Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Půlnoční mše svatá v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha

Půlnoční mše svatá v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha

20.12.2012 - redakce Babinet.cz

Půlnoční mši svatou bude v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha 24. prosince 2011 od 24.00 hodin slavit pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP. Pásmo české vánoční hudby začíná již od 23.30 hodin. Na slavnost Narození Páně bude 25. prosince mše svatá od 10.00 hodin.

Při půlnoční mši svaté, ale také během předprogramu, zazní kromě češtiny také další jazyky. Pásmo české vánoční hudby a poezie s vánoční tématikou se bude kromě češtiny odehrávat také v angličtině, španělštině, ruštině, polštině či francouzštině. Čtení z Písma svatého bude v angličtině, přímluvy zazní také v polštině. Součástí hudebně literárního pásma v pražské katedrále bude přednes vánočních textů obohacený vánočními skladbami starých českých mistrů. Kromě českých pastorel a koled zazní také hudba pro žestě a varhany Pavla Josefa Vejvanovského (Sonata Vespertina a další). Účinkují: Katedrální žesťový kvartet pod vedením Josefa Zámečníka, Pražský katedrální sbor a Josef Kšica – varhany.

Na slavnost Narození Páně bude 25. prosince pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka slavit v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha mši svatou od 10.00 hodin. Kromě jiného zazní „Missa pastoralis in C boemica“ moravského skladatele Josefa Schreiera. Jde o pastýřskou mši s ryze moravskou melodikou vycházející z valašského lidového prostředí. Podle mnohých se jedná o nejvýznamnější dílo kantorské hudby na Moravě v 18. století.

Odpoledne 25. prosince se od 16.00 hodin letos poprvé ve svatovítské katedrále koná „Zpívání u jesliček“. Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka zve všechny děti a jejich rodiče. Spolu s Dětským katedrálním sborem, sborem Rolnička, členy Pěveckého sboru Gymnázia a Hudební školy hl. m. Prahy a sólistou opery Národního divadla Romanem Janálem si mohou děti zazpívat známé české a moravské koledy. Více na www.katedralasvatehovita.cz.

Aleš Pištora, tiskový mluvčí

ARCIBISKUPSTVÍ PRAŽSKÉ

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

*/ ?>