Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Blahodárná síla skrytá v zázvoru: Kdy pomáhá a kdy naopak může škodit?

Blahodárná síla skrytá v zázvoru: Kdy pomáhá a kdy naopak může škodit?

25.9.2022 - redakce Babinet.cz

Zázvor je odjakživa považován za všelék. Jeho blahodárné účinky zná jistě každý. Ovšem jsou situace, kdy bychom to se zázvorem neměli přehánět. Lze se jím totiž snadno předávkovat. Jaké jsou léčivé účinky zázvoru? A kdy se zázvoru raději vyhnout?

fotografie: Freepik

Zázvor obecný je trvalka, která pochází z Asie, ale v současné době ji najdeme v běžných obchodech po celém světě. Má velké množství zdravotních benefitů a je hojně využívána v domácí medicíně. Poznáte ji především podle svěží a štiplavé chuti s výrazným aroma.

Čerstvý, kandovaný nebo sušený zázvor?

Zázvor se nejčastěji používá jako koření (tedy v sušené formě). Poslední dobou se však velmi oblíbené stávají i další úpravy zázvoru. Především se pak jedná o čerstvý zázvor či zázvor nakládaný.

Čerstvý zázvor můžete kromě pestrého využití při vaření či pečení použít také jako “domácí lék”. Strouhaný nebo krájený zázvor slouží k přípravě čaje, který obzvlášť oceníte při nachlazení či zažívacích potížích. Kousky čerstvého zázvoru můžete rovněž rozžvýkat při bolestech v krku.

Zázvor lze dále nakládat do medu, cukru (kandování) i etanolu (extrakt).

Zdravotní benefity zázvoru

Zázvor prokazatelně pomáhá při nevolnostech (například v těhotenství nebo při cestování), nemocech z nachlazení či zažívacích potížích.

Často je také zmiňováno, že zázvor aktivuje oběhový systém a snižuje hladinu cholesterolu, a tím chrání lidský organismus před civilizačními chorobami.

Objevují se dokonce i lékařské studie, které se zabývají vlivem zázvoru na nevolnosti při chemoterapiích, či přímo prevencí některých druhů rakoviny.

Především mezi ženami je pak oblíbená schopnost zázvoru odbourávat tuk, který se díky tomu stal součástí potravinových doplňků určených k hubnutí.

Kdy je lepší se zázvoru vyhnout?

Zázvoru se připisuje mnoho příznivých a prospěšných účinků. Ovšem i přes všechna pozitiva není tato léčivá bylina vhodná pro všechny. Kdo by se měl tedy zázvoru raději vyhýbat?

Podle řady odborníků se zázvor nedoporučuje dětem do dvou let a vyhnout by se mu měli i jedinci s dlouhodobým onemocněním, jako jsou například diabetici.

I přes všechny jeho pozitivní účinky na nevolnost se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám. Mnohem lepší je v tu chvíli vyhledat speciální produkty, které mají ideální obsažené množství zázvoru.

Zázvor a dávkování

Že by se všeho mělo užívat s mírou platí u zázvoru dvojnásob. Jaké množství zázvoru je tedy dovoleno denně konzumovat?

Dospělí

  • Denní dávka čerstvého zázvoru by u dospělého člověka neměla překročit 4 gramy.
  • V těhotenství 4× denně 250 mg (v kapslích).
  • Zázvorový čaj lze připravit několikrát denně (2× až 3× denně), do odvaru z čerstvého zázvoru je doporučeno množství do 4 gramů na litr čaje.

Děti

  • U dětí starších dvou let odpovídá denní dávka zázvoru přibližně třetině dávkování dospělých (s ohledem na hmotnost).

 

zdroj:

https://www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-zdravi/Zazvor-umi-mnohem-vice-nez-jen-posilit-imunitu__s10012x11257.html

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz