Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Pro zvířecí seniory je nejhorším obdobím zima a Vánoce

Pro zvířecí seniory je nejhorším obdobím zima a Vánoce

23.11.2020 - redakce Babinet.cz

Stáří u zvířat s sebou nese zvýšené nároky na veterinární péči, čas a trpělivost majitele a vhodnou výživu. Správná péče o zvířecího seniora je totiž stejně náročná, jako péče o štěně či kotě v prvním roce jeho života. Nejproblematičtější částí roku, která nejvíce prověří kondici a zdraví zvířete, je zimní období.

Nejvíce času a úsilí stojí majitele péče o malé štěně nebo kotě, které je třeba správně vychovat, často venčit, správně krmit, zkrátka jej vypravit do života tak, aby se z něj stal zdravý a příjemný společník. Stejné, ne-li vyšší nároky na čas a péči majitele však s sebou nese i vyšší věk zvířete, s čímž je potřeba počítat už při jeho pořízení.

Za seniory se považují malí psi a kočky od 7 let věku, velcí psi už v pěti letech. Je velmi důležité, aby majitel v případě jakýchkoli problémů navštívil veterináře co nejdříve. Zvlášť v zimě se malá komplikace dokáže rychle rozvinout ve vážné onemocnění.

Velkým problémem je u zvířecích seniorů obezita, která prokazatelně zkracuje délku života - často vede až k cukrovce či onemocněním srdce, zatěžuje klouby a vnitřní orgány, oslabuje imunitu a je jedním z hlavních faktorů pro vznik ortopedických poruch. Pokud si majitel zvířete není jistý, zda jeho mazlíček netrpí nadváhou, měl by se poradit s veterinářem.

Blíží se období svátků a s ním i překrmování, nadváha a zažívací potíže. Zatímco dospělé zvíře se s podobnými extrémy vyrovná lépe, staršímu můžete přivodit velmi vážné zdravotní problémy.“

Kromě správného zacházení je nedílnou součástí péče o seniora hlavně kvalitní výživa. Přímo pro zvířata starší sedmi let je určeno krmivo, odpovídající přesně jejich potřebám. Obsahuje méně bílkovin a fosforu k omezení onemocnění ledvin, má více vlákniny k podpoře dobrého trávení a více zinku pro zdravou kůži, nechybí ani taurin k udržení zdravého srdce a klinicky ověřené antioxidanty na podporu imunitního systému. Krmivo pro kočky má navíc přesně stanovené množství vápníku, hořčíku a fosforu, které podporuje zdraví močových cest.

Starší psi se mohou hůře pohybovat a neujdou velké vzdálenosti, ti velcí pak mívají ve stáří velmi často problémy s klouby. U nich je velmi důležitý přiměřený pravidelný pohyb, protože pevné osvalení je pro bolavé klouby oporou.

 

foto: pixabay.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz