Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Co znamenají jednotlivé prací symboly na oblečení? Napoví, jak se o oblečení správně starat

Co znamenají jednotlivé prací symboly na oblečení? Napoví, jak se o oblečení správně starat

6.11.2023 - redakce Babinet.cz

Všichni jsme se už bezpochyby setkali se značkami na cedulkách oblečení, u kterých jsme si nebyli tak úplně jistí, co vlastně přesně znamenají. U některých materiálů, je hned na první pohled jasné, jak o daný kousek oblečení pečovat, občas tomu tak úplně není a malá výpomoc je nutná. Znalost symbolů na oblečení je tak skutečně důležitá. Připravili jsme si proto pro vás jednoduchý přehled, díky kterému již příště budete zaručeně vědět, na kolik stupňů oblečení prát, jak ho sušit nebo zda je možné ho bělit. 

foto / Pexels

Základní symboly na cedulkách prádla

Značek na prádle by mělo být vždy pět, a to v tomto pořadí: praní, bělení, sušení, žehlení, profesionální chemické čištění. Tyto značky se nachází na prádle vždy v různých verzích podle toho, co je pro daný kus prádla zrovna vhodné. Základní podoba ale vždy zůstává.

  • vanička – symbol praní
  • trojúhelník – symbol bělení
  • čtverec – symbol sušení
  • žehlička – symbol žehlení
  • kroužek – symbol čištění

foto / Pixabay

Pokud je některý z těchto symbolů na oblečení přeškrtnutý, daná činnost se v rámci tohoto kousku oblečení nedoporučuje

Praní 

Tím asi vůbec nejčastějším symbolem, který na oblečení využíváme, je právě vanička – symbol praní. Ta nám také přináší mnoho variant, jak lze prádlo prát.

Vůbec nejčastěji můžeme na oblečení vidět číslo uvnitř vaničky, jenž značí nejvyšší povolenou teplotu, na kterou lze dané oblečení prát

Je-li vanička podtržená, pak musí být praní prádla velmi šetrné. Tedy s pomalu klesající teplotou během máchání a mírným odstředěním. 

Často je možné na cedulkách oblečení zahlédnout také vaničku s vnořenou rukou. Ta symbolizuje ruční praní prádla s maximální teplotou do 40 °C

Pokud je však vanička přeškrtnutá, tak se prádlo nesmí prát vůbec, jak už bylo zmiňováno výše.

Bělení

Trojúhelník – symbol bělení – většina z nás přehlíží. A to především z toho důvodu, že se bělením oblečení příliš často nezabývají. I přesto je však dobré si tyto symboly spojené s bělením občas připomenout. 

Pokud tedy naleznete na cedulce oblečení prázdný trojúhelník nebo trojúhelník s písmeny “cl” znamená to, že je možné dané kousky oblečení bělit pomocí přípravků, které obsahují chlor

Sušení

Symbol sušení se stává čím dál více vyhledávaný a využívaný. Jsou to totiž právě sušičky na prádlo, které se poslední dobou stávají čím dál více oblíbené.

Nejčastěji ve spojení se sušením nalezneme na oblečení čtverec s kolečkem uvnitř. Tento symbol značí možné sušení oblečení v bubnové sušičce. Je-li tento znak naopak přeškrtnutý, sušení je v bubnové sušičce zakázáno. 

Často však bývá symbol sušení vyplněný tečkami. Pak 2 znázorněné tečky povolují standardní sušení a 1 tečka sušení na sníženou teplotu. 

Objevíme-li na cedulce oděvu čtverec bez kroužku s čárkou, je dobré zbystřit, protože je umožněno pouze sušení oblečení na šňůře. Jsou-li uvnitř čtverce rovnou tři čáry, tak je povolené pouze sušení prádla naplocho.

Žehlení 

Symbolem žehlení by snad ani nemohlo být nic prostějšího, než obrys samotné žehličky. Ten je uvnitř vždy doplněn o jistý počet teček, který značí maximální teplotu dotykové plochy, kterou lze k žehlení daného módního kousku použít.

Tři tečky povolují maximálně 200 °C. Dvě tečky povolují pouze 150 °C.  A jedna tečka umožňuje 110 °C. 

Symbol páry pod žehličkou ukazuje, že je umožněno žehlení s napařováním. Naopak pokud je tento symbol přeškrtnutý, je tato funkce zakázána.

Čištění 

Piktogramy čištění tvoří poměrně rozsáhlou skupinu. Tyto symboly jsou totiž převážně určeny specializovaným prádelnám, které tyto značky hojně využívají. 

Základem je písmeno F uvnitř kroužku, které povoluje standardní chemické ošetření, ke kterému se používá trifluortrichlorethan a těžký benzín. Naopak se v takovém případě nesmí používat rozpouštědla. 

Značka s písmenem P umožňuje k čištění používat určitá rozpouštědla, jakými jsou například tetrachlorethan a monofluortrichlormethan. 

Je-li uvnitř kroužku vyobrazeno písmeno W, pak je povoleno pouze mokré čištění.  

 

napsala Dana Klementová

zdroj: https://www.candy-home.com/cs_CZ/blog/co-znamenaji-symboly-na-etiketach-obleceni/

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

*/ ?>