice. S pomocí jednoduchých změn vytvoříte příjemné prostředí, kde se vám bude lépe usínat.

Léčba nespavosti

Nespavost neboli insomnie patří mezi poruchy spánku. Objevují se potíže s usínáním, časté noční buzení či brzké vstávání. Mnohdy je spouštěčem jiné onemocnění, velmi často je na vině psychika, zejména úzkosti. Přidat se mohou i zlé sny či noční pocení. Pokud vás dlouhodobě trápí problémy se spánkem, je důležité ve svém životě něco změnit. V případě přetrvávajících problémů je vhodné celou situaci konzultovat se svým lékařem.

Zdroj obrázku: Graphicroyalty - stock.adobe.com

Během spánku naše tělo i mysl odpočívají. Na otázku, jak funguje spánek, není zrovna snadná odpověď. V průběhu se střídají čtyři fáze. Spánek mohou narušit různé faktory – stres, nepříjemné prostředí, konzumace alkoholu či bolesti. Je třeba tyto faktory omezit, abyste mohli lépe spát.

Kvalitní matrace

Častým problémem je nepohodlná matrace. Může být už stará, neposkytovat potřebný komfort, a tak se v průběhu noci či ráno budíte s bolestmi. Nová matrace vám v léčbě nespavosti může pomoci. Oblíbenou variantou je pěnová matrace, na výběr je z mnoha možností, abyste našli to pravé pro sebe. Pokud hledáte tu nejlepší volbu, pak se nabízí zdravotní matrace. Mezi hlavní výhody zdravotních matrací patří využití kvalitních materiálů a anatomické tvarování pro optimální oporu těla.

Kromě toho myslete i a na to, že důležitá je i správná velikost a výška matrace. Řada dostupných modelů je příliš nízká – volte výšku minimálně 20 centimetrů.

Pohodlná postel

Kromě pohodlné matrace musí být i celá postel komfortní. Měla by být dostatečně velká – nemusíte se držet standardních rozměrů jednolůžka či dvoulůžka. Pro takové případy se nabízí matrace na míru. Kromě toho se zaměřte i na rošt, i ten je pro pohodlí důležitý. Skvělou volbou jsou polohovací rošty, u těch si můžete zvolit příjemnou polohu pro čtení i následný spánek. Pokud polohování nepotřebujete, volte kvalitní lamelový rošt.

To, jak se vám v posteli bude spát, ovlivňuje i další vybavení. Důležitá je i opora hlavy, hodí se anatomický polštář. Ten můžete doplnit antialergickou přikrývkou. Zaměřte se i na ložní doplňky. Vytvořte si hezké prostředí – vyberte si krásné povlečení, praktický přehoz či dekorační polštářky.

Vybavení ložnice

Pro kvalitní spánek je důležité připravit optimální prostředí. Pro usínání jsou vhodné nižší teploty, ložnice by měla být chladnější než ostatní místnosti. Před spaním také vyvětrejte, aby byl v interiéru čerstvý vzduch. Rušivým elementem může být světlo zvenku, pořiďte si tedy zatemňovací závěsy nebo rolety.

Myslete i na umělé osvětlení – kromě stropního svítidla se hodí lampičky pro jemnější osvětlení. Vždy vybírejte žárovky s teplým světlem, jelikož je příjemnější.

Zdroj obrázku: Photographee.eu - stock.adobe.com

Komfortní prostředí

K zařízení ložnice byste měli přistupovat komplexně. Záleží i na malých detailech. Je důležité vytvořit útulné prostředí s uvolněnou atmosférou. K tomu vám pomohou barvy – jako vhodné barvy do ložnice se nabízí modrá, béžová či šedá, vždy v jemných tlumených odstínech.

Příjemnější prostředí dokážou vykouzlit i pokojové rostliny. Nemusíte to s nimi přehánět, ale vyberte si aspoň jednu či dvě rostliny do ložnice. Pročistí vzduch a hezky se na ně dívá – nabízí se například monstera, tchynin jazyk či lopatkovec.

S usínáním může pomoci i aromaterapie. Esenciální oleje pozitivně ovlivňují náladu a pomohou vám zrelaxovat. Případně můžete využít sušené bylinky, skvěle se hodí levandule a heřmánek.

Vybavení ložnice pro klidný spánek zahrnuje řadu různých věcí. Základem by vždy měla být kvalitní postel a klidné útulné prostředí, ve kterém se budete cítit dobře.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz