Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Převratné změny českého porodnictví se blíží!

Převratné změny českého porodnictví se blíží!

24.5.2012 - Hnutí za aktivní mateřství

O porodech a porodnictví se mluví stale častěji. Dlouhá léta jsme slýchali hlavně to, jaké má naše země v této oblasti výborné výsledky a že rozhodně není třeba nic měnit. Právě neochvějnost tohoto tvrzení bere v poslední době za své. Ukazuje se totiž, že mnohé státy, které mají narozdíl od České republiky rozvinutý, pestrý systém péče, dosahují stejných nebo dokonce lepších statistických výsledků.

Tento týden se poprvé setkala pracovní skupina při Ministerstvu zdravotnictví, která by měla napomoci zavést do praxe pozitivní změny. Které to jsou? Především výzkumy velmi pozitivně hodnocená péče porodních asistentek – ministr Heger se již dříve vyjádřil, že by porodní asistentky měly pečovat o ženy nejen při porodu a po něm, ale rovněž v těhotenství. Mohou vést tzv. prenatální poradnu.Světový týden respektu k porodu 2012

Světový týden respektu k porodu vznikl před několika lety proto, aby ukázal celou škálu možností, jak může vypadat zdravá, bezpečná péče v těhotenství a při porodu. Vznikl na obranu normálního, přirozeného procesu, proto, aby předkládal nejnověji dostupné vědecké informace. Je třeba si uvědomit, že bezpečná péče při porodu nemůže být založena na nějakých neměnných zvyklostech a rutině, ale právě jen na vědeckých informacích. Je skvělé, že se máme kde inspirovat, aniž bychom museli cestovat daleko: ve většině evropských zemí mají ženy bohatý výběr péče jak v těhotenství, tak během porodu a po porodu.

Česká republika se připojuje už posedmé. V Praze připravuje Hnutí za aktivní mateřství, kde můžete po celý týden navštěvovat přednášky, filmové projekce, diskuse a zajímavá setkání, nebo si jen projít expozici porodního sálu a dělohy a nahlédnout do tematických časopisů a knih u zdravého baru. Program přináší i akreditované přednášky pro porodní asistentky a sestry. Součástí festivalu je rovněž poradna porodní asistentky a duly.
K akci se připojuje celá řada dalších organizací po celé republice, v každém regionu tedy zájemkyně a zájemci najdou  nějaké kontaktní místo, přednášku, filmovou projekci nebo diskusní setkání.
Světový týden respektu k porodu 21. – 27. května 2012
Bližší informace o programu, expozici, přednášejících a pořádajících, jakož i seznam připojených organizací najdete na webových stránkách www.respektkporodu.cz.

Tisková zpráva Hnutí za aktivní mateřství, 18. květen 2012

Chcete diskutovat? ZDE!

Kontakty:
Petra Sovová, 776 465 486, ham@iham.cz
Markéta Šafránková Bejkovská, 776 465 461, ham@iham.czVaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz