Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Kdy dát dítěti vlastní klíče od bytu či domu? Nejde o jednoduché rozhodnutí

Kdy dát dítěti vlastní klíče od bytu či domu? Nejde o jednoduché rozhodnutí

23.4.2024 - redakce Babinet.cz

To je otázka, kterou si dříve či později položí každý rodič. Nejde o jednoduché rozhodnutí, protože spolu s klíči od bytu či domu dostávají děti také určitou dávku svobody a odpovědnosti. Tento krok je tedy potřeba dobře zvážit. Nejčastěji rodiče svěřují klíče dětem ve věku mezi 9 a 11 lety. Každé dítě je ale jiné, proto je vhodné se nejdříve zamyslet nad tím, jestli je na to vaše dítě připravené.

Jak poznat, že vaše dítě zvládne přijmout zodpovědnost, která je s vlastními klíči od bytu či domu spojena? Existuje pár otázek, které mohou sloužit jako dobré vodítko.

foto / Pexels

Zvládá vaše dítě bez problémů nosit domů ze školy tašku, úkoly, věci na tělocvik a další školní pomůcky?

„Pokud ano, vypovídá to o tom, že k věcem přistupuje zodpovědně a je schopné si ohlídat, co je potřeba. Na druhou stranu, pokud během školního roku několikrát ztratí či zapomene tašku, přezůvky či penál ve škole, bylo by dobré s předáním klíčů ještě nějaký čas počkat,“ říká Jaroslav Pecka, ředitel společnosti NEXT a.s.

Zvládne dítě vstupní dveře samo odemknout?

„Pokud odemčení vašich dveří vyžaduje použití síly, mohou s tím mít děti problém. Je dobré se zamyslet také nad tím, jestli máte v okolí nějaké známé či kamarády, na které se dítě může obrátit, pokud by nastaly komplikace,“ radí Jaroslav Pecka.

Je vaše dítě zvyklé být samo doma? Jaké z toho má pocity?

„Pokud z toho má strach, zřejmě ještě potřebuje nějaký čas, než bude připravené se začít osamostatňovat,“ uvádí J. Pecka.

Můžete svému potomkovi důvěřovat, že neohrozí svoje zdraví a vaši domácnost?

 „Některé děti jsou roztěkané a mohlo by se jednoduše stát, že například odejdou na trénink fotbalu nebo taneční kroužek a doma nechají téct vodu v umyvadle. Pokud je to i váš případ, vaše dítě zřejmě ještě není ve věku, kdy si uvědomuje možná rizika, a vhodná chvíle pro předání klíčů tedy ještě nenastala,“ vysvětluje Jaroslav Pecka.

Pokud jste po zodpovězení výše uvedených otázek dospěli k tomu, že vaše dítě je připravené a klíče mu svěříte, je určitě dobré si s ním promluvit a ověřit si, že chápe odpovědnost, kterou mu svěřujete. Vysvětlete mu, co má dělat, pokud nastane nějaký problém, a domluvte se, kde má klíče nosit a kam je má doma ukládat. A jestliže dítěti jednou klíče dáte, neberte své rozhodnutí zpět. Dítě by tak mohlo získat pocit, že zklamalo vaši důvěru.

Co dělat při ztrátě klíčů?

I dospělým se občas stane, že ztratí klíče. U dětí je pak toto riziko ještě větší. Vzhledem k tomu, že ztráta klíčů znamená nejen finanční náklady, ale především ohrožení bezpečí vaší rodiny i vašeho majetku, jedná se o poměrně stresující situaci.

Pokud vaše dítě přijde s tím, že ztratilo klíče, snažte se zachovat klid a nepanikařit. Následně je dobré se spolu s dítětem zamyslet, kde mohlo klíče ztratit. Možná si vzpomene, kdy je naposledy mělo. Dále můžete společně projít cestu, kudy dítě naposledy šlo. Případně je možné zkusit kontaktovat ztráty a nálezy ve škole nebo na kroužku, který dítě navštěvuje. Pokud se vám klíče nepodaří najít, je vhodné zavolat zámečníka a nechat si pro vlastní pocit bezpečí zámek vyměnit.

Starosti s klíči vyřeší čtečka nebo chytrý zámek

Jestli se chcete nepříjemným situacím spojeným se ztracenými klíči úplně vyhnout, skvělou volbou je čtečka otisků prstů nebo chytrý zámek s aplikací do mobilu. „Zabezpečovací hi-tech systémy, kterými je možné doplnit vchodové dveře, vám ušetří spoustu starostí. Čtečka otisků prstů i chytrý zámek umožňují otevření vstupních dveří bez použití klíčů a vy ani vaše děti už tak nikdy nebudete muset klíče hledat. Chytrý zámek je propojený s mobilní aplikací, navíc získáte přehled o tom, kdo a kdy zámek odemknul, což je zvlášť v případě dětí, které si na svou samostatnost teprve zvykají, velmi užitečné“, zakončuje Jaroslav Pecka.

 

Zdroj: NEXT a.s.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

*/ ?>