Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Říká se mu nejzdravější salát světa. Pěstujte si vlastní polníček, sklízet ho můžete téměř po celý rok

Říká se mu nejzdravější salát světa. Pěstujte si vlastní polníček, sklízet ho můžete téměř po celý rok

10.5.2024 - redakce Babinet.cz

Dříve rostl na každé zahrádce, dnes polníček koupíte za nemalé peníze ve vybraných obchodech.  Polníček (Valerianella locusta - kozlíček polníček) je listová zelenina, jejíž drobné listy mají jemnou a lehce oříškovou chuť.

Pro zdravé cévy i proti stresu

V jeho maličkých listech nalezneme spoustu vitamínu C, dokonce více než v citronech, a také vitamín A a E. Z minerálních látek je výrazně zastoupeno železo, ale i hořčík, draslík, vápník a samozřejmě kyselina listová. Za zmínku stojí i obsah betakarotenu. Polníček je vhodný na podporu imunity a pomáhá zahánět špatnou náladu a stres. Jeho požívání ale také podporuje krvetvorbu a aktivuje látkovou přeměnu v buňkách. Díky svému složení je tak polníček superpotravinou při nachlazení, redukční dietě, vysoké sportovní zátěži, ale i v těhotenství.

polníček pěstování

foto / Pixabay

Pěstujte si vlastní polníček, sklízet můžete téměř po celý rok

Pokud budeme vysévat polníček od začátku do poloviny jara, pak koncem léta a nakonec ještě v polovině podzimu, máme zaručenou sklizeň čerstvých listů po celý rok. Pokud chceme polníček jen na zimu, vysejeme ho koncem léta nebo na podzim. Dokáže přezimovat. Polníček lze sklízet, jakmile mu naroste zhruba čtvrtý pár listů. Je to typ listové zeleniny, která má raději vlhčí půdu. Dávejte snad pozor jen na to, abyste ho netrápili půdou těžkou.

Pěstování polníčku v nádobách

  1. Polníček se dá úspěšně pěstovat v nádobách na balkoně, terase i doma – semínka sejeme do prostornějších květináčů, mělkých truhlíků, hlubších květinových misek.
  2. Pro pěstování použijeme dostatečně výživnou zeminu, běžný zahradnický substrát můžeme doplnit trochou vyzrálého kompostu.
  3. Osivo polníčku do nádob vyséváme kdykoli během roku a nejlépe rozhozem, pak zasypeme zhruba půlcentimetrovou vrstvou prosetého substrátu, uhladíme a zavlažíme. Ve vlhké půdě a při teplotě nad 10 °C vyklíčí zhruba za tři týdny.
  4. Výsev udržujeme stále mírně vlhký, vláha podporuje rychlejší vývin rostlin. Nádobu dáme na balkon, na okenní parapet či do světlé chodby, vždy co nejblíž dennímu světlu.
  5. Pokud polníček pěstujeme uvnitř za oknem, musíme dbát na to, aby měl v teplém bytě dostatek světla, jinak rychle vytáhne do výšky a nevytvoří dostatek listů.
  6. Polníček v nádobách spíše sklízíme postupným otrháváním největších lístků, ale vhodnější je celou rostlinku vypíchnout nožem stejně jako ze záhonu.

Vybrali jsme pro vás tyto recepty

https://babinet.cz/clanek-24648-bramborovy-salat-s-polnickem.html

https://babinet.cz/clanek-17669-styrsky-polnickovy-salat.html

https://babinet.cz/clanek-17811-pomazanka-s-lososem.html

 

napsala Renáta Řeháková


zdroje: 

https://www.coopclub.cz/zdravy_zivotni_styl/polnicek-pro-pevne-nervy

https://www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-vyzive/Znate-polnicek-Pro-zdravi-cev,-pri-stresu-i-pro-osvezeni__s10010x10915.html

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz