Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Je celulitida estetický, nebo zdravotní problém? Rady, jak s ní doma bojovat, vyjmenovává fyzioterapeutka

Je celulitida estetický, nebo zdravotní problém? Rady, jak s ní doma bojovat, vyjmenovává fyzioterapeutka

21.5.2024 - redakce Babinet.cz

S celulitidou žije 90 procent žen, bez ohledu na věk či typ postavy, hubené i plnoštíhlé. Když už se nevzhledná „pomerančová kůže“ objeví, těžko se jí zbavuje. Příznaky celulitidy dokáží zmírnit nové trendy v estetické medicíně, důležitá je ale prevence a péče o správnou funkci lymfatického systému.

Celulitida vzniká nejčastěji na hýždích, bocích a stehnech, ale objevit se může i na pažích a břiše. „V tukové tkáni dochází ke zvětšení objemu podkožních tukových buněk, ty tlačí na povrch kůže, ale nepružná vertikální vazivová tkáň na to neumí reagovat, takže dochází k nepopulárním dolíčkům a hrbolkům viditelným na pokožce. Ve většině případů jde ‚pouze‘ o estetický problém, se kterým si metody estetické medicíny umí poradit. U nejvyššího čtvrtého stádia celulitidy, které provází enormní nárůst tukové tkáně, bolestivost a otoky, už je ale vhodné konzultovat svůj stav s lékařem, zda skutečně jde jen o kosmetické projevy, anebo problém ukazuje na vážnější zdravotní komplikace,“ uvedla hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky Iva Bílková.

celulitida jak doma odstranit

foto / Freepik

Není náhodou, že celulitida trápí především ženy, geneticky jsou k ní doslova předurčeny. „S celulitidou se potýká odhadem devět z deseti žen, naopak u mužů jde o sporadické případy. Oproti mužům mají ženy jinak postavenou síť vazivových vláken, která spíš nahrává vytlačování tukových shluků k povrchu kůže a efektu ‚pomerančové kůže‘. Navíc mají ženy v těle obecně dvakrát víc tukové tkáně než muži a tenčí kůži, na které jsou projevy celulitidy zřetelnější. Svůj díl viny nesou i ženské hormony, především estrogeny, které stojí za kvalitou žilního a lymfatického systému a podkožní vazivové tkáně,“ popsala Iva Bílková.

1. RADY „NA DOMA“

Úděl žen ale není beznadějný. Kromě genetických předpokladů existuje mnoho dalších faktorů, které lze ovlivnit. Skladbou stravy, množstvím pohybu nebo pitným režimem. „Partie postižené celulitidou mají významné omezení průtoku lymfatickým i cévním řečištěm, proto je v rámci prevence žádoucí zvyšovat jejich prokrvení například denním sprchováním střídavě teplou a studenou vodou, výborné je saunování včetně ochlazujícího procesu. Pozitivní vliv na zdraví pokožky má konzumace vlákniny a omezení konzumace cukrů a tuků. Z tekutin se doporučuje příjem neperlivé vody, zeleného čaje či džusu, naopak nevhodná je káva a černý čaj. Optimální příjem tekutin by měl být kolem tří litrů za den. Pozor je třeba dát na zvýšený přísun estrogenů z vnějšího okolí, například v hormonální antikoncepci a dalších lécích,“ vyjmenovala fyzioterapeutka Iva Bílková.

 

zdroj: Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz