Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Přijďte se podívat: Mistrovství ČR v otevírání ústřic

Přijďte se podívat: Mistrovství ČR v otevírání ústřic

20.3.2013 - redakce Babinet.cz

V sobotu 23. března se na Staroměstském náměstí koná 12. ročník Mistrovství ČR v otevírání ústřic. Od 14:00 hodin se profesionálové utkají v otevírání 30 ks ústřic typu Belon. Hodnotí se úprava, čistota pracoviště a rychlost otevření. Vítěz bude vyhlášen v 16:00 hodin. Organizátorem soutěže je Pražský kulinářský institut a partnerem soutěže je společnost MAKRO Cash & Carry ČR, která je zároveň hlavním dodavatelem ústřic pro soutěž.

Každý ze soutěžících bude otevírat třicet ústřic typu Belon, které se používají jak na evropském, tak na světovém šampionátu. Správně otevřené ústřice poputují mezi diváky na ochutnávku.

Výkony soutěžících bude hodnotit Bernard Schaut, Key Account Manager Fish MAKRO, který říká: „Letos jsme náš sortiment ústřic podstatně rozšířili. Zjistili jsme totiž, že si zákazníci začali kupovat různé druhy ústřic a doma pak pořádají vlastní ochutnávky a zkoušejí je snoubit s vínem.“

Vítěz národního kola bude v září vyslán, aby reprezentoval Českou republiku na světovém šampionátu v irském Galway, stejně jako loňská vítězka Eliška Marková.

Zakončíme a naladíme vás citátem známého francouzského básníka a esejisty Léona-Paula Fargue: „Miluji ústřice: člověk má pocit, jako by políbil moře na ústa.“ Přijďte se podívat a podpořit soutěžící!

Zajímavost o ústřicích a perlách:

Ačkoli ve světě ústřic existuje i jeden poddruh známý jako „perlová ústřice“, má každá běžná ústřice možnost rodit perly. Na začátku je cizí těleso (zrnko písku atd.), které vnikne do ústřice a vyprovokuje ji k tvorbě perleti. Perleť je směs vápníku a bílkovin. Za nějaký čas je perla vytvořena a může putovat například do náhrdelníku.

Druhů ústřic je na celém světě nepřeberné množství. Liší se hlavně dle zóny růstu a způsobu chovu. Největším producentem ústřic na světě je Čína s 3,7 mil. tun ročně. Avšak pro evropský trh se 90 % ústřic chová ve Francii (130 tis. tun ročně). Z toho činí 98 % ústřice obrovská a 2 % ústřice jedlá.

Výzkumníci objevili obrovské živé ústřice v hlubinách západního Středomoří. Dorůstají  do velikosti 30 cm a dožívají se až 500 let, žijí výhradně v hloubce mezi 300 až 700 metry.

Většina ústřic se srká přímo z lastury. Za syrova se ale mohou jíst pouze ty živé, které poznáte podle pevně uzavřené lastury. Ústřice s částečně otevřenou lasturou jsou již mrtvé a jejich konzumace může způsobit otravu. Proto je vždy před otevřením pečlivě zkontrolujme.

Atraktivně se aranžují na podnosu a stejně jako kaviár nebo šampaňské se vždy servírují vychlazené. Ústřice se nikdy nesmějí ohřát na pokojovou teplotu.  Labužníci srkají ústřice buď samotné, nebo podle chuti se solí, pepřem a trochou citronu. Mořská voda, která se nachází v lastuře, se může konzumovat společně s ústřicí, někteří gurmáni ji ale odstraní, oddělí sval od skořápky a pak si vychutnají vodu, která se v lastuře nově nahromadila.

Hlavními producenty slávek jedlých v Evropě jsou Dánsko, Nizozemsko a Francie. Tyto slávky bývají menší a modřejší. Díky způsobu chovu také čistší.

Důležité je, aby při tepelné úpravě byly mušle živé, konzumace mrtvých mušlí zanechává nepříjemné zažívací potíže. Před samotným vařením vybereme ty mušle, které jsou pootevřené a nereagují na poklepání. Po tepelné úpravě naopak nejíme ty mušle, které se neotevřely.

Tepelně je upravujeme ne více než 5 minut, jinak se může stát, že zgumovatí. Většinou se mušle dusí, např. na cibuli, kořenové zelenině a víně. Jižní státy je s oblibou přidávají do rajčatových omáček či polévek.

Marinované slávky s jogurtem, mátou a koriandrem

Připravte si:

  • 2800 g Mušle slávky Jumbo síť
  • 400 g Extra panenský olivový olej
  • 15 g Česnek čerstvý
  • 300 g Jogurt bílý
  • 4 g Máta peprná
  • 1 g Koriandr mletý, sušený
  • 2 g Sůl mořská šupiny či vločky
  • 450 g Okurka hadovka

Mušle pečlivě propereme v několikrát vyměněné vodě. Následně mušle rychle spaříme v dostatečném množství vroucí vody. Jakmile se všechny mušle rozevřou, scedíme je. Většinu z nich vyloupeme, malou část si ponecháme ve schránce na dekoraci.

Vyloupané slávky dáme do misky, přidáme prolisovaný česnek a zalijeme je olejem. Necháme 4 hodiny marinovat.

Připravíme si k dochucení jogurtový dresink. Do misky si dáme jogurt, na kostičky nakrájenou salátovou okurku (bez jadérek), listy máty, dochutíme solí a mletým koriandrem.

Marinované slávky vyjmeme z oleje, necháme je okapat, naaranžujeme na mísu a lehce přelijeme připraveným dresinkem a ozdobíme nevyloupanými slávkami.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

*/ ?>