Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Ploché břicho je sen každé ženy. Největší mýty o posilování břišních svalů

Ploché břicho je sen každé ženy. Největší mýty o posilování břišních svalů

4.1.2021 - redakce Babinet.cz

První věc, kterou musíte udělat, jestliže se rozhodnete začít s posilováním břišních svalů, je, určit si, čeho vlastně chcete dosáhnout. Na výběr máte ze dvou možností. Buď chcete mít takzvaných "šest buchet", po kterých většinou touží  spíše muži z důvodu vizuální atraktivnosti, nebo si přejete mít pouze přirozeně ploché břicho, přičemž druhá možnost je v každém případě ta jediná správná a zdraví prospěšná.

Je totiž třeba si uvědomit, že břicho se neskládá pouze z těch zmíněných "šesti buchet", ale jedná se o komplexních pět vrstev břišního svalstva. Nejdůležitější z nich jsou ty poslední dvě. Jedna - příčný sval břišní - umístěná před vtnitřními orgány dutiny břišní a druhá vrstva na straně zádové - čtyřhranný sval bederní. Většina z nás si ale myslí, že je nejdůležitější posilovat právě přímý sval břišní, aneb ten, který je nejvíce "vidět". Nejpodstatenější je umět posílit zmíněné vnitřní svaly a svaly zádové, aby nevznikaly potíže se zády z důvodu přetěžování páteře.

Jedním z největších omylů, co se posilovaní břicha týče, jsou tolik známé sedy lehy. Pokud si vezmeme jako příklad miminko, tak které si sedá zpočátku přímo? Žádné, vždy si pomůže tím, že se nejprve opře o bok. Nebo komu z vás se při tomto druhu posilování neodlepují nohy od země? Toto samovolné zvedání nohou je pouze známkou toho, že břicho nepracuje tak, jak by správně mělo.

Další mylnou doměnkou je to, že jakýmkoli pohybem nohou posílíme břišní svaly. Je to zcela nelogické - vždyť neexistuje žádný břišní sval upínající se na noze. A veřte, že je mnohem těžší nohy udržet nehybné či na zemi, než s nimi jakkoli hýbat.

Poslední absurditou je jakékoli vtahování pupíku k páteři. Jakmile se vytvoří jakýkoli nepřirozený propad v oblasti břicha, jedná se opět o známku, že břišní svaly pracují špatně. Tento mýtus z velké části vznikl i z metody pilates. Ta ovšem doporučuje zcela něco jiného. Snaží se o zpevnění svalů v dutině břišní, kterého dosáhnete tak, že při nádechu a výdechu udržíte břicho v nehybné pozici.

Nutnost permanentní snahy

Posilování břišních svalů ale bohužel neznamená pouze to samotné posilování. Jedná se o 24hodinovou snahu a práci. Jednorázové cvičení je v podstatě zbytečné. K čemu je hodinu posilovat, když pak následně na celý den břicho opět "vyvalíte" ? Nutností je se naučit, jak vaše svaly pracují a umět je zaktivovat v každou chvíli dne. Nesjpíš ani netušíte, jak těžké je správně sedět na židli či se z ní zvednout . Nebojte si vyhledat nějaký z početných odborných článků na toto téma, a cvičte například i v kanceláři u počítače.

Posilování a hubnutí

Ačkoli si to mnozí myslí, tak posilováním se nehubne. Posilováním nedochází ke spalování tuků. K hubnutí je třeba pohyb. Tím pádem je nutností při posilování pracovat i aerobně. Správné posilování – aktivní držení celého těla je ovšem nutným prvním krokem. Jakákoli pohybová činnost je podmíněna vypracovanými hlubokými svaly, kterých dosáhneme právě posilováním.

Pokud tedy máte nějaké to kilo navíc, měla byste správně posilovat a co nejvíce se hýbat. Zkuste začít tím, že budete chodit více pěšky, nebo že místo toho, abyste jela výtahem, si těch pár pater vyšlápnete po schodech. Každý pohyb je výdej energie navíc, který se na vaší postavě, ve spojení se střídmou stravou a dodržovaní pitného režimu, zajisté brzy podepíše.

 

Ilustrační foto: Pixabay.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz