Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Na klíšťata platí rozmarýn. Připravte si účinný domácí repelent

Na klíšťata platí rozmarýn. Připravte si účinný domácí repelent

9.5.2023 - redakce Babinet.cz

Ne vždycky musíme sáhnout po repelentu, který po splnění svého úkolu letí zpátky do šuplíku k dalším chemickým přátelům. I repelent se dá pojmout tak, aby efektivně odpuzoval tu dotěrnou hmyzí armádu.

foto / Freepik

Na klíště vyzkoušejte starý dobrý rozmarýn. Vyhobte si výluh z rozmarýnu, vody a octa, který se po zcezení může používat jako sprej.

  • 1 sáček rozmarýnu (sušený nebo čerstvý)
  • 1 litr vody
  • 1 vetší lžíci vinného bílého octa

Pak přelijte do lahvičky s rozprašovačem a před každou návštěvou lesa řádně postříkejte nohy a boty. Pakliže budete v lese déle, raději si trochu výluhu přelijte i do maličké lahvičky a mějte repelent po ruce i v lese. Přeci jen po čase vyprchá, tak abyste měli možnost nového postřiku.

A jak na ostatní hmyz?

Na bolestivé štípance, supermraky nesmrtelných komárů, svědění do krve poštípané pokožky a to rozkošné bzučení přímo u ucha.  Máme pro vás návod na 3 domácí repelenty, na které je spolehnutí. Jejich přidaná hodnota potěší hlavně ty, kterým cit pro estetiku není cizí.

Teď ještě zpět k rozmarýnu

Svažte k sobě několik delších větviček rozmarýnu. Pak je na 5 týdnů zavěste na místo, kde se dobře vysuší. Takto připravené větvičky rozmarýnu položte do oblíbené vyšší misky, nebo ozdobné skleničky a zapalte. Rozmarýnový kouř je stoprocentní odpuzovač.

Výsledek vyšperkujete, když si skleničku dozdobíte podle svého vkusu. Třeba jutou, malými kamínky, perličkami, atd.

Levandulová ochrana

Také levandule je přírodním repelentem. Sušené trsy levandule vypadají v kuchyni působivě. Ale vy bude potřebovat čerstvé květy levandule.

Ty můžete pěstovat v dekorativním proutěném košíku, ozdobeném velkou mašlí. Tahle kombinace je úžasně romantická. Pak se už jen stačí květy trochu potřít na pár místech. Voníte vy, váš byt a komáři se vám vyhnou a ještě se omluví.

Svíčkový repelent

Pokud milujete svíčky a pohodu, kterou dokážou navodit, pak je tento přírodní repelent jasným favoritem.

Připravte si vysokou sklenici, kterou zase podle své libosti ozdobíte. Do sklenice vložte pár plátků citrónů, limetky, hřebíček a zakápněte deseti kapkami eukalyptového oleje. Poté zalejte sklenici vodou. Ne však až po okraj. A teď stačí pouze do připraveného repelentu vložit na vodní hladinu plovoucí svíčku.

Ještě zapálit, rozmístit několik takovýchto kusů pod altán a můžete si užít pohodový letní večer bez vlezlé společnosti komárů a klíšťat.

Napsala. Bára Klímová

zdroje:

https://babinet.cz/clanek-28266-na-klistata-plati-rozmaryn-pripravte-si-ucinny-domaci-repelent.html

https://www.kliste.cz/cz/vse-o-klistatech/clanek/prirodni-odpuzovace-klistat

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz