Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Starejte se o své zažívání. Je důležitější, než si myslíte

Starejte se o své zažívání. Je důležitější, než si myslíte

31.5.2012 - Petr Žabka

Na začátek si položte pár jednoduchých otázek – bolí vás občas břicho? Nebo máte problémy se zažíváním? Trápí vás průjmy? Plynatost? Případně nemůžete za žádnou cenu zhubnout? Pokud jste si alespoň jednou odpověděla ano, vaše zažívání s největší pravděpodobností nefunguje správně. Nastal nejvyšší čas se o svá střeva začít starat. Trávící systém je totiž mnohem důležitější, než většina z nás vůbec tuší. A naše zdraví na něm z velké části závisí.

Povídání o střevech a zažívání není v dnešní době nijak zvlášť populární. Kdo by se také chtěl bavit na téma vyměšování. Paradoxně ale právě zažívací trakt náš zdravotní stav v mnoha ohledech zásadně ovlivňuje. Více než 70 % imunity přímo závisí na tom, zda naše střeva správně pracují, či ne!

Neveselá statistika

Je známým faktem, že v České republice je nejvyšší výskyt rakoviny tlustého střeva a konečníku na světě. Každý rok je tato nemoc diagnostikována u více než 8 000 Čechů a asi 4 000 lidí u nás na tuto nemoc za stejnou dobu zemře. Otázka, proč se pyšníme tak smutným fenoménem, zaměstnává množství odborníků. Jasná odpověď zatím neexistuje.

Jisté je, že naše střeva by určitě lépe fungovala, kdybychom se správně stravovali a dbali na svůj životní styl. Realita je však od ideálu hodně vzdálená.  Většina z nás se stravuje zdravě jen občas. Těžká jídla (nejlépe obohacená o pořádnou dávku glutamátů), nezdravé nápoje plné cukru nebo večerní dobrůtky u televize  jsou na denním pořádku. O životním stylu ani nemluvě. Jak má člověk po jídle relaxovat v době, kdy stres a shon jsou na denním pořádku? Kde kdo je rád, že se vůbec stihne naobědvat. Výsledek?

Průměrný Čech má ve svých střevech 1 – 7 kg nenatrávené potravy! Šílené číslo, že? Jde většinou o pozůstatky těžko stravitelných jídel, se kterými si špatně fungující střeva nedokáží poradit a vylučují je velmi pomalu. Tyto zbytky v nás doslova kvasí a výsledkem je právě plynatost, průjem, bolení břicha… Pro lepší představu. Zkuste vyhodit zbytky od večeře do odpadkového koše a za týden se na ně podívejte. Přesně to samé, co v koši najdete má mnoho z nás přímo v břiše. Nechutné? Jistě. Ale hlavně alarmující!

Asi si teď říkáte, a co mám tedy dělat? Mám opustit práci, abych se mohla v klidu zdravě najíst? To asi těžko. Řešení tady naštěstí je. Svou stravu určitě můžeme alespoň trochu zlepšit. Návodů jak na to, jsou na internetu, v knihách a časopisech spousty. Pomoci mohou také vhodně zvolené doplňky stravy. Tady ale pozor!

Doplňky stravy jedině kvalitní!

Abychom se vyhnuli střevním potížím a bojovali preventivně proti vzniku rakoviny tlustého střeva nebo konečníku, užívání vhodných doplňků stravy může našemu tělu výrazně pomoci. Kvalitní preparáty napomáhají správnému trávení a dodávají tělu nejen chybějící bakterie, ale i další důležité látky, především vlákninu. Nutno však zdůraznit slovíčko kvalitní. Tedy preparáty minimálně přírodního původu a se správným složením. Proto dřív než nějaký doplněk stravy koupíte, dobře si prostudujte, co je vlastně zač.

Zjednodušeně se dá říci, že k podpoře zažívání slouží ty doplňky stravy které obsahují tři základní složky: probiotika, prebiotika a vlákninu. Je to skutečný základ, proto chtějte v lékárně pouze ten přípravek, který obsahuje všechny tyto „ingredience“ (různých přípravků obsahujících jen vlákninu nebo jen probiotika je totiž spousta. Jejich efekt na naše tělo ale není většinou valný) Střeva ke svému správnému fungování navíc potřebují, aby dostávala prebiotika, prebiotika i vlákninu ve správném poměru. To samozřejmě kvalitní doplňky stravy zaručují.

Pokud se tedy rozhodnete začít něco dělat se svým zažíváním, při nákupu doplňků stravy přemýšlejte a pečlivě si nastudujte, co vám lékárník nabízí. Rozhodně se neřiďte jen cenou. Stejně jako jinde, i tady platí přímá úměra – čím levnější, tím horší. Určitě neprohloupíte, když se před nákupem poradíte se svým lékařem. Také počítejte s tím, že požadovaný efekt se dostaví až po nějaké době. Zázračné pilulky, které by člověk spolkl a měl střeva rázem čistá a zdravá ještě nikdo nevymyslel. Hlavně svému zažívání věnujte alespoň trochu pozornosti. Jde o vaše zdraví. A ať už vsadíte na zdravou stravu nebo kvalitní přírodní preparáty, rozhodně neprohloupíte.

Více informací o zdravém zažívání najdete také na webu: www.zdravastreva.cz

Zúčastněte se soutěže a zbavte se problémů se zažíváním

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip