Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Letní pozvánka do Oranžové kavárny

Letní pozvánka do Oranžové kavárny

30.7.2012 - Redakce Babinet

Letní počasí vybízí k odpočinku na kavárenských zahrádkách, pití kávy a pochutnání si na zmrzlině nebo voňavém štrůdlu. Oranžová kavárna ve východočeském Trutnově nabízí ale mnohem víc. Zákusky připravují mentálně postižení lidé z příspěvkové organizace Barevné domky, která poskytuje chráněné bydlení pro své klienty, kteří se nehodlají smířit s handicapem. Naopak chtějí žít, ne pouze přežívat.

Touha vidět za sebou kus práce nutí klienty chráněných domků péct štrúdl, koláče nebo vyrábět chlebíčky. Především ale chtějí navazovat kontakty s „normálními“ lidmi prostřednictvím obsluhy. Propojení mezi běžným životem a tím „jiným“ je v  kavárně velice tenké. „Naše Oranžová kavárna je místem, které napomáhá ke stírání předsudků a bariér mezi světem handicapovaných a ostatních občanů,“ uvedla ředitelka Barevných domků Lenka Škarková. V prostorách kavárny je možnost zakoupit korálky nebo keramiku, které postižení ručně vyrábí. Navíc kavárna funguje i jako čítárna, v kavárenských poličkách najdete skvělé tipy na prázdninové čtení. 

Oranžová kavárna je místem setkávání, které ocení všechny věkové kategorie. Pro nejmenší je k dispozici velká zahrada s pískovištěm, studentům budou sympatické ceny, dospělí si odpočinou v klidném prostředí. Konají se tu bazárky, kde lze za pár korun obměnit šatník a nově funguje věrnostní program -  při čtvrté útratě nad 25 korun dostanete chlebíček z domácí výroby zdarma. Věrnostní kartička ještě více upozorňuje na velice příjemné kavárenské ceny, které jistě ocení mladí, matky s dětmi nebo třeba senioři. Kde jinde si dáte cappuccino za 15 korun a štrúdl za osm?

Oranžová kavárna se stane příjemnou zastávkou během letní turistiky ve východočeském regionu. Osvěžíte se a necháte se obsloužit personálem, který baží po tom, aby vám popřál dobré chutnání. V kavárně je 24 míst k sezení a dalších deset venku pod terasou.

BOX, Barevné domky

Barevné domky jsou příspěvkovou organizací Královéhradeckého kraje, která se snaží začleňovat lidi s mentálním postižením do běžného života. Pod svá křídla vzala organizace mentálně postižené z celé republiky a v okolí Trutnova jim umožňuje aktivní život. Její klienti žijí v chráněných barevných domečcích v Hajnici za Trutnovem a aktivně fungují v projektech Barevných domků. Jedním z nich je právě Oranžová kavárna.

BOX, Kavárenská čítárna

Ke kávě patří kvalitní četba, která zpříjemní požitek z voňavého nápoje. Společnost Garada podpořila Barevné domky a poskytla na několik desítek knih, od populárně naučné literatury až po letní oddychovou četbu. Kavárna tak funguje současně jako čítárna. Knížky jsou zdarma k dispozici v kavárenských poličkách.

www.oranzovakavarna.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz