Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Suché oko - civilizační problém patřící do ordinace!

Suché oko - civilizační problém patřící do ordinace!

30.5.2012 - Redakce Babinet

Téměř každý člověk se během svého života setká s problémem suchého oka. Příčiny mohou být různé. Ať již je to přirozeně věkem, změnou hormonů, braním léků (například k potlačení alergií, antidepresiva) či přemírou hodin strávených u počítače a v klimatizovaném prostředí.

Jak je vidět, jsou to velice často různé faktory moderního civilizačního vývoje, nebo jeho přímých následků, které problémy suchého oka způsobují. I když odborníci vědí, že suché oko se obecně týká převážně starší populace, trend naší civilizace směřuje k tomu, že příznaky suchého oka trpí daleko mladší generace - dokonce i našich dětí, vysedávajících hodiny a hodiny denně na internetu.

Jaké jsou symptomy suchého oka, které můžeme na sobě více či méně často pozorovat? Pálení, řezání, zarudnutí, škrábání, pocit písku v očích, přecitlivělost na světlo, unavené oči, porucha zrakové ostrosti, častější mrkání, nadměrné slzení... Kolik z nás něco z toho nepozná zvedněte ruku!

Z praxe očních lékařů se odhaduje, že každý čtvrtý člověk je postižen suchým okem a potřebuje odbornou radu. Jen nakapání “nějakých kapek” co nám v každé lékarně rádi prodají - nestačí.

U žen je vyšší výskyt spojen obecně s jejich hormonálními změnami - zejména pak v období přechodu, klimakteria. Úbytek ženských pohlavních hormonů přispívá k horšímu zvlhčování sliznice oka a jejich snazšímu vysychání.

“Až téměř v 80 % případů je základní příčinou suchého oka narušení tukové vrstvy slzného filmu,” říká oftalmolog MUDr. Pavel Němec z Oční kliniky 1. LF Univerzity Karlovy a pokračuje: “Tuková vrstva také zabraňuje odpařování vodné vrstvy, jejímž úkolem je zvlhčovat oční povrch.”

Ke zmírnění příznaků suchého oka se používají různé přípravky, které mají jedno společné – pokoušejí se nahrazovat funkci slzného filmu, doposud však pouze jeho vodnou a mucinovou vrstvu, nikoli vrstvu tukovou. K mechanismu jejich účinku se až dosud mohla nabízet zajímavá paralela: představme si naplněné vědro, ze kterého permanentně uniká voda, a my se pokoušíme dosáhnout nápravy tím, že do něj tuto vodu budeme doplňovat. Bylo by jistě lepší pokusit se to děravé vědro opravit.

I ono „děravé vědro“ už nově dokážeme účinně řešit:
“V léčbě suchého oka dlouho existoval určitý paradox. Velmi dobrých, čistě vodných preparátů, které do určitě míry nahrazují vodnou vrstvu slzného filmu, je k dispozici celá řada. Nemocní v České republice mají ale vůbec poprvé k dispozici specializovaný roztok, který řeší (obnovuje a stabilizuje) problémy spojené s poruchou tukové vrstvy, kterých je z klinického hlediska zdaleka nejvíc. Dlouho neřešitelným problémem bylo složení tukové formule, která by v takovém léčivu vydržela otevřená několik týdnů, aniž by se zkazila. Na něco takového jsme dlouho čekali - tento průlomový přípravek se jmenuje Systane BALANCE a já jej svým nemocným doporučuji - nic podobného u nás není k dispozici,“ upozorňuje MUDr. Němec.

Každý z vás máte možnost vyhrát balíček volnoprodejných produktů řešících sympomy suchého oka. Stačí se účastnit naší soutěže ZDE.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

blanš
5.8.2014 15:25

Problémem suchého oka jsem taky trpěla, hlavně když jsem si četla… Na radu lékárnice jsem si koupila kapky Ocutein Sensitive. Takže teď když si čtu a pociťuji řezání očí, tak si kápnu a mám zas na pár hodin pokoj.

Další z magazínu

Náš tip