Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Krása a zdraví ukryté v růži. Vyzkoušejte si její vynikající vlastnosti na vlastní kůži

Krása a zdraví ukryté v růži. Vyzkoušejte si její vynikající vlastnosti na vlastní kůži

23.5.2023 - redakce Babinet.cz

Růže šípková jinak také Rosa canina je odnepaměti uznávána za královnu květin. Její pěstování se rozšířilo z Persie a přineslo inspiraci umělcům, bojovníkům i milencům v každé zemi.  Již staří Egypťané si růží velmi vážili. Jejich okvětní plátky užívali k osvěžování vzduchu a růžovou vodu pak jako parfém. Říká se, že když se Markus Antonius dvořil Kleopatře, nechala posypat místnosti svého paláce okvětními plátky růží až do výše kolen.

foto / Unsplash

Rovněž Američané mají růže velmi v oblibě. Růže byly jedněmi z prvních květin vysázených kolem Bílého domu, kde daly základ dnešní rozsáhlé růžové zahradě.

Podíváme-li se do Čech, tak i zde má růže svou dlouhou tradici. Vždyť mnoho šlechticů mělo růži ve svém erbu a kolik pohádek a bájích o nich bylo napsáno.

Růže byla a do současné doby je využívána pro celou řadu účelů např. v kosmetice – kde se velmi často užívá jako přísada do pleťových krémů či vod. Chceli vypadat mladě a bez vrásek, zkuste si vyrobit sérum: vezměte okvětní lístky, nechte dva dny zaschnout. Pak vezměte skleničku, do které lístky naskládáte a zalijete panenským za studena lisovaným olejem, tak aby byly všechny ponořené.

Esence z růže se používají do parfémů. Okvětními lístky růže můžeme použít jako ozdobu letních salátů a podpořit tak nejen naše chuťové, ale i vjemové buňky.

Vyzkoušejte si její vynikající vlastnosti na vlastní kůži

Zpříjemněte si chmurné večery. Připravte si koupel. Růže uvolňuje napští a pomáhá při nespavosti. Do koupele si kápněte 6 kapek růžového oleje. Pro zvýšení účinku si můžete zapálit vonnou tyčinku s esencí růže nebo růžovou olejovou lampu.

Jak již bylo řečeno výše růže se nevyužívá jen pro krásu, ale velmi hojně byla využívána v kuchyni např. k výrobě džemů, octa, paštik či k léčebným účinkům. Výtažek z růží patří mezi nejbezpečnější hojivé substance. Ulevuje při žaludečních vředech a onemocnění ledvin. Má protizánětlivé účinky, tiší zánět a odstraňuje nevolnost.

Šípkový čaj a vitamin C v něm obsažený může pomoci snížit délku a trvání nachlazení nebo chřipky. Nálev z růžových okvětních plátků je zase jedním z tradičních způsobů pro léčbu oparů či aftů. Tento nálev připravíme ze 2-3 lžiček drcených sušených šípků nebo na prášek rozdrcených okvětních lístků na jeden šálek vroucí vody. Nechte 10 minut odstát a sceďte. Pijte tak často, jak je libo.

Tmavočervené růže obsahují množství flavonoidů, vonných silic, vosků a tříslovin / foto Unsplash

Pokud rády experimentujete využijte okvětní lístky růží k přípravě vlastního čaje. Jako základ použijte kvalitní čaj, který zakoupíte v čajovně a k němu přimíchejte 2-3 přísady. K lístkům růže se jako základní čaj velmi dobře hodí Roibos. Do něj pak přidejte zmiňované sušené okvětní plátky růží a 1-2 další ingredience dle vlastní chuti. Může to být sušená kůra z chemicky neošetřeného pomeranče či citrónu, špetku meduňky, sedmikráska či trošku súdánského ibišku. Všechny zmiňované bylinky zakoupíte v každém dobrém bylinkářství. Vámi namíchaný čaj může posloužit k příjemným chvilkám strávených s partnerem, při rodinné nedělní oslavě nebo jako milý dárek.

 

Napsala Šárka Janouchová

zdroj: https://www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-zdravi/Ruze-nejen-voni,-ale-i-chutna.-Hoji-telo-i-dusi__s10012x19409.html

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz