Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Svatební sezona je tu: Jak se vhodně obléct na svatbu jako svědkyně

Svatební sezona je tu: Jak se vhodně obléct na svatbu jako svědkyně

4.5.2024 - redakce Babinet.cz

Léto, které se již nezadržitelně blíží, bývá hlavní svatební sezonou, a tak je možné, že i vás letos čeká ten výjimečný okamžik, kdy se stanete svědkyní. Víte, jak se na takovou událost obléct, abyste nezpůsobila módní faux pas? 

Respektujte přání novomanželů

Každý svatba se nese v jiném duchu a koná se na jiném místě. Nelze tak určit jedno základní pravidlo, kterého je třeba se držet. Vždy je však zapotřebí respektovat přání novomanželů. Ti by se s dostatečným předstihem měli vyjádřit, kde a za jakých okolností se bude svatba konat. Jedny a ty samé šaty pro svědkyni se nemusí hodit na zámeckou svatbu i veselku na statku. 

foto / Freepik

Pokud bude svatba laděna do konkrétní barvy, je slušnost, abyste jí svůj outfit přizpůsobila. Ne snad, že byste v tomto odstínu musela jít oblečená celá, ale nějaký ten prvek v dané barvě určitě zvolte. Rozhodně není na škodu se dopředu s nevěstou poradit, jaké oblečení by jí přišlo nejadekvátnější. 

Výběr outfitu pro svědkyni

Vůbec nejčastěji volí ženy v roli svědkyně šaty. Rozhodně to však není podmínka. Skvěle mohou vypadat i elegantní overaly, kalhotové kostýmky či sukně. Vždy je třeba se přizpůsobit atmosféře svatby. Zatímco do kostela je ideální formálnější model, na boho svatbu na louce můžete klidně obléct i více ležérní outfit. 

Co se týče šatů, vůbec nejideálnější jsou ty koktejlové, pouzdrové či na zem. Jestli něco není přípustné, pak jsou to extra mini šaty. Obecně by oblečení pro svědkyni mělo působit elegantně a adekvátně této výjimečné události. I když zvolíte méně formální oblečení, vždy musí být čistě, vyžehlené a rozhodně by nemělo být onošené. Roztrhané šaty, vybledlý kostým či overal se žmolky se na svatbu rozhodně nehodí!

Boty zvolte dle terénu místa konání svatby. V případě travnatého povrchu si dejte pozor na jehlové podpatky a upřednostněte boty na klínku či například baleríny. V těch se navíc určitě budete cítit mnohem pohodlněji. Vzít si s sebou můžete také boty na přezutí, ve kterých budete moci následně protančit celý večer. 

Doplňky slaďte s outfitem a opět myslete na to, že jdete na svatbu, nikoliv na diskotéku. Méně je v tomto případě určitě více a spíše než výrazné náhrdelníky, kabelky s řetězy a pompézní náušnice dejte přednost minimalistickým, přesto poutavým doplňkům

Co se týče tělových silonek, tak etiketa praví, že by je žena během podobné společenské události měla mít vždy. Vyhrát by však měl zdravý rozum, a jestliže se tedy chystáte na méně formální svatbu a počasí ten den bude opravdu vydařené, není nutné, abyste si silonky brala. Naopak během svatby v kostele či na zámku, kdy oblečete elegantní pouzdrové šaty a lodičky, jsou silonky vhodné. 

Jelikož je nošení silonek věčné téma, nebojte se poradit s nevěstou, co si myslí. 

Na tohle si dejte pozor!

Existuje několik věcí, které jsou na svatbě doslova nepřípustné

Hned tou první je, že byste nikdy neměla zastínit nevěstu. Nikdy! Rozhodně není možné, abyste měla pompéznější a vznešenější róbu než právě ona. To samé platí i o bílé barvě (a dalších světlých odstínech), která ten den patří pouze nevěstě. Pokud není určeno jinak, ideálně sáhněte po pastelových či neutrálních barvách, se kterými nemůžete nikdy nic pokazit. Pozor si dejte také na černou barvu, pokud se tedy nejedná o svatbu v gothic stylu. 

Nesluší se mít na sobě nic příliš vyzývavého a vulgárního. Kromě mini šatů nedoporučujeme ani hluboké výstřihy, průsvitné materiály a nevhodné nápisy. I když se svatba bude konat například v lese, vždy musíte působit jako dáma.

napsala Dana Klementová

Zdroj: https://www.weddingmag.cz/svedkyne-na-svatbe-jak-si-vybrat-vhodne-saty/ 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz