Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Pár tipů jak se bránit chřipce

Pár tipů jak se bránit chřipce

25.2.2014 - redakce Babinet.cz

Chřipka každoročně zaútočí na desetitisíce Čechů a určitě tomu nebude jinak ani letos. Její nástup bývá poměrně rychlý. Často se stane, že se ráno probudíte a cítíte se dobře, ale už o pár hodin později se naplno projeví zimnice, zvýšená teplota, suchý kašel, bolesti hlavy, kloubů a celková slabost, což vás připoutá k posteli.

Chřipka je vysoce nakažlivé virové onemocnění, které mívá u mnohých osob velmi těžký průběh. Ve světě se každoročně nakazí tímto virem více než 1,5 miliardy lidí. Toto onemocnění je poměrně běžné, a proto je často velice podceňované. Pravdou ale je, že i taková „obyčejná“ chřipka dokáže vážně poškodit vaše zdraví nebo dokonce zabíjet! Věděli jste například, že pokud chřipku dostatečně nevyležíte, může „sednout“ i na vaše srdce a způsobit zápal srdcového svalu? A co třeba hluchota? Viry chřipky produkují toxiny, které mohou poškodit nervové buňky ve vnitřním uchu a důsledky se mohou projevit na vašem sluchu. Z chřipky tak může poměrně snadno vzniknout jednostranná až oboustranná hluchota.

Snad nejobávanější je chřipkový virus H1N1, známý pod označením „prasečí chřipka“. Na tento virus jsou náchylnější zejména menší děti ve věku do 2 let, těhotné ženy a osoby se zdravotními problémy (například nemoci srdce, cukrovka nebo astma). Naopak starší lidé bez vážných zdravotních problémů jsou proti tomuto typu viru chřipky nejodolnější.

Dá se chřipce nějak vyhnout? Podívejme se společně na pár užitečných tipů.

Tři T = Teplo, Tekutiny, Ticho

Vhodně volené oblečení v chladných měsících zabrání podchlazení našeho organizmu, při podchlazení je přitom organizmus náchylnější ke vzniku infekcí. Teplé oblečení proto rozhodně nepodceňujte hlavně v zimním období.

Další z hlavních zásad prevence (a také samotné léčby) je pravidelný příjem tekutin. Voda se do našeho organizmu dostává nejjednodušeji a zároveň ji dokážeme velmi lehko vylučovat. Spolu s ní však z těla vyplavíme i různé toxické a škodlivé látky, díky čemuž se tělo dokáže lépe bránit případnému viru. Nejlepší je pít čistou vodu nebo ovocné šťávy zředěné vodou. Nezapomínejte ale, že i horké nápoje velmi pomáhají a jsou opravdu účinné při samotné léčbě nemoci. Přinášejí okamžitou úlevu od kašle, kýchání, bolesti v krku, zimnice ale také od únavy. Buďte však opatrní s různými nápoji z lékáren! Jde totiž o léky a v rámci prevence není nejlepší zaplavovat tělo léky zbytečně a předčasně.

Říká se, že ticho léčí. Je všeobecně známé, že naše duševní pohoda se odráží i na té fyzické, proto je třeba zejména v chřipkovém období trochu zvolnit životní tempo a dopřát si dostatek odpočinku. Také správná životospráva je základem v boji s každou chorobou. Zvýšený příjem přirozených vitamínů v podobě ovoce a zeleniny, dostatek nerušeného spánku (více než 7 hodin denně) a pravidelný pohyb (cvičení) na čerstvém vzduchu výrazně snižují riziko chřipky. Při dodržení jistých zásad se určitě budete nejen dobře cítit, ale budete i mnohem lépe vypadat.

Čerstvý vzduch

V zimě otevíráme okno vzácněji, aby nám neunikalo drahocenné teplo. Právě tím však nahráváme chřipce. Častější krátké větrání je velice důležité, protože se tím vymění v místnosti vzduch a přitom ztráta tepla není tak hrozivá. V malých vytopených prostorách se totiž chřipce daří nejlépe. Typický chřipkový virus může v běžném prostředí přežít i více než 24 hodin.

Omezte kontakt s davem

V době zvýšeného výskytu chřipkových onemocnění se vyhýbejte akcím s velkou koncentrací lidí (např. nákupním centrům, obchodům, kinům, koncertům, diskotékám). Chřipka se přenáší vzduchem a lidé se nezřídka chovají velmi nezodpovědně. Přestože již pociťují první příznaky, nebo dokonce u nich už chřipka propukla naplno, nebrání jim to jít do společnosti a šířit tak virus dál. Kvůli tomu vznikají epidemie, je proto vhodné vyhýbat se místům s vysokou koncentrací lidí. V případě, že na cestování do práce využíváte přeplněnou MHD, je vhodné si raději přivstat a přijít do práce dříve, když ještě autobusy nejsou plné lidí. Ideální však je, pokud si můžete posunout pracovní dobu, nebo alespoň nějakou dobu pracovat z domova.

Čistota půl zdraví

Účinnou obranou před chřipkou je dodržování základních hygienických návyků. Časté a důkladné umývání rukou mýdlem je základem při prevenci.

Ruce se totiž v chřipkovém období promění ve zbraň. Odborníci zjistili, že podávání ruky je nebezpečnější formou pozdravu než polibek na tvář. Nikdy nevíte, čeho se dotýkala osoba, se kterou se právě zdravíte. Možná si při zakašlání zakryla ústa právě tou rukou, kterou vám podává.

Čistým rukám je zkrátka třeba věnovat zvýšenou pozornost, ale nejen jim. V průběhu dne se dotýkáme různých předmětů, na kterých dokáže chřipkový virus přežít až 48 hodin. Je vhodné dezinfikovat například kliky na dveřích, lednici nebo například i počítačovou klávesnici, která je obvykle jedním z nejšpinavějších míst ve vašem okolí.

Logitech Washable Keyboard K310 je jediná klávesnice, která miluje koupání. Je to dokonale „voděodolná“ klávesnice, kterou můžete nejen polít ale i ponořit až 30 cm pod vodu a dokonale ji vyčistit. Díky tomu, podobně jako při umytí rukou, zlikvidujete i viry a bakterie, které se nacházejí na jejím povrchu.  Klávesnice K310 díky své konstrukci a díky odtokovým kanálkům lehce schne, takže „koupel“ není problém. Laserový potisk s UV potahem zajišťuje, že si ani při častém umývání nesmyjete písmenka (potisk kláves).

Očkování pomáhá

Vše má své pro a proti, nicméně jednoznačně nejúčinnější prevencí je očkování. Očkovat by se měli nechat zejména lidé, kteří se pohybují v kolektivech a denně přichází do kontaktu s velkým množstvím dalších osob. Už za 14 dní po očkování se u vás vytvoří imunita, která přetrvává 6 až 12 měsíců.

A když už chřipka propukla?

Chřipku se nesnažte přechodit. Zaděláte si tím na problémy v budoucnosti. Důležité je omezit kontakt s jinými osobami, aby se infekce dále nešířila a začít ihned s léčbou.

Léčba chřipky spočívá hlavně ve zmírňování jejích příznaků. To znamená, že vysokou teplotu můžeme snižovat pomocí vhodných antipyretik. Nezapomeňte však, že horečka je obranným mechanismem organizmu a neměla by se uměle snižovat při hodnotách do 38 – 38,5 °C. Při velmi vysokých horečkách hrozí další komplikace, proto je důležité pravidelné měření teploty.

Foto: Thermoval duo scan – měření rychlostí 37,5 °C / sekundu

V tomto směru dokáže pomoci infračervený teploměr, který umí změřit tělesnou teplotu už během 3 sekund po přiložení na čelo nebo na spánek a dokonce za jedinou sekundu po vložení do ucha. Rychlost jistě oceníte také v případě, že máte neposedné děti nebo netrpělivé staré rodiče. Ovládání jediným tlačítkem, paměť na hodnotu posledního měření a baterie, které vydrží až 1 000 měření jsou dalšími výhodami tohoto teploměru. Teploměry tohoto typu najdete běžně v lékárnách, v obchodech a také v internetových e-shopech.

Důležité je vždy dodržování výše uvedených zásad, jako je pitný režim, aby nedošlo k dehydrataci organismu, udržování těla v teple, větrání a důkladná hygiena.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

*/ ?>