Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Češi a obřízka? Na rozdíl od USA zpravidla jen ze zdravotních důvodů

Češi a obřízka? Na rozdíl od USA zpravidla jen ze zdravotních důvodů

19.11.2014 - redakce Babinet.cz

Zatímco ve Spojených státech je dle statistik obřezáno více než 70 % mužů, v zemích Evropské unie jde podle odhadů zhruba o 5 % pánské populace. Čeští muži evropský průměr určitě nenavyšují. Pokud se rozhodnou proto tento zákrok, až na výjimky tak činí ze zdravotních důvodů. Tzv. fimóza neboli zúžená předkožka jim totiž může velmi omezovat sexuální život a představovat riziko akutního zaškrcení. Také způsobovat problémy při močení a být zdrojem opakovaných zánětů kvůli ztížené hygieně. Čeští lékaři pak provádějí obřízku nejčastěji třem věkovým skupinám mužských pacientů, malým chlapcům, dospívajícím mladíkům a starším mužům. O podrobnostech hovořili plastičtí chirurgové z Perfect Clinic Lukáš Frajer a Jiří Paděra.

Mj. potvrdili, že „dobrovolně“ na obřízku chodí čeští muži zřídkakdy. „V našich geografických podmínkách je vyhledávána ze zdravotní indikace, kdy nemohou vůbec, anebo jen velmi obtížně, přetáhnout předkožku. Jen tak, tedy z hygienického či estetického důvodu, málokdy,“ míní plastický chirurg Lukáš Frajer. Přitom motivů pro obřízku existuje vícero. Jednak rituálně-náboženské, které vévodí v muslimské části světa či mezi židovskými muži, dále rutinní, jako je tomu v USA a zčásti i v dalších anglicky hovořících zemích světa. Významné jsou též hygienické důvody, kdy odstranění předkožky dle Světové zdravotnické organizace omezuje šíření viru HIV a jiných sexuálně přenosných nemocí. Také snižuje pravděpodobnost rakoviny děložního čípku u žen, karcinomu jazyku, či přenos mykóz a bakteriálních a virových zánětů.  Po obřízce totiž dochází ke změně epitelu na povrchu žaludu, kůže „ztloustne“,  a proto je  průnik infekce méně pravděpodobný, stejně jako její přenos dále. Konečně hojně diskutovaný je také sexuální aspekt cirkumcize (obřízky).

Spíše jednoduchý zákrok

Podle lékařů patří obřízka mezi jednodušší zákroky, které mohou kromě plastických chirurgů provádět též urologové. Při zákroku lékař buď zcela, anebo částečně odstraní předkožku a kůži přišije k okraji penisu pod žaludem. Operace se u dospělých provádí zpravidla v částečném znecitlivění, u dětí spíše v celkovém. „Pokud jde o možná rizika operace, tak spíše zažíváme komplikace bezprostředně po zákroku, jako je částečný rozpad rány či infekce,“ konstatuje Lukáš Frajer. Obvykle však bývá rekonvalescence bezproblémová, trvá zhruba 4 týdny, poté se může muž vrátit k sexuální aktivitě.

Změna v sexuálním životě? Možná…

Jaké změny vlastně mohou muži (a tím pádem i ženy) po obřízce očekávat v sexuálním životě? „Žalud penisu, původně krytý předkožkou, je po operaci částečně nebo úplně obnažen a tedy více vystaven zevním podnětům. Proto se vůči nim postupně stává méně citlivým. Tím myslím hlavně při kontaktu se spodním prádlem. V důsledku toho by měl být méně citlivý i k ostatním podnětům a teoreticky by při pohlavním styku mělo trvat déle, než dojde k vyvrcholení soulože,“ uvádí plastický chirurg Jiří Paděra.

Zkušenosti mužů i žen sdílené napříč internetovými diskuzemi ovšem jednoznačné nejsou. „Obřezaným mizí citlivost, takže nástup ejakulace je poněkud delší. Podle mě to žádná hitparáda ve finále není,“ hodnotí jedna z diskutujících. „Nemohu si sexuální život po obřízce vynachválit, jsem citlivý dost,“ oponuje mužský účastník chatu.

Plastický chirurg Lukáš Frajer každopádně varuje před snahou řešit předčasnou ejakulaci právě obřízkou. „Myslím, že efekt prodloužené výdrže je velmi individuální,“ podotýká lékař z Perfect Clinic.

Fimóza a jak vzniká

Zúžení předkožky u malých chlapců bývá někdy zaměňováno s fyziologickou nepravou fimózou, se kterou se miminka přirozeně rodí. Jde o to, že mají slepený vnitřní list předkožky se žaludem, tedy kožní řasu nelze přetáhnout před žalud. Ve většině případů to ovšem samo odezní zhruba do jejich 3 let. V opačném případě zpravidla nejprve volí lékaři konzervativní léčbu, obvykle pomocí kortikosteroidních mastí. Až pokud nezabere, přistupují k tzv. konglutinaci, kdy se jen rozšíří ústí předkožky a oddělí oba listy od sebe při současném zachování celé kožní řasy. Až další a poslední variantou je klasická obřízka, ať už částečná či celková. „Druhou skupinou pacientů jsou dospívající chlapci, kteří zjistí, že mají problém při sexu. Poslední okruh pacientů je z řad starších mužů, kdy při snížené hygieně dochází k rozvoji fimózy a zúžení zevního ústí,“ míní Lukáš Frajer. „Fimóza bývá u této skupiny častou komplikací cukrovky,“ doplňuje Jiří Paděra.


 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

*/ ?>