Babinet.cz  /  Magazín  /  Cestování  /  Než skončí jaro aneb na skok do zámeckého parku

Než skončí jaro aneb na skok do zámeckého parku

25.5.2024 - redakce Babinet.cz

Jaro je skoro za námi a poslední jarní kvítí se pomalu loučí. Ani dubnový mráz, který letos řádil, nezastavil některé rostliny, aby se nám ukázaly v plné kráse. Barevnou oázou jsou nejen botanické zahrady a arboreta, ale také zámecké parky, které prozkoumáte i s kočárkem.

Průhonický park

Klasikou nad klasiky je Průhonický park, který je zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Právě teď se pyšní rozkvetlými rododendrony v široké paletě barev. Sbírka čítá na 8000 kusů rododendronů ve 100 druzích a kultivarech. Kromě nich park láká na vodopády a vyhlídky. Vedle parku se nachází také Průhonická botanická zahrada.

foto / se svolením Středočeské centály cestovního ruchu

Zámecký park Veltrusy

Přírodně krajinářský park okolo barokního zámku neoslní rozkvetlými keři, ale řadou romantických staveb a mostků. Z francouzského parku postupně vznikl tzv. okrasný statek, a tak tu můžeme vidět užitková pole a pastviny v sousedství krásných pavilonů jako pavilon Marie Terezie, Egyptský či Laudonův pavilon.

Zámecký park Konopiště

Součástí zámeckého parku, v jehož lesích lovil divokou zvěř arcivévoda Františka Ferdinand d’Este, je růžová zahrada se skleníkem a obůrka s daňky, jeleny sika a muflony. Takzvané Rozárium vzniklo z iniciativy arcivévody vysázením na 200 keřů růží. Dnes má rozlohu 5 hektarů. Nakoukněte také do skleníku s teplomilnými a subtropickými rostlinami.

Další tipy na výlety najdete na webu strednicechy.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz