Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Válenky jsou módní evergreen. Proč jsou nazývány zdravou obuví?

Válenky jsou módní evergreen. Proč jsou nazývány zdravou obuví?

25.1.2022 - redakce Babinet.cz

Jedni vědci se domnívají, že válenky vznikly v stepích Mongolska a jejich prvními výrobci byli kočovníci z Asie, od kterých Slované technologii výroby z ovčího rouna převzali. Jiní odborníci tvrdí, že válenky jsou zcela evropská obuv, kterou naši předkové nosili už dávno na území od Portugalska až po Ural. V každém případě začíná historie válenek mnohem dříve, než před 300 lety, kdy je o nich zaznamenána první novodobá zmínka.

ilustrační foto: Unsplash

Boty z římských letopisů

Existuje pověst, že dávná historie válenek začíná na březích Labe na území dnešního Německa. Jak je známo, slovanské kmeny žily dlouhou dobu bok po boku s římskou říší. Ta po sobě zanechala mnoho přesnějších zpráv. Například, římský letopisec Pontius již ve 4 století zaznamenal, že kmeny slovanů sídlící u severních hranic impéria, jsou skvělí bojovníci. A tajemství vojenského ducha, dle názoru tohoto starořímského historika, mělo jeden ze zdrojů v jejich obuvi, která jim pomáhala přežít v krutém klimatu Moravy a Čech. Nazýval jejich obuv „valens“ (latinsky) – ve významu „mající sílu“. Později tento název vešel v obecnou známost. Dokonce sami slované (např. lužané a poláci) je nazývali „walensy“ (polsky). Jak vidíte, slovo „válenky“ má latinský původ, ne slovanský.

Valencie – jméno původem od „válenky“

Je zde ještě jedna známá skutečnost. Jak víme, římská říše neustále rozšiřovala své hranice. Například byly porobeny kmeny Iberů, předků Katalánců, Malijců, Andalusanů – národů, obývajících dnešní Španělsko a Portugalsko.

Iberské kmeny rychle přejaly jazyk římských vojáků, mluvících lidovou neboli vulgární latinou. Ta je, jak známo, základem všech románských jazyků – rumunštiny, portugalštiny, španělštiny, francouzštiny, italštiny a dalších. Římské kroniky zaznamenaly, že katalánské kmeny také nosily obuv z ovčí vlny. A dokonce na jejich počest nazvaly své město – Valencii (čteno „Valenkia“). Název městu zůstal, i když později zde byl původní název válenek vytěsněn kastilským názvem – las botas de fieltro.

Jejich móda je zpět. Aktuálním hitem jsou modely Classic ultra mini: foto Mizoom

A proč jsou vlastně válenky nazývány zdravou obuví? Díky tomu, že se vyrábí z ovčího rouna, výborně izolují teplo i ve velkých mrazech. Jsou měkké a poddajné, díky své prodyšnosti ideálně odvádí pot, odolávají pachům a jsou i ve vlhku stálobarevné. Tato kombinace vlastností opravňuje výrobce používat pro válenky označení zdravá obuv.

napsala Renáta Řeháková

zdroj: cs.wikipedia.org,

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

christiana66
31.1.2022 22:03

Válenky se mi vždy moc líbily a už dlouho si je plánuji koupit. Nemůžu se jen rozhodnout v jaké barvě a od jaké značky si je koupím:)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz