Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Jak se šetrně zbavit plevele, abychom každý den neleželi v záhonech. Na chemii zapomeňte

Jak se šetrně zbavit plevele, abychom každý den neleželi v záhonech. Na chemii zapomeňte

5.5.2024 - redakce Babinet.cz

Plevel je vážný problém, dokud jsou rostlinky pěstované zeleniny menší, protože je dokáže  zahubit. Zabije i plně vzrostlé rostliny, například v případě, objeví-li se na záhonech nějaká nepříjemná popínavka. Proto je důležité včas zasáhnout.

Jelikož určitě nemáme dostatek času k tomu, abyste v záhonech stále leželi a pleli, je nutné přistoupit k aplikaci prostředků, které nám pomohou. V případě chemických postřiků ale není vždy jasné, že zahubí pouze plevel a my určitě nechceme přijít o vše, co pěstujeme.

plevel zničení

foto / Pixabay

Domácí přípravky

V tom případě není nic jednoduššího, než přistoupit k výrobě domácích přípravků ze surovin, které lehce seženeme, nebo které máme třeba dokonce doma.

Nic složitého

Mnohdy stačí na plevel úplně banální věci. Ideální je třeba obyčejná horká voda. Všude tam, kde máme plevel a pěstované rostliny jsou dostatečně daleko, stačí nelít horkou vodu. Účinné je to hned. Vodu můžete na nechtěné rostliny nalévat rovnou z rychlovarné konvice. Pořád je to snazší, než při použití chemie, kterou pomocí rozprašovače můžete aplikovat tam, kam jste opravdu nechtěli.

Sůl

Sůl není účinná pouze na slimáky, pomůže i v boji s plevelem. Vůbec mu totiž nesvědčí. Hráběmi nebo kopátkem odtáhněte plevel od hlíny, odřežte jej a stonky zasypte solí. Sůl z rostlin vytáhne vodu a je po problému. Opět se snažte neposypat užitkové rostliny.

Jablečný ocet

Když s plevelem bojujete, pak víte, že většinou je snaha marná. Postříkejte jej proto neředěným jablečným octem. Ten kořeny plevelu nemilosrdně spálí. Za zkoušku rozhodně nic nedáte a ta radost bez zapleveleného chodníku vám také přijde k duhu.

Mezi spárami

Plevel rostoucí v chodníčku, obrubníku, nebo mezi spárami kachliček, to je také problém, zlikvidujete jej ale snadno a ekologicky. Připravte si 300 ml octa, které smícháte s 30 g soli a třemi kapkami saponátu na nádobí.

Směs nalijte do rozprašovače a aplikujte. Kdyby to nezafungovalo podle vašich představ, tak plevel dorazte dvěma lžícemi lihu smíchaného s 250 ml vody.

Mulčovací kůra?

Bez plevele vám záhony udrží také mulčovací kůra. Hodí se však spíše do ozdobných záhonků s květinami. Pokud za ni nechcete vyhazovat peníze a zároveň toužíte záhony pohnojit, tak smíchejte spadané listí, posekanou trávu a třeba i zbytky zeleniny z kuchyně. Nebo cokoli ze sklizené úrody. Tím posypejte záhony na podzim a na jaře máte vystaráno.

Můžete to udělat ale i nyní kolem rostlin, které na sklizeň teprve čekají.

 

napsala Zuzana Zelenková

 

zdroj:

https://www.aromka.cz/blog/ocet-a-sul-na-plevel/

https://www.bydlimekvalitne.cz/jak-se-zbavit-plevele-bez-chemie-pomuze-ocet-olej-i-sul

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz