Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Jak chránit děti při lyžování

Jak chránit děti při lyžování

21.1.2014 - redakce Babinet.cz

Sjezdové lyžování je sport, který dětem přináší nejen radost z pohybu, ale také upevňuje jejich zdraví díky pobytu na čerstvém, většinou horském vzduchu. Nesmíme ovšem zapomínat, že sebou přináší také některá rizika, před nimiž je nutné děti odpovídajícím způsobem chránit. Na následujících řádcích vám poradíme, jak na to.

Při sjezdovém lyžování hrozí dětem zejména úrazy způsobené pádem či srážkou s jiným lyžařem, popřípadě střetem se stromem či jiným pevným objektem. V případě samotného pádu hrozí nejčastěji úraz dolních končetin při špatně seřízeném nebo nekvalitním vázání. Při střetu či srážce mají nejvážnější důsledky úrazy hlavy a páteře, takže je nutné chránit tato místa kvalitní lyžařskou helmou a chráničem páteře. Rozhodně je také vhodné poučit dítě o pravidlech pohybu na sjezdovce, čímž se riziko střetu s jiným lyžařem výrazně sníží.


Lyže a vázání

Základním vybavením pro lyžování jsou samozřejmě lyže. Z hlediska bezpečnosti je důležití vybrat dítěti lyže v odpovídající velikosti, to znamená asi o 15-20 cm kratší, než je výška postavy dítěte. Lyže v jiné, zejména větší délce, se dítěti špatně ovládají a riziko pádu se zvyšuje.

Ještě důležitější je, aby lyže měly kvalitní a hlavně správně seřízené vázání. U vázání je nutné správně nastavit jeho vypínací síly tak, aby se při pádu lyže uvolnily a nezůstaly dítěti na noze. Určení této síly není úplně jednoduché, vychází se při něm z hmotnosti, výšky a lyžařské zdatnosti dítěte a z délky podešve jeho lyžařské obuvi. Vázání si proto nechte raději vždy zkontrolovat a seřídit ve specializovaném lyžařském servisu, kde vám vystaví i potvrzení o seřízení vázání.

Lyžařské boty

Také v případě dětských lyžařských bot je nejdůležitější zvolit správnou velikost. Je pochopitelně nutné přihlížet k tomu, že noha dítěte rychle roste, takže mu nelze botu vybrat úplně těsně na nohu, ale vůle na délku by neměla přesahovat jeden centimetr. Dítěti se v žádném případě nesmí v botě výrazněji zvedat pata, protože pak není schopno provést náklek a zaujmout správný lyžařský postoj, což opět znemožňuje ovládat lyže.

Lyžařské helmy

Dětské lyžařské helmy jsou nejdůležitější ochrannou pomůckou při lyžování. Úraz hlavy může mít velmi vážné následky, proto nikdy nepouštějte dítě na lyže bez helmy. Helmu vybírejte vždy jen s odpovídající bezpečnostní certifikací ČSN (EN) 1077, nebo podle zámořských atestů ASTM – 2040 či Snell RS-98 a S-98. Údaj o certifikaci je vždy uveden přímo na helmě.

Nezapomeňte, že aby helma správně plnila svou ochrannou funkci, musí na hlavě sedět na těsno, tak aby při předklonu s rozepnutým podbradním řemínkem zůstala na svém místě. Zároveň zejména pro malé děti volte helmu co nejlehčí.

Lyžařské brýle

Často opomíjenou pomůckou jsou dětské lyžařské brýle. Přitom ve zhoršených podmínkách, tedy buď za ostrého sluníčka, nebo za mlhy, sněžení či jinak snížené viditelnosti mohou brýle výrazně pomoci orientaci v prostoru, a tím zabránit srážce či pádu. Brýle zároveň chrání dětské oči před UV zářením a mechanickým poškozením odletujícími kousky sněhu, ledu či před proudem vzduchu při rychlé jízdě. Brýle ideálně vybírejte spolu s lyžařskou helmou tak, aby do ní dobře seděly, lícovaly s jejím spodním okrajem a netlačily dítěti na nos.

Chránič páteře

Zatímco používání lyžařských helem je dnes již pro většinu lyžařů včetně dětí samozřejmostí, chrániče páteře jsou dosud mylně považovány za pomůcku pro freeridery či skokany ve snowparcích. Zvláště dětem přitom hrozí zejména při srážce s dospělým – a tím o mnoho těžším lyžařem – také úraz páteře, který může mít podobně vážné následky, jako úraz hlavy.

Pokud tedy chcete mít dítě na lyžích opravdu dobře chráněné, rozhodně nezapomínejte také na kvalitní dětský páteřák. Také při jeho výběru sledujte odpovídající bezpečnostní certifikaci dle EN 1621-2.

Také u páteřáku je nutné vybrat správně jeho velikost. Chránič by měl sahat od úrovně ramen po začátek kostrče, který by měl překrývat. Také páteřák musí sedět těsně na těle, aby v případě nárazu či pádu zůstal na zádech a nikam se neposunul. Neměl by se hýbat do stran, nahoru či dolů. Např. v případě dětského chrániče Hatchey Buddy Kids k správnému zafixování pomáhá vedle ramenních popruhů, také popruh prsní a bederní pás.

Přejeme vám, aby lyžařské ochranné pomůcky plnily u vašich dětí pouze funkci preventivní a lyžování jim tak přinášelo jen radost a upevnění zdraví.

Další rady ohledně „zazimování“ vašich ratolestí se dozvíte v ostatních dílech našeho seriálu o lyžování:

  • Díl 1: Začínáme s dětmi na běžkách

  • Díl 3: Vybíráme dětem funkční prádlo

Tipy pro vás připravil Ski a Bike Centrum Radotín.

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz