Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Dopřát svému psovi to nejlepší

Dopřát svému psovi to nejlepší

Naposledy jsme mluvili o výživě mladých psích teenagerů. Tentokrát se zblízka podíváme na správné stravování dospělých psů, u kterých je v případě dobré kondice a ideální váhy krmení nejsnadnější. Stačí vybrat správný typ krmiva podle plemena (váhy) psa (small, medium, large, extra large) ve variantě pro dospělé psy (adult).

Menu pro nejmenší dospělé psy jsou koncentrovanější než ta pro velká a obří plemena. Paradoxně totiž malá zvířata vzhledem ke své hmotnosti potřebují více živin než velká, ale mají menší schopnost příjmu sušiny (tedy objemu) než velcí, proto jsou na tyto prvky jejich krmiva koncentrovanější. Stejně jako v minulých vývojových stádiích zvířete je nutné přistupovat k jeho výživě individuálně a senzitivně krmnou dávku upravovat podle toho, jestli nežádoucím způsobem přibírá, nebo naopak hubne. Dospělému psu stačí jedna krmná dávka denně, ale u malých plemen je možné rozdělit ji na ranní a večerní.

Co ale vlastně obsahují superprémiové granule? Kvalitní krmiva obsahují kromě hlavní masové komponenty (z jehněčího, losového masa) další hypoalergenní složky jako rýže či brambory s nízkým obsahem bílkovin. Právě bílkoviny jsou totiž alergenními látkami, které vyvolávají hypersenzitivní reakce.  Mezi další, dnes často skloňované pomocné látky patří omega3 aomega 6 mastné kyseliny, nejvíce účinné ve správném poměru doporučené denní dávky. Ty jsou v krmivu obsaženy díky lososovému oleji a plní důležité funkce v řadě biologických reakcí od zvyšování imunity, přes procesy ovlivňující tlak a srážlivost krve, po účinnost silných protizánětlivých účinků. Dobrá krmiva dále obsahují i speciální hydrolyzovaný protein, který (kromě pro zvířata atraktivní chuti) zajišťuje vysokou, v případě některých krmiv až 90 % stravitelnost. Proto jsou krmné dávky menší a spotřeba ekonomicky příznivější. Vysoce účinný antioxidační komplex zajišťuje vysoká hladina vitaminu E v kombinaci s organickou formou selenu, přirozeného Anti-aging faktoru.

Jiným významným prvkem je yucca extrakt, který snižuje množství uvolňovaného čpavku ve střevech, čímž zvíře chrání před zdravotními záchvaty podobnými epileptickým. Před toxickými účinky čpavku jsou prostřednictvím této příměsi chráněny i játra a hemoglobin zvířete, který transportuje kyslík z plic do tkání. Jako bonus pro majitele zvířat extrakt z yuccy snižuje zápach zvířecích exkrementů. Dále nelze opomenout význam aminokyseliny metioninu, která spolu se směsí chondroitinu a glukosaminu, které podporují výstavbu chrupavek. Vápník a fosfor navíc přispívá ke zdravému stavu kostry a chrupu. Prevenci proti zubnímu kameni navíc ovlivňuje i tvar granule. Například producent krmiva Brit, do svých receptur jako první začal přidávat sušená jablka, zdroj frukto-oligosacharidů. Nedostatek těchto složek v organismu způsobuje nevhodnou (krátkou nebo příliš dlouhou) střevní pasáž a nepříznivé zažívání.

V příštím článku „si posvítíme“ na problematiku nadměrné váhy, která je kromě lidské populace čím dál tím častější i u našich čtyřnohých mazlíků.

Přečtěte si také:

Výživu štěněte lze přirovnat ke stavbě domu – se správným materiálem a know-how můžete postavit velký, pevný a hezký zároveň

Jak správně krmit svého psího teenagera

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz