Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Bojíte se trhání zubů moudrosti? Vybrat si můžete z několika typů umrtvení

Bojíte se trhání zubů moudrosti? Vybrat si můžete z několika typů umrtvení

10.2.2021 - redakce Babinet.cz

Pokud se zkazí osmičky, nemá často smysl je složitě zachraňovat, lepší je zub extrahovat, neboli vytrhnout. Běžně se osmičky trhají ambulantně v lokální anestesii, ale lépe je nechat provést výkon stomatochirurgem.

fotografie: Freepik

Někdy si pacienti přejí odstranit osmičky preventivně, ačkoli jsou prořezány, správně kousají i doléhají na protilehlé zuby. Pokud si je pacient dobře čistí, není důvod osmičky odstraňovat. Když se ale zuby moudrosti nachází ve špatné pozici, jsou prořezané jen s poloviny či např. zaklíněné o sousední zub, je vždycky lepší preventivně zuby moudrosti vytáhnout.

Po chirurgické extrakci osmičky je obvykle nutné dáseň zašít. I když to není žádná velká operace, pacient musí počítat s tím, že se dáseň bude hojit několik týdnů. Oproti tomu po jednoduché extrakci je dáseň zahojena během několika dní.

I když většina lidí má zažitý opak, po extrakci zubu se doporučujete nevyplachovat ústa, protože vyplachováním se takzvaně ředí zubní zátka, neboli koagulum. A ta pak krvácí stále víc. Ideální je naopak zkousnout tamponek a ránu komprimovat. Proplachovat se může, ale lépe druhý až třetí den po vyjmutí drénu.

Po samotném výkonu se doporučuje dále chladit tvář proti otoku, užívat analgetikum podle míry bolesti např. ibuprofen a paralen, nepít alkohol, nekouřit, nejíst nic horkého a odpočívat. Zpravidla druhý den obtíže ustoupí a pacient je schopný každodenní činnosti. Pokud však bolest během tří dnů neustoupí či se naopak zhoršuje, je nutné vyhledat zubního lékaře.

I přes nejlepší péči se může stát, že se vám v místě, vytržené osmičky, tedy v tzv. lůžku objeví zánět. V takovém případě je někdy nutné nasadit antibiotika.

Analgosedace

Dnešní stomatologie nabízí celou řada anestetik, aby zákrok stomatologa pacienta nebolel, řešení lze nalézt i pro pacienty se sníženým prahem bolesti.  Panická hrůza některých pacientů je možná zapříčiněna jen méně citlivým přístupem jejich lékaře. V ordinacích AV dental se vždy lékaři snaží najít pro každého pacienta tu nejvhodnější metodu, aby pro něj nebylo ošetření zubů problémem. Každopádně není vhodné návštěvu ordinace odkládat, z malého problému by se mohl stát velký.

Pacienti si mohou vybrat z několika typů umrtvení:

Lokální anestezie

Lokální anestezií se rozumí znecitlivění místa zákroku injekční aplikací účinné látky. Tím zajistíme bezbolestnost ošetření.

Pro větší pohodlí pacienta je také možno před vlastní aplikací anestetika potřít místo vpichu povrchovou (slizniční) anestezií.

Analgosedace

Bázlivého pacienta, u něhož se plánuje složitější výkon, lze uvést za přítomnosti anesteziologa do utlumeného stavu. Klient je sice při vědomí, ale pospává a na ošetření si většinou nepamatuje. Analgosedac (neboli tzv. přispání) je ambulantní výkon a pacient po něm za doprovodu odchází domů.

Celková anestezie

Celková anestezie je farmakologicky navozený vratný stav, při kterém je pacient uveden do bezvědomí. V ambulantní stomatologii se používá hlavně u menších dětí.

O typu anestezie vždy finálně rozhoduje lékař, ne všechny metody jsou vhodného pro každého pacienta. Například pro těhotné pacientky je vhodná jen lokální anestezii. Podobně je tomu i u alergiků či u dětí, podle konkrétního stavu pacienta doporučí nejvhodnější metodu stomatolog.

Zvolí-li lékař celkovou anestezii, může se předem pacient o všech aspektech i případných rizicích, která nikdy nelze zcela vyloučit, poradit také s ošetřujícím anesteziologem. U celkových rekonstrukcí chrupu, zejména dětských pacientů. Fobii u dětí se dá ale preventivně předcházet tím, že s ním rodiče chodí od malička na pravidelné preventivní prohlídky a dítě si postupně zvykne na prostředí ordinace, kde je s ním zacházeno šetrně. Bude-li ošetření prováděno v lokální anestezii čili bezbolestně, nebude mít důvod pro jakékoli budoucí trauma ze zubního lékaře.

Připravil stomatolog Aleš Váňa z AV Dental

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz