Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Chytrý telefon je praktický pomocník

Chytrý telefon je praktický pomocník

21.3.2012 - Patricie Šedivá

Technologie letí kupředu tak rychle, že řadě z nás z toho jde hlava kolem. I když vás nechceme podceňovat, je jasné, že při tradičním trojboji práce – děti – domácnost je obtížné vývoj technologií sledovat. Kdejaké moderní spotřebiče mají digitální tlačítka (občas si říkám, proč nějaká nemají také moje děti), další přístroje zase o tlačítka pomalu přicházejí, a vše už se začíná ovládat dotykem. Kupříkladu i takový smartphone neboli dotykáč neboli chytrý telefon… Vzpomínka, jak mi dcera před lety do klávesnice rozžmoulala sušenku, manžela příliš nerozesmála. Jak jsem dnes vděčná za dotykáč! Při dlouhé cestě, v čekárně u dětského lékaře nebo u nakupování nepopulárních věcí, jako je zdravotní obuv, nemohu si ho vynachválit! Nainstalovala jsem si do něj zdarma několik her a aplikací, které už si děti umí samy zapnout, a mám klid, který se nedá ničím zaplatit…

zeny a mobilOdkud začít při výběru?
Telefon dnes už opravdu není jen prostředek ke klasickému telefonnímu hovoru. Dokáže pomoci v řadě situací. Ztratila jste se i s autem? Nevadí, zapněte navigaci a cesta do civilizace si vás najde. Jste na horách a prší? To vás nemůže překvapit: už ráno jste si v posteli na mobilu zjistila předpověď počasí a víte, kde je nejbližší aquapark; po návratu můžete využít volnou chvilku ke kontrole mailů nebo sociálních sítí (třeba už se to oblečení po dětech prodalo?).

Při výběru chytrého telefonu je dobré být praktická, a soustředit se na tři základní věci: 

Design – telefon by neměl být zbytečně velký. Ostatně, která z nás nemiluje telefon ovládaný jednou rukou, když v druhé neustále buď vleče dítě, nebo tašku s nákupem? Telefon se vám musí také líbit – přeci jen, budete ho mít v ruce každý den! 

Výrobce – nezapomínejte na servis, dobré zastoupení značky na trhu, dostupnost příslušenství. Pokud si telefon přivezete z ciziny, budete těžko řešit záruční opravu.

Platforma – chytré telefony fungují na tzv. operačních systémech. Některé platformy jsou jednoduché, jiné složitější, množství aplikací či her zdarma (a ty jsou moc fajn) se různí, někde je třeba registrací do online obchodu s aplikacemi (tzv., appstore). Neváhejte si nechat poradit od odborníků na prodejnách, jsou na to vyškoleni. Proč si zbytