Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Předvánoční adventní čas bez stresu i zbytečných kil navíc. Platí jednoduché zásady

Předvánoční adventní čas bez stresu i zbytečných kil navíc. Platí jednoduché zásady

28.11.2022 - redakce Babinet.cz

Předvánoční adventní čas plný shonu a stresu je jedním z nejvíce zátěžových období. Řada lidí propadá stresu už během listopadu a postupně se k tomu přidává i panika. Panika z konce roku, z Vánoc, ze spousty zařizování a vyšších výdajů či z přibírání váhy. Přitom fakt, že Vánoce přijdou, víme celý rok, během něhož se na tyto „akčnější“ měsíce můžeme připravit. Každý rok je přece advent, Vánoce i Nový rok. Jak v tomto čase nepřibrat zbytečná kila navíc a užít si ho beze stresu? Stačí jen dobře plánovat a řídit se jednoduchými zásadami.

fotografie: Pixabay

Dobrá organizace jako základ všeho

Mnoho lidí v dnešní době bohužel nezvládá plánovat a dohlédnout dál než za horizont jednoho týdne. Proto se pak stává, že máme pocit, že na nás všechno „padá“, nic nejde stihnout a že na všechno jsme sami. Přitom stačí jen správně a v čas plánovat. Odborníci většinou doporučují si činnosti nutné pro poslední týdny roku rozepsat, vytvořit časový harmonogram a rozdělit úkoly na takzvané krátkodobé a střednědobé. Nemůže se pak stát, že zapomeneme koupit vanilkový cukr na pečení nebo dárek pro babičku, protože přesně víme, že to uděláme 30. listopadu a 7. prosince.

Harmonogram nepřispívá jen k našemu duševnímu klidu, ale má výrazný vliv i na naše zdraví. Díky plánování totiž snížíme stres, který by pak negativně ovlivňoval naše tělesné pochody. Bylo totiž prokázáno, že vlivem stresu se výrazně přibírá zejména v břišních partií, a to by už před Vánocemi nebyla dobrá zpráva. Navíc jsme následkem stresu podráždění, častěji se hádáme a celkově si kazíme naši domácí pohodu a harmonii.

Vhodná skladba jídla

Proč bychom se neměli alespoň v jednou v roce na Vánoce dobře najíst? Nic není zakázáno, ale jak se říká „všeho s mírou“ by mělo v tomto čase platit maximálně. Nemůžeme sníst kopec řízků se salátem, zajíst to vánočním cukrovím a zapít skvělou ořechovkou. Vše chce svůj čas, a tak i jednotlivá jídla potřebují rozestup, ideálně vyplněný nějakou aktivitou, kterou zrovna nemusí být sledování televize. Vhodné je dodržovat frekvenci 5 až 6 menších porcí jídel během dne. Pokud jsme milovníci sladkého, nejlépe uděláme, když si na něm budeme pochutnávat hlavně během dopoledne. K večeru bychom už měli volit méně sladké a těžké pokrmy. A nezapomenout na to, že večeře by měla být zhruba poloviční oproti obědu.

Jednou z nejdůležitějších zásad správného stravování, a to nejen o Vánocích, je i dodržování vhodného pitného režimu. Samozřejmě by nejvhodnější bylo pít neslazené vody, případně minerálky nebo zelené čaje. Pokud se ale nechceme trápit a užít si nějaký ten alkohol nebo máme neutuchající chuť na horkou kávu, můžeme zvolit její lehkou variantu. A tou může být takzvaná zelená káva s příchutí vanilky, která k tomuto času neodmyslitelně patří. Vždyť vanilkové rohlíčky jsou prostě už tradice. A navíc, taková nepražená zelená káva s vanilkou nám ještě může pomoci k lepšímu trávení a spalování tuků a na chuti nás neošidí.

Naši předkové se postili měsíc před Vánocemi, hlavní součástí postního jídelníčku byly luštěniny, obiloviny, ovoce a zelenina. Vynechání masa a alkoholu výrazně přispívá k očistě organismu. Půst se však netýká jen jídla, má nás vést k meditaci, k zamyšlení a ke střídmosti. Pomáhá nám naslouchat potřebám našeho těla i duše. Naladí nás, cítíme se dobře, lehčeji, ani se nám pak už nechce tloustnout.

Vše se dá řešit, konečně můžeme jíst, pít a nepřibírat.

Zimní pohoda na čerstvém vzduchu

Naše dětství i Vánoce byly většinou plné běhání venku, stavění sněhuláků a koulování se. Pravda, dnes už většinou sníh o Vánocích nevídáme, ale pobyt venku si přesto můžeme dopřát. Nadýcháme se čerstvého vzduchu, zlepší se nám nálada a hlavně nám prospěje pohyb, který po konzumaci řady skvělých pochutin budeme potřebovat.

Co udělat pro dokonalý advent a Vánoce?

1)     Rozplánovat činnosti a povinnosti

2)     Jíst a pít s mírou, několik menších porcí během dne, sladké dopoledne, menší večeře, lehkou variantu nápojů

3)     Pobyt a pohyb na čerstvém vzduchu

4)     Brát i problémy s humorem a nadhledem

 

zdroj:

https://vitalweb.cz/1584/zakladni-myty-o-pribirani-ktere-vam-kazi-hezke-proziti-adventu-a-vanoc

https://tchiboblog.cz/jak-advent-prozit-a-ne-projist/

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz