Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Řezané květiny mohou dlouho vydržet krásné a čerstvé. Vyzkoušejte několik ověřených triků

Řezané květiny mohou dlouho vydržet krásné a čerstvé. Vyzkoušejte několik ověřených triků

25.1.2022 - redakce Babinet.cz

Hledáte také marně způsob, jak udržet řezané květiny déle čerstvé? Tak svěží a stále tak působivé, jako v momentě, kdy je pro vás někdo kupoval? Výživy z květinářství selhaly, stejně jako vyměňování vody a našlapování kolem okvětních lístků po špičkách. Rodina si sice myslí, že jste se zbláznila, když mluvíte na stůl s vázou, ale vy jen zoufale chcete, aby květina ještě alespoň den vydržela. Dnes vám proto poradíme, jak toho docílit. Rychle, levně a po svém.

fotografie: Pexels

Ženu ani květinou neuhodíš!

Jistě, že neuhodí. Jak by to asi vůbec někdo mohl stihnout, když nejpozději třetí den letí zvadlá květina do koše. A přitom my ženy kytky tolik milujeme. Samozřejmě, že nejraději je dostáváme, ale kupujeme si je také samy sobě pro radost, pro hezčí den, za odměnu, darujeme je kamarádce, nebo jimi zdobíme kancelář.

Dokonce i ty z nás, které tvrdí, že kytky nesnáší. I tyhle typy žen touží po tom, aby řezané květiny ve váze vydržely co nejdéle krásné a voňavé.

Naštěstí existují snadné způsoby, jak květině podstatně prodloužit život. Nebude vás to stát vůbec nic a radost z výsledku bude znásobena … nakonec i partner vlastně bude rád. Čím déle květina vydrží, tím později bude muset běžet pro novou.

1. Čistá váza je základ

Než dáte řezanou kytku do vázy, důkladně před tím vázu vymyjte. Ten neúčinnější mycí prostředek už máte doma od doby, kdy jste drhla tu nevyčistitelnou barvu na vlasy. Vzpomínáte? Ano, řeč je o octu. Nechte ocet s vodou ve váze hodinku pracovat. Máte jistotu, že bakterie, které se ve váze zabydlely ještě z minula, mají totální utrum. Pak už stačí vázu jen propláchnout pod tekoucí vodou.

2. Vlažná voda

Řezaným květinám dávejte do vázy vlažnou vodu. Nešokujte je studenou lázní.

3. Méně znamená více

Je jasné, že chcete květinám dopřát. Jenže v tomto případě se opravdu nevyplatí, když vázu plníte vodou hlava nehlava. Stonky pak jen zbytečně uhnívají. Vody stačí jen pár cm ode dna.

4. Když seřezat, tak šikmým směrem

Chystáte se květiny zastřihnout? Pak nikdy ne rovně. Šikmý řez a ještě k tomu pod vodou.

5. Přihoďte aspirin

Ne, nebolí je hlava. Ale aspirin je účinná a rychlá pomoc, když chcete květiny udržet opravdu čerstvé.

6. Lak na vlasy

Zafixujte lakem účes a pak ještě doběhněte do kuchyně a květiny lehce nasprejujte. S citem a miřte na spodní stranu květů.

7. Oslaďte jim život

Vy si nedáte ráda něco sladkého? Pokud ne, pak jste šťastná a zřejmě taky velmi štíhlá žena. Ale květiny si na cukr potrpí. Stačí jim do čerstvé vody přisypat lžičku cukru.

8. Pokud je voda špinavá, vyměňte ji.

9. Neumisťujte květiny do blízkosti ovoce a vyhněte se přímému slunečnímu záření a průvanu, které může způsobit příliš rychlé uvadání.

A závěrem pro vás ještě máme osobní tip naší paní květinářky. Její maličký krámek už tady stojí snad sto let, takže její rada je radou nad zlato.

  • Šoupněte jim nějaké drobné!

Když do čerstvé vody přidáte měděnou minci, vytvoříte tím květinám extrasuperideální prostředí.

 

Napsala Bára Klímová

zdroj: redakce

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz