Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Opravdu škodí tělu během hubnutí perlivá voda?

Opravdu škodí tělu během hubnutí perlivá voda?

2.1.2021 - redakce Babinet.cz

Když mají lidé žízeň, osvěží většinu z nich perlivá voda víc než neperlivá. Svědčí o tom i fakt, že perlivé vody se víc prodávají. Pocit většího osvěžení z perlivé vody je ale jen zdánlivý. Vyvolává ho oxid uhličitý, který zvětší prokrvení sliznic a na jazyku jemně brní. Tento efekt se zvýší, pokud nápoj pijeme studený.

Perlivou vodu by neměli pít lidé, kteří trpí nadýmáním, žaludečními vředy nebo poruchami trávení. Ale ani kardiakům, protože oxid uhličitý, který se ocitne v žaludku, může zvedat bránici, tlačit na oblast hrudní dutiny a vyvolávat falešný dojem srdečních komplikací. Lékaři ji nedoporučují také po některých operacích, protože někdy dráždí pooperační jizvy.

Mnoho lidí také soudí, že pít nápoje s bublinkami je při dietě zcela nevhodné. "Pravdou je, že zlepšují činnost zažívacího traktu, mají celkově povzbuzující účinek a navíc zlepšují i činnost plic," říká doktor Václav Šmejkal. Některé citlivější osoby však kysličník uhličitý obtěžuje, vytváří pocit plnosti v břiše. Proto je na každém, aby vyzkoušel, zda je pro něj vhodná perlivá či neperlivá voda.

TIP: Ideální podle odborníků je to, aby lidé pili střídavě perlivou a neperlivou vodu.

O perlivé vodě mezi lidmi koluje mnoho mýtů. Mimo již zmíněného tloustnutí je to například, že způsobuje překyselení organismu, nebo že popíjení perlivé vody zaženě lépe hlad

napsala Renáta Řeháková

Ilustrační foto: eatthis.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz