Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Růžovým vínem připijme jaru

Růžovým vínem připijme jaru

1.4.2013 - redakce Babinet.cz

 

Znojemský vinař Jiří Hort se dlouhodobě specializuje na výrobu růžových vín a jeho rosé patří k naprosté evropské špičce. Má už mnoho vyznavačů svých legendárních „růžovek.“

A na co se letos můžeme těšit?

Za nejideálnější odrůdy pro růžové víno jsou Zweigetrebe a Frankovka. Hortovou oblíbenou odrůdou je také Merlot a Pinot Noir.

Pro letošní rok připravil vinař pět růžových vín a každé z nich doporučuje pro jinou příležitost. Některá se hodí spíše pro teplý letní večer, jiná vám budou chutná více na podzim.“Je to jednoduché, protože každé má své kouzlo v daný okamžik,“ vysvětluje Hort a dodává, že vína jsou suchá se zbytkovými cukry 6 až 8 gramů a díky harmonickému poměru s kyselinami se opravdu velmi dobře pijí. Například lehčí a svěží Franceska se hodí spíše pro teplý letní večer, Svatovavřinecké oceníte jako doprovod k mnoha pokrmům a najdete v něm tóny jahod a třešní a Zweigeltrebe osloví ty, kteří dávají přednost sladším a jednodušším vínům s jahodovou dochutí. Plnější a výraznější vína jako Pinot Noir a rafinovaný Merlot bude chutnat více v pozdním létě a na podzim a jsou vyrobena pro delší archivaci a pro užití v gastronomii.

Sytě růžový Merlot voní po ostružinách a v jeho chuti objevíte tóny přezrálých malin. A Hortův oblíbený Pinot Noir v jeho chuti zazní čerstvé lesní jahody a lehká dochuť medu.

Hortova růžová vína bodují na světových i domácích soutěžích.

Hort sice sám nevlastní žádné vinice, ale vykupuje nejkvalitnější hrozny od zkušených vinohradníků, přičemž klade hlavní důraz na polohu, odrůdu a ideální čas sklizně. Modré hrozny jsou v naši zemi pro výrobu růžových vín skutečně skvělá.Růžová vína jsou na vzestupu na celém světě a je třeba se svést na této vlně, která nebude jen módní záležitostí. Česká republika může s tímto druhem vín prorazit do celého světa.

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

*/ ?>