Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Zámek Konopiště zve návštěvníky na novou Loveckou trasu

Zámek Konopiště zve návštěvníky na novou Loveckou trasu

10.4.2015 - redakce Babinet.cz

Státní zámek Konopiště nabízí návštěvníkům od letošní turistické sezony novou Loveckou trasu. Propojila dosavadní tři prohlídkové okruhy a nabízí i něco navíc – třeba tajné schodiště ve věži spojující pracovny někdejšího majitele zámku Františka Ferdinanda d’Este a jeho manželky Žofie z Hohenbergu, rozené Chotkové, nebo takzvanou prachovnici s balkonem a výhledem na severní křídlo zámku.

„Neměli jsme tu nic, co by se vázalo jenom k lovu, přitom všichni víme, že František Ferdinand d’Este byl vášnivým lovcem. Máme spoustu sbírkových předmětů, které se týkají lovu a myslivosti,“ řekla kastelánka Jana Sedláčková. Nová prohlídková trasa návštěvníky zavede do loveckých chodeb s trofejemi, zbrojnice, soukromých pokojů Františka Ferdinanda a Žofie Chotkové, do Kamzičího a Parůžkového pokoje, knihovny, kuřáckého salonu nebo střelnice s akustickými a pohyblivými terči.

Lovecký okruh „otestovali“ první návštěvníci už loni na podzim, v době honů. „Atraktivní téma je tehdy oslovilo, byli velice spokojeni a v návaznosti na jejich reakce jsme Loveckou trasu zavedli jako čtvrtý prohlídkový okruh,“ dodala Jana Sedláčková. Na novou exkluzivní trasu se může vydat skupinka maximálně 15 lidí, podle kastelánky je proto lepší si prohlídku předem objednat.

Zámek Konopiště bude letos pokračovat v osvědčených akcích, ať jsou to přednášky pro veřejnost, které se konají každý měsíc, nebude chybět ani tradiční Slavnost ovocných knedlíků, Boží tělo, Hradozámecká noc. „Chystáme i řadu novinek, například večerní prohlídky skleníků. Tradiční večerní prohlídky zámku obohatíme o expozici v Růžovém salonu připomínající 115. výročí svatby Františka Ferdinanda a Žofie Chotkové,“ uvedla Jana Sedláčková. Po loňském úspěchu zopakují prohlídku věže Václavka v den svátku sv. Václava 28. září. Plánují také tři adventní akce – jednu v Růžové zahradě, další bude pro děti ve strašidelném sklepení s čerty a Mikulášem a návštěvnickou sezónu ukončí advent na zámku.

Zámek Konopiště založil kolem roku 1294 nedaleko svého rodového sídla pravděpodobně pražský biskup Tobiáš z Benešova. V držení sídla se vystřídala řada vlivných šlechtických rodů. Zámek je však spojován hlavně s jeho posledním majitelem, následníkem císařského trůnu Františkem Ferdinandem d’Este. I když se svou manželkou Žofií z Hohenbergu zemřel rukou atentátníka už před 100 lety, Konopiště jakoby jeho rodina nikdy neopustila. Návštěvníci mohou vidět autentickou pracovnu, ložnici, šatnu, koupelnu nebo dětské pokoje. Navštíví věžičky a chodby vyzdobené srnčími a kamzičími trofejemi, které jsou důkazem arcivévodovy velké lovecké vášně, kvůli níž podnikl na přelomu let 1892/1893 cestu kolem světa. Krásu chladných a palných zbraní nebo zbroje mohou obdivovat v tzv. Estenské zbrojnici, která patří k nejcennějším a nejvýznamnějším ve střední Evropě. Unikátní je také soubor dřevořezeb, obrazů a artefaktů s motivy statečného drakobijce, vystavený v Muzeu sv. Jiří.

 

Jaroslava Tůmová, PR Posázaví


 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz