Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jak poznat začínající mykózu nohou. Neléčená plíseň může způsobit úplné rozpadnutí nehtu, říká lékař

Jak poznat začínající mykózu nohou. Neléčená plíseň může způsobit úplné rozpadnutí nehtu, říká lékař

17.4.2024 - redakce Babinet.cz

Pro vznik mykózy nohou je velmi rizikové chození naboso ve veřejných šatnách, bazénech,  saunách, hotelových pokojích a přijetí nabízené domácí obuvi na návštěvě. Předchozí návštěvníci v ní totiž mohli spolu s mikroskopickými částečkami své kůže zanechat také velké množství zárodků mikroskopických kožních hub, které naši zpocenou a oslabenou kůži rády využijí jako vydatnou potravu.

mykóza

foto / Freepik

Naprosto ideálním prostředím pro mikroskopické houby (dermatofyta a/nebo kvasinky) jsou nejčastěji zpocené nohy. Nošení neprodyšné nebo málo prodyšné obuvi, a z toho vyplývající pocení nohou, způsobuje, že kůže prosákne, změkne a lokálně sníží svoji obranyschopnost. Přidá-li se k tomu nedostatečná hygiena spolu s nošením ponožek z umělých vláken, nohy se zapařují o to více a při množení mikrobiální flóry začnou na sebe upozorňovat silným zápachem.

„V počátcích takového houbového hodování začíná kůže mezi prsty nohou a posléze i na nich svědit a mezi prsty se začínají tvořit nejdříve drobné, posléze i větší praskliny. Svědění se často ozve po ulehnutí ke spánku a řada lidí to řeší drbáním svědícího místa ploskou či patou druhé nohy, aniž by si uvědomili, že si tím roznáší plíseň prakticky po celém chodidle. A pokud ani tento stav nedonutí postiženého člověka k radikálnímu řešení, mohou se objevit další, daleko nepříjemnější problémy,“ vysvětluje MUDr. Mencl. Kůže je často suchá, objevují se šupiny, puchýřky nebo praskliny.

Neléčená plíseň způsobuje i psychické problémy

Plísňové onemocnění není kosmetický problém. Jde o vážné infekční onemocnění, které se rádo vrací, protože se málokdy podaří vymýtit beze zbytku veškeré přítomné plísňové zárodky. A i když se to podaří, mohou se na kůži během doby dostat jiné.  „Klinicky zjevným plísňovým postižením nohou trpí více než 60 % dospělé české populace. A z nohou se může mykóza rozšířit i na další části lidského organizmu, často i na nehty rukou,“ zdůrazňuje závažnost mykóz MUDr. Mencl. Negativní projevy plísňového onemocnění mohou vést až k psychickým traumatům a omezení kvality života. Mnozí z postižených pacientů přeruší kontakty s okolím, ztrácejí sebedůvěru, mají strach z přenosu infekce na ostatní členy rodiny, zejména na děti.

Onemocnění mykózou a jeho důsledky nemusí zajít příliš daleko

Je potřeba včas vyslyšet prosby svých nohou a účinně zasáhnout, dokud je čas. Tím zásahem může být i to, pokud si v lékárně pořídíte některý z přírodních přípravků s obsahem „chytré houby“ (Pythium oligandrum). „Chytrá houba“ je vhodná pro každého, kdo má byť jen sklon k potivosti nohou nebo plísňovým chorobám, lze ji však použít i jako prevenci proti zápachu a uchycení se zárodků parazitických plísní.  Často stačí ošetřit biopreparátem pouze vnitřek obuvi.

Špatná péče o nohy a neléčené kožní mykózy

Mykóza se postupně šíří od okraje nehtu až k nehtovému lůžku. Nehet často zežloutne, tloustne a jeho okraj se odlupuje. Při neléčené mykóze může dojít až k úplnému rozpadnutí nehtu. Deformované a ostré nehty mohou poranit okolní kůži a způsobit také závažnější problémy. Mykóza z jednoho nehtu se může šířit i na nehty okolní.

 

zdroj:

MUDr. Karel Mencl, CSc. z Pardubické krajské nemocnice

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

*/ ?>