Babinet.cz  /  Magazín  /  Komerční obsah  /  Co nedělat po transplantaci vlasů?

Co nedělat po transplantaci vlasů?

23.5.2024 - redakce Babinet.cz

Transplantace vlasů vám pomůže mít opět hustší vlasovou pokrývku hlavy, pokud vás trápí nadměrné vypadávání vlasů nebo alopecie. Jenže ať zvolíte jakoukoliv metodu transplantace vlasů, je potřeba dodržovat určitý režim po zákroku – i kdyby vám transplantaci vlasů dělala nejlepší klinika v oboru.

Co je transplantace vlasů a jaké existují metody?

Vlasová transplantace je chirurgický zákrok s cílem obnovit růst vlasů. Je to proces, během kterého se získané pacientovy vlasové štěpy (tkáň obsahující vlasové folikuly) z oblasti trvalého růstu vlasů (většinou zadní část hlavy pacienta) implantují na místa, kde vlasy řídnou.

Existuje několik metod, jak transplantaci vlasů u žen a mužů provést. Vždy záleží na rozsahu řídnutí vlasů i na zdravotním stavu pacienta. Krátce si je představíme:

 • Metoda FUE – přijetí štěpů je u této metody kolem 70 %. Lékař totiž nemá úplnou kontrolu nad hloubkou a úhlem implantovaných štěpů. 
 • Robotická transplantace vlasů – díky robotickému systému jsou některé kroky zákroku automatizované. Transplantaci ale stále provádí lékař metodou FUE.
 • Metoda DHI – oproti výše uvedeným metodám je šetrnější a přijetí vlasových štěpů je mezi 90 až 95 %, protože používaný nástroj umožňuje přesnější a jemnější aplikaci. 
 • Transplantace vlasů pomocí kmenových buněk – techniku lze kombinovat s jinou metodou transplantace vlasů. Tato technika zastavuje u pacientů s androgenní alopecií (nejběžnější typ plešatosti a holohlavosti, která je dědičná) vypadávání vlasů a zároveň stimuluje jejich růst. Metoda využívá pacientovy kmenové buňky z pokožky hlavy.
 • Metoda FUT – tahle nejstarší a nejinvazivnější metoda se už nepoužívá. Její průběh spočíval v odebrání celého pruhu kůže ze zadní části hlavy, ze kterého se pak získávaly štěpy. Na místě zákroku vznikala viditelná jizva, mohlo navíc dojít k trvalému znecitlivění a bolest při hojení byla značná. 

Proč dodržovat pokyny lékaře po transplantaci vlasů

Pooperační péče je důležitým bodem na cestě za co nejlepším výsledkem transplantace vlasů. Správnou péčí urychlíte proces hojení a kvalitu nových vlasů. O časovém rozsahu dodržování opatření a o konkrétních pravidlech si promluvte s lékařem – doporučení a jejich délka se totiž odvíjí i od zvolené metody transplantace vlasů. 

Jakých oblastí se doporučení týkají?

Níže si uvedeme několik oblastí, kterých se lékařova doporučení budou týkat:

 • Mytí vlasů – transplantované vlasy a implantované kořínky je nutné nepoškodit. Vlasy si umyjte speciálním šamponem, který dostanete na klinice. Na pokožku nevyvíjejte velký tlak a vlasy opláchněte dostatečným množstvím vody. K usušení používejte papírové ručníky, které na vlasy jen přiložíte. Vlasy si myjte denně.
 • Další péče o vlasy – nepoužívejte fén. Nejen během prvního mytí se také vyhněte vlastnímu šamponu, vlasovým gelům, lakům a dalším přípravkům.
 • Fyzické aktivity – vyhněte se jakýmkoliv fyzickým aktivitám, při kterých dochází ke zvýšenému pocení. Nepotápějte se.
 • Pití a kouření – nekonzumujte alkohol a nekuřte, zpomalili byste proces hojení. Nepijte energetické nápoje a kávu, které zvyšují riziko pooperačního krvácení.
 • Spánek – spěte na zádech, oblast s transplantovanými vlasy se nesmí dotýkat polštáře. Proto mějte hlavu vyvýšenou, abyste štěpy mechanicky nepoškozovali.
 • Další doporučení – vyhněte se škrábání a jakémukoliv jinému dotýkání pokožky hlavy a nevystavujte pokožku slunečním paprskům.

Pooperační péče se vyplatí

Dodržování lékařových pravidel a doporučení je malou cenou za úspěšnou transplantaci vlasů. Pooperační péči s lékařem zkonzultujte a pokud vám cokoliv není jasné, raději se doptejte. Správnou péčí o pokožku a vlasy po transplantaci vlasů docílíte podpory jejich růstu, rychlejší regenerace a hojení.

 

Zdroj obrázku: fizkes / stock.adobe.com

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
 • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz