Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Lubomír Lipský oslaví své devadesátiny na jevišti Divadla Na Jezerce

Lubomír Lipský oslaví své devadesátiny na jevišti Divadla Na Jezerce

26.3.2013 - redakce Babinet.cz

Benefiční představení komedie Jevana - Brandona Thomase Charleyova teta, která je zaručeným receptem na smích, věnuje 12. dubna legendárnímu herci Lubomíru Lipskému k jeho 90. narozeninám Divadlo Na Jezerce. Naváže tak na tradici starých divadelních společností. Podle nich část tržby dostal herec, jemuž byla benefice určena. Lubomír Lipský převezme tento dar od svých kolegů symbolicky přímo na jevišti při děkovačce.

„Přestože pan Lipský patří do velmi silné generace vynikajících herců, má mezi nimi své nezastupitelné a výrazné místo. Je znám spíše jako představitel komediálních rolí, ale stejně skvěle dokázal zahrát i role vysloveně dramatické. V šedesátých letech se proslavil rolí Babse v Charleyově tetě, ve které hrál později různé postavy v několika dalších inscenacích a je fantastické, že ve svých devadesáti letech stále hraje v této hře  roli Brasseta v Divadle Na Jezerce,“ říká principál tohoto divadla Jan Hrušínský.

Svůj vztah k Lipskému označuje Jan Hrušínský za více než přátelský. „Manželé Lipští byli přáteli mých rodičů. Lubomír Lipský hrál s mým tátou ve slavné éře Oty Ornesta v Městských divadlech pražských, kde jsem ho poprvé, ještě jako malý kluk, obdivoval na jevišti. Později jsme spolu v divadle ABC hráli více než dvanáct let opět v Charleyově tetě, kde jsem ale roli Babse převzal já a pan Lipský hrál advokáta Spettigua. Díky té společné historii s mými rodiči, jde o vztah téměř rodinný,“ uvádí. „Lubomíru Lipskému přeji k jeho kulatým narozeninám pevné zdraví a životní optimismus, bez kterého si jej nedovedu představit,“ dodává.

Lubomír Lipský se narodil 19. dubna 1923 a za svoji profesionální divadelní kariéru absolvoval 180 premiér. Hrál rovněž v desítkách filmů. Návštěvníci Divadla Na Jezerce si mohou jeho devadesátiny připomenout také díky výstavě fotografií Lásky Lubomíra Lipského, která probíhá ve foyeru. Zachycuje jej v divadle, ve filmu i v soukromém životě.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz