Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Rodiče se nevracejí do svého zaměstnání

Rodiče se nevracejí do svého zaměstnání

10.5.2012 - RC MUM

(Tisková zpráva, MUM – Rodinné centrum, Mezilesí 2058, Praha 9)

Zaměstnanci z řad rodičů se po rodičovské dovolené většinou nevracejí ke svému původnímu zaměstnavateli. Z praxe pracovněprávní poradny Rodinného centra MUM v Praze vyplývá, že takových rodičů je téměř 80 procent. Zaměstnavatel jim totiž obvykle neumožní zkrácený pracovní úvazek, při kterém by mohli skloubit práci a péči o rodinu.

Řešením je lepší komunikace mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem již před nástupem na mateřskou a rodičovskou dovolenou, během ní i po ní. Rodiče po rodičovské dovolené, kteří se chtějí po několikaleté pauze vracet do svého původního zaměstnání, často kvůli péči o rodinu preferují zkrácený pracovní úvazek, práci z domova či jinou formu flexibilního pracovního úvazku.

 

 

 

„Zaměstnavatelé bohužel nejsou této formě Pracovněprávního vztahu nakloněni. Často ale jenom proto, že nemají o možnostech Flexibilních pracovních úvazků dostatek informací,“ říká Mgr. Zuzana Dubová z Pracovněprávní poradny Rodinného centra MUM v Praze. „Přitom zaměstnanci s flexibilním úvazkem patří podle výzkumů mezi nejstálejší a nejstabilnější pracovníky ve firmě,“ dodává Dubová.

Rodinné centrum MUM se  roblematikou flexibilních úvazků dlouhodobě zabývá. Vydalo publikaci Práce a život v rovnováze – teorie a praxe. Křest publikace proběhne 23. 5. od 9:30 v sále Chvalského zámku, Na Chvalské tvrzi, Praha 9 – Horní Počernice.

Publikace nabízí i dosud nezveřejněné statistiky, které mimo jiné prokazují velmi malé využívání flexibilních úvazků zvláště v porovnání se západoevropskými zeměmi. Zatímco v celé Evropské unii pracuje na částečný úvazek 18,8 procenta zaměstnanců, v západoevropských zemích se podíl pohybuje okolo 25 procent, v České republice to je jen 4,7 procenta (zdroj Eurostat, 2011).

Publikace je k dispozici zdarma v RC MUM (Mezilesí 2058, Praha 9 – Horní Počernice), v informačním centru Chvalského Zámku (Na Chvalské tvrzi, Praha – Horní Počernice), ke stažení na www.rcmum.cz/ffp.

 Jak postupovat v případě, že zaměstnanec plánuje rodinu a má zájem o flexibilní úvazek:


• Je důležité, aby zaměstnanec neztratil během své mateřské a rodičovské dovolené důvěru zaměstnavatele. Pokud zaměstnanec plánuje příchod potomka, je vhodné o tom zaměstnavatele včas informovat a projevit zájem i nadále dle reálných možností pracovat.


• Ideální je pokusit se vytvořit individuální plán pozvolného návratu do zaměstnání. Samozřejmě s ohledem na příchozí situaci mít rezervy v termínech, pro případ, že se situace s narozeným dítětem nebude vyvíjet podle optimálního plánu rodiče.


• Po dobu mateřské i rodičovské dovolené je třeba být v permanentním kontaktu se zaměstnavatelem a vzájemně se o situaci na obou stranách informovat. Vhodné je projevit zájem absolvovat průběžná školení a týmové akce.


• Při pozvolném návratu do zaměstnání je třeba být realisty, situace rodiny s dětmi se může rychle měnit (nemoc, problémy v MŠ, ZŠ), je dobré na toto myslet. Pro tyto krizové případy je dobré opět plánovat, např. zajistit hlídání nemocných dětí nebo možnost práce z domova, pokud se o děti musí postarat rodič.

Diskutujte na toto téma ZDE.

Autor foto: Gabriela Kutalová, RC MUM

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz