Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Letní kosmetika - víte jakou používat?

Letní kosmetika - víte jakou používat?

13.8.2012 - Radek Ondrášík

SchwarzkopfLetní sezóna běží a prosluněné dny v nás probouzejí chuť užívat si krásného počasí naplno. Většinu času pobýváme venku, podnikáme výlety do přírody, nebo trávíme dovolenou u moře. Při všech těchto letních aktivitách se však vystavujeme intenzivnímu slunečnímu záření, které může být škodlivé pro naši pleť i vlasy. Proto je důležité používat správnou a kvalitní sluneční kosmetiku, která nás spolehlivě ochrání před nežádoucím UV zářením a my si tak budete moci bezstarostně užívat léta.

Pleťová sluneční kosmetika

Jak je známo, lidé se světlou pokožkou se na sluníčku spálí dříve, než ti, kteří mají od přírody pleť tmavší. Opalovací krém je však důležitý pro každý typ pleti i bez ohledu na to, zda jsme u moře, na lyžování nebo na koupališti.

Podle čeho ale poznáte, který přípravek je pro vás ten pravý? Za tímto účelem vzniklo rozdělení pokožky do základních fototypů, kde jsou stanovené maximální délky pobytu  na slunci bez jakékoliv ochrany (doba vlastní ochrany). Ochranný faktor pak udává, kolikrát déle vám opalovací krém umožní tuto dobu prodloužit. Vynásobením doby vlastní ochrany pleti ochranným faktorem použitého opalovacího krému  dostanete dobu, po kterou se můžete opalovat bez nebezpečí spálení a poškození kůže.

Používáním ochranných přípravků zabráníte průniku slunečního UV záření a zároveň zajistíte promazání a dokonalou hydrataci vaší namáhané pokožky. Při aplikaci s přípravkem rozhodně nešetřete, je mnohem lepší to s množstvím přehnat než zanedbat. Pamatujte také na to, že určité části těla jsou na slunce citlivější a je jim třeba věnovat větší péči. Zvýšenou pozornost proto věnujte například nosu, uším, ramenům, nebo zadní straně krku. Nezapomínejte také na čerstvé jizvy, nebo mateřská znaménka.

VichyOpalovací přípravky jsou dostupné v několika variantách. Krémy se vyznačují hustější konzistencí, lépe drží na pokožce a obvykle jsou určeny na obličej. Jestli trpíte sluneční alergií, na slunci se vám tvoří pupínky a máte pokožku podrážděnou, pořiďte si opalovací krém např. od Vichy, který je hypoalergenní, neobsahuje parabeny ani parfemaci a zároveň neucpává póry.

Oleje ve spreji mají zase velké plus v tom, že se snadno nanášejí. Na tělo nastříkáte požadované množství a pak přípravek rozmažete. Některé dokonce mají tak jemný rozprašovač, že je není třeba dále roztírat. Vlastnosti opalovacích sprejů tak ocení zejména lidé, kteří neradi ztrácejí čas zdlouhavým mazáním.

Opalovací mléka se zase výborně roztírají a mají příjemnou, lehce vstřebatelnou texturu. Bývají tekutější a lehčí než krémy, ale jsou hutnější než spreje. Mléka na opalování bývají určena na pokožku těla a dokážou ji skvěle hydratovat a vyživit. Všechny přípravky se doporučuje aplikovat alespoň dvacet minut před sluněním. Tuto zásadu byste měli dodržovat, ať už se jedná o krém, sprej, nebo mléko.

Během pobytu na slunci se také přirozeně potíte, koupete a otíráte o ručník, takže se vrstva i působení ochranného krému snižuje. Nezapomeňte se proto mazat v pravidelných intervalech. Také si zjistěte, zda-li je váš krém na opalování voděodolný. Po koupání by vám totiž pokožka mohla pořádně zrudnout. Myslete také na to, že se k vám UV záření dostane i přes mraky na obloze nebo slunečník, nepodceňujte proto tento fakt a mažte se ochranným krémem i v těchto případech.

