Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Nevyhýbejte se vaně. Koupel má léčebné účinky na naše tělo

Nevyhýbejte se vaně. Koupel má léčebné účinky na naše tělo

12.11.2021 - redakce Babinet.cz

Koupel už odpradávna patří mezi očišťující rituály, proto je součástí každého kvalitního wellness balíčku. Čas strávený ve vaně nám přináší nejen klid a relaxaci, ale hlavně blahodárné účinky na naše tělo. Podívejte se, proč je správná koupel dobrá pro vaše tělo i duši.

fotografie: Freepik

Proti nachlazení nebo na prohřátí celého těla

Koupel do 40 stupňů Celsia způsobuje zdravé prokrvení celého těla. Pokud jsou cévy zúžené chladem a přitom je pořádně prohřejte teplou koupelí, cévy se rozšíří a krev se může dostat po celém těle. Studenýma rukama a nohama se můžete rozloučit. Zdravé prokrvení navíc pročistí tělo od bakterií, zabraňuje jejím dalším usazováním a podporuje obranyschopnost organismu.

Pokud se nejedná o nachlazení, ale jste skutečně nemocní, pak se nejdříve poraďte se svým lékařem o správném postupu léčení. Avšak u nachlazení můžete vsadit právě na teplou koupel. Přidejte výtažky z eukalyptu a čerstvé jehličí z borovic a jedlí. Aromatická vůně dokáže uvolnit dýchací cesty a pomáhá při vykašlávání.

Jelikož je organismus během nemoci už tak oslabený, rozhodně se nedoporučuje zůstat ve vaně dlouho. Optimální doba je přibližně 20 minut, abyste organismus naopak ještě víc nepřetížili nežli naopak. Po koupeli se ještě zabalte do deky nebo županu a v klidu odpočívejte, aby se tělo stihlo regenerovat a zvyknout si na pokojovou teplotu.

Pomáhá utlumit bolesti svalů a kloubů

Horká koupel má i velmi pozitivní účinky proti bolestem svalů a kloubů. Teplá voda dokáže ztišit bolest, uvolnit svalové napětí a regenerovat klouby i svaly. V tomto případě si také můžete pomoci dary přírody.

Zkuste svou vlastní léčivou solnou koupel. Kupte si kvalitní hrubozrnnou sůl z Mrtvého moře nebo himalájskou sůl. Tyto soli mají léčivé vlastnosti jak na dýchací cesty, tak na klouby a kožní problémy. Koupel můžete ozvláštnit ještě o přírodní antioxidanty – skořice a hřebíček.

Pro kvalitní spánek

V dnešní době již mnoho lidí trpí na nekvalitní spánek. Příčinou je neustálý shon a stres, které nám život přináší. Teplá koupel je ideální způsob, jak ze sebe shodit všechno napětí a uvolnit se. Jen tak můžete dosáhnout kvalitního spánku bez častého probouzení. K těmto žádoucím efektům nám navíc dopomůže levandule. Můžete použít jak levandulový olej, tak přímo sušenou levanduli. Má mnoho blahodárných účinků, ale mezi ty největší patří zklidnění, uvolnění a podpora spánku.

Pro krásu a mládí

Horká koupel otevírá póry na pleti, odvádí všechny nežádoucí látky a jemně prokrví pokožku. Napařováním se navíc hydratuje celé tělo a zamezuje vzniku dalších vrásek. Doporučujeme dát do teplé koupele váš oblíbený olejíček. Tím dosáhnete sametově hebké pokožky po celý následující den.

 

Napsala Michaela Procházková

 

zdroj: redakce, https://www.harpersbazaar.cz/c/7-duvodu-proc-jsou-koupele-skvele-pro-vase-zdravi/

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz