Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Přehřátí psa v letním období. Jak ho správně zchladit a neublížit mu

Přehřátí psa v letním období. Jak ho správně zchladit a neublížit mu

14.6.2021 - redakce Babinet.cz

Tropické teploty si žádají ledové osvěžení. Nedělají dobře lidem, natož psům. Přestože psi mají přirozené mechanismy ochlazování svého těla, při vysokých teplotách jim všichni rádi dopřejí osvěžení ve vodě. Máme pro vás rady, jak správně zchladit svého psa a přitom mu neublížit.

fotografie: Pixabay

Psi se na rozdíl od lidí téměř nepotí a jejich vlastní ochlazení probíhá jiným způsobem než u lidí. Nejprve dochází ke změně v oběhovém systému. Dojde k roztažení drobných cév a zvýší se tepová frekvence. Díky tomu může pes teplo ze svého těla odvádět na povrch pryč. Další změna je v zrychleném dýchání. Přes vypařování slin dýcháním se odvádí velké množství tepla. Pes má umístěné potní žlázy pouze na tlapkách pro zvlhčení polštářků.

Vyvarujte se šokovému ochlazení

Šokové ochlazení může být pro psa velmi nebezpečné a může dojít až k jeho kolapsu. Z tohoto důvodu byste se měli vyvarovat rychlému osvěžení ledovou vodou. Pes by se měl ochlazovat pozvolna. Nejprve by se měla použít pouze vlažná, popřípadě studená voda, ale nikdy hned ledová. Začínejte s ochlazením od jeho tlapiček. Pomalu postupujte přes končetiny k bříšku a tříslům. Můžeme i lehce namočit hlavu. Avšak velké svalové skupiny bychom zprvu chladit neměli. Sval všeobecně nemá rád rychlý teplotní šok a pes by mohl být náchylnější ke křečím. V těch horších případech může dojít až k selhání organismu.

Nezbytnou součástí zdravého ochlazení psa je i pitný režim. Hlídejte, aby dostatečně pil v průběhu celého dne. Při zvýšené aktivitě navyšte i příjem tekutin, stejně jako u lidí.

Kdy je vhodná doba na venčení při tropických teplotách?

Psa je dobré venčit v ranních a večerních hodinách, kdy teploty nedosahují extrémů. Během dne s ním můžete pouze na rychlou procházku. U starších psů zvažte, zda je to vůbec nutné během dne. Teplota chodníku dosahuje až nebezpečných 50 stupňů Celsia. Navíc hrozí poleptání od roztékajícího se asfaltu. Raději mu věnujte více času po ránu a večer, kdy už jsou chodníky v přijatelné teplotě. Bude se lépe venčit jak vám, tak vašemu psovi.

Alternativní chlazení

Pokud chcete svému pejskovi dopřát jen ten největší možný komfort, pak zvažte možnost alternativního chlazení. V dnešní době seženete nejrůznější pomůcky a vychytávky pro vašeho pejska. Nejčastěji se kupují chladící podložky. Výhodou je, že se ochlazují sami na dlaždičkách v době, kdy je pes mimo ní. Nikdy se nedává do ledničky, jinak by pejsek mohl i nastydnout. Pejska chladí až po několik hodin.

Pro aktivní majitele, kteří nechtějí nechat svého psa zavřeného doma během jejich letních cest, jsou k dispozici chladící oblečky. Teplotu psa dokáží udržet v komfortní zóně. Vyrábí se jak pro malá psí plemena jako je čivava, tak pro velká plemena jako je argentinská doga.

 

Napsala Michaela Procházková

 

zdroj: prvnipomocpropsy.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz