Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Postarejte se důkladně o podzimní zahradu a připravte ji na zimu

Postarejte se důkladně o podzimní zahradu a připravte ji na zimu

2.11.2020 - redakce Babinet.cz

Listopadem je vrcholným měsícem podzimu a tak je dobré myslet také na naše zahrady a zahrádky. Ty budou potřebovat ještě větší péči, než obvykle. Všechny záhonky i trávníky se budou muset na nadcházející roční období pořádně připravit, aby na jaře zase dobře sloužily.

Sekání

Trávník je zapotřebí naposledy posekat. Určitě jej ale neberte příliš nízko. Před zimou je nutné nechat trošku vyšší sestřih, ať půda případně nepromrzá a nevznikají holiny. Stejně tak myslete na použití správné chemické ochrany. Trávník můžete kupříkladu postříkat proti plísním. Určitě je také možno sem tam rozházet kompost nebo jiné hnojivo. I zelený pažit totiž potřebuje pořádnou výživu.

Pozor na listí

Na trávníku určitě nenecháváme spadané listí. To je nutno shrabat a poté naházet ideálně na kompost nebo do bio kontejneru. V důsledku tlení listí bychom totiž do trávy zbytečně zanášeli plísně, či houbová onemocnění. Stejně tak na trávníku nesmí zůstávat posekaná tráva, nebo nahnilé plody.

Záhony

Všechny záhony po sklizni zryjte a zaryjte veškeré zbytky rostlin. Pokud jste měli na rajčatech nebo jiné zelenině plíseň, určitě můžete také půdu vydezinfikovat pomocí vápna. Záhony poté pořádně prohnojte koňským či kravským hnojem, ať čerstvým nebo granulovaným.

Cibuloviny

Na podzim se také sází nejrůznější cibuloviny. Je tedy ideální čas na narcisy, tulipány, sněženky, modřence a další kytičky, které nám brzy na jaře vykvetou. Růžím pak právě nyní dopřejte nový sestřih. Díky tomu, že výhony zastřihnete, růže lépe přezimují a navíc pak na jaře zesílí a dobře porostou.

Rostliny, které nesnesou mráz

Pokud máte v zahrádce rostliny, které nesnesou mráz, tak je zakliďte do domu nebo do foliovníku či skleníku, ať vám dobře přezimují. Pozor si pak dejte na zálivku. Při nadbytku vody mohou rostliny uhnívat.

Netkaná textílie

Choulostivější rostliny, které nelze přenášet, můžete opatřit netkanou textílií. Tu však nasaďte, až začne opravdu mrznout, aby se vám pod ní nezabydleli škůdci. Před prvními mrazy také nezapomeňte uzavřít přívod vody a vypustit zbytek vody z přívodní hadice, mohla by popraskat.

 

napsala Zuzana Zelenková

foto:goodhousekeeping.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

*/ ?>