After sunJe dobré také nezapomínat na péči o vaši pleť po samotném opalování. Velmi kvalitní jsou například produkty značky Piz Buin. Přípravky napomáhají předcházet sluneční alergii, hydratují a zklidňují pokožku, zabraňují jejímu olupování a zajišťují déletrvající a krásně opálený vzhled. Díky takovéto péči bude vaše pleť dokonale připravena pro další pobyt na slunci.

Vlasová sluneční kosmetika

Tak jako chráníme naši pokožku před sluncem, je důležité také nezapomínat na vlasy, které v létě hodně trpí. Bez náležité ochrany budou po útoku slunečních paprsků sušší, křehčí, ztratí pružnost, lesk a jejich konečky se budou snadno třepit. Vlasům nejvíce škodí nebezpečné UV záření, které má při dlouhodobém a častém působení řadu nežádoucích účinků. Pokud vlasy nejsou patřičně chráněny, dokážou sluneční paprsky zničit ochrannou vrstvu obklopující vlas a proniknout do jeho struktury. Barvené vlasy se zase mohou nadměrně zesvětlit, či dokonce změnit odstín.

Také je známo, že vlasům škodí chlorovaná, nebo mořská voda v kombinaci s přímým sluncem. Pokud máte dovolenou spojenou s mořem či bazénem, neměli byste zapomenout po každém vykoupání vlasy opláchnout čistou neslanou vodou. Večer se doporučuje vlasy důkladně omýt vlažnou vodou a současně použít i speciální šampón, který vás dokonale zbaví všech nečistot, písku a soli z moře.

Určitě také nesmíte opomenout ani pokrývky hlavy (klobouk, šátek, kšiltovka). I ty totiž napomáhají chránit strukturu vlasů a především udržovat barvu. Zároveň se tak ochráníte i před úpalem nebo úžehem. Doporučuje se však zvolit světlou barvu pokrývky, protože černá přitahuje sluneční paprsky.

SamponSpeciálních přípravků na vlasy, které je chrání před UV zářením i vodou je velmi mnoho. V podstatě fungují jako opalovací krémy na tělo. Vlasy chrání a vyživují, aby je slunce nevysušovalo a aby se netřepily. Tyto produkty jsou speciálně vyvinuté tak, aby plně splňovaly požadavky ochrany vlasů v létě.

Speciální šampóny dokonale hydratují vlasy a brání jejich vysušování. Zároveň dokonale zajišťují ochranu před solí i chlórem. Všechny tyto nároky například skvěle splňuje regenerační šampon Série Expert z řady Solar Sublime od L´Oréal Professionnel.

Během slunění na vlasy také nezapomeňte aplikovat speciální kondicionér či spreje chránící proti UV paprskům. Ochranné látky zabrání poškození vlasu. Sluneční paprsky totiž spouštějí v nechráněném vlasu chemickou reakci, takzvané okysličování, které oslabuje pouto mezi buňkami vlasů. Spreje na vlasy proto vytvářejí kolem vlasového vlákna jemný ochranný film udržující vlas pružný, hydratovaný a lesklý. Spreje mají nemastné složení a velmi lehkou konzistenci. Zároveň také zabraňují vysušování i vyblednutí barvy.

Důležitou součástí letní péče o vlasy je zajisté také pravidelné používání speciální masky, která vlasy dokonale vyživí, zlepší jejich strukturu a elasticitu. Vaše kštice se bude opět lesknout a vypadat zdravě.

Skvělým tipem na dovolenou je cestovní set sluneční vlasové péče od značky Schwarzkopf Professional z řady BC Bonacure Sun Protect. Tato kolekce obsahuje kompletní péči pro vaše vlasy – šampon, kondicionér ve spreji a vlasovou kúru. Tento set se určitě perfektně vejde do každé cestovní tašky či kufru a vy tak budete mít svoji péči pro vlasy vždy po ruce.

Logo

Ať už trávíte dovolenou v tuzemsku, nebo v zahraničí, užijte si léta a nezapomeňte se chránit před sluníčkem!

Kvalitní kosmetiku pro všechny vaše letní aktivity najdete v našem internetovém obchodě Parfums.cz

Zasoutěžte si s Parfums.cz o dárkové šeky v hodnotě 1 000 Kč


Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz