Babinet.cz  /  Magazín  /  Cestování  /  AUDIO: Cesta autem na rodinnou dovolenou bez stresu a bezpečně

AUDIO: Cesta autem na rodinnou dovolenou bez stresu a bezpečně

24.6.2016 - redakce Babinet.cz

Za chvíli startují letní prázdniny. Cesta autem v létě s rodinou je často potenciální stres. Kolony, objížďky, vedro, nudící se rozmrzelé děti nikomu na náladě nepřidají. Proto se vyplatí věnovat čas kontrole auta, naplánování trasy, praktickému vybavení na cestu a psychické kondici řidiče. V případě nečekané události, jakou je například nehoda či porucha vozidla si uložit do telefonu spojení na Linku pomoci řidičům.

Před delší cestou se vyplatí zkontrolovat stav vozidla – minimálně hladinu motorového oleje a ostatních provozních kapalin, stav brzd a funkčnost klimatizace, dofouknout pneumatiky, zkontrolovat rezervu. „Pokud vaše auto nebylo již dlouho v servisu, zvažte před cestou odbornou prohlídku,“ doporučuje Robert Vacek z Autoklubu ČR a dodává, nezapomenout na dostatečný počet reflexních vest, nejlépe pro všechny cestující. Zejména pokud cestujeme s alergiky, vyplatí se i důkladné vysátí a vyklepání koberců před jízdou.

Pokuste se na internetu zjistit informace o provozu na plánované trase (frekvence provozu, čekací doby na hraničních přechodech, objížďky apod.). Pozor, i cesta napříč Českou republikou může trvat déle než šest hodin. Vytipujte si předem místa, kde budeme tankovat a odpočívat, i s ohledem na věk a potřeby dětí.

Řidiči by si měli uložit do paměti i mobilu telefonní číslo Linky pomoci řidičům 1224. Tato služba je bude jistit na celém území České republiky. Při nehodě nebo poruše vozidla je spojí okamžitě s asistenční společností pojišťovny, kde mají sjednáno povinné ručení či havarijní pojištění a zprostředkuje jim pomoc pojišťovny s opravou nebo odtahem.

AUDIO: Co je důležité udělat, když náhle auto nejede, to už poví  Aleš Povr.

zvláště při cestě s dětmi,mít s sebou dostatek potravin a zejména tekutin. Vhodné jsou například lehké sendviče a dostatek připraveného ovoce. Přibalte vlhčené ubrousky, pro udržení pořádku je praktické si vzít do auta krabici či sáček na odpadky.

I děti se musí cítit dobře, nezapomínejme proto na pohodlné oblečení a obuv, sluneční brýle, případně léky proti nevolnosti. Musí se ale také sami zabavit. Větší děti si zpravidla vystačí s hrami, případně filmy na tabletu. Pro menší můžete přibalit obrázkové knížky, pytel s oblíbenými hračkami nebo videopřehrávač s pohádkami.

Nespoléhejte na intuici, ale děti v autosedačce upevněte přesně dle návodu výrobce. Bezpečnostní pás nesmí dětem volně přecházet přes krk pod bradou nebo přes bříško, ale musí vést příslušnými body tak, aby dětská sedačka pro dítě byla ochranou, ne životní nástrahou.

Pro úspěch cesty je podstatná kondice a komfort řidiče. „Důležitý je dostatek spánku před jízdou, dodržování pravidelných přestávek během cesty, ale i krátká zastávka hned, jak se dostaví známky únavy. Nesmíme zapomínat ani na dodržování pitného režimu,“ zdůrazňuje základní pravidla dopravní psycholog Michal Walter a dodává, že velkou výhodou je aktivní spolujezdec, který komunikuje, případně pomáhá navigovat a nespí. Ostatní už záleží na zvyklostech každého řidiče. Někdo nedá dopustit na popíjení kávy, jinému vyhovují vitamínové pastilky, další potřebuje svoji oblíbenou hudbu.

AUDIO: Psychika řidiče během jízdy je důležitá, potvrzuje psycholog Michal Walter.

 

 

10 tipů jak zvládnout cestu na dovolenou autem

Před cestou zkontrolujte stav vozidla a vysajte prach z koberců

Zkontrolujte a připravte si všechny doklady k vozidlu (osvědčení o registraci vozu, zelenou kartu...)

Dbejte na bezpečné umístění zavazadel ve vozidle vč. přídavných nosičů na kola a další vybavení

Opatřete si informace o provozu na plánované trase, vybavte se aktuální navigací

Zvolte si vhodný začátek cesty a vyhněte se tak dopravních špičkám ve velkých městech

Zvažte, zda pojedete non stop, vytipujte si předem místa, kde budeme tankovat a odpočívat

Uložte si telefonní číslo Linky pomoci řidičům 1224 do své paměti i do paměti mobilního telefonu

Mějte s sebou dostatek tekutin a vhodné jídlo

Zajistěte během cesty pohodlí a zábavu dětí

Zajistěte kondici a komfort řidiče

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

*/ ?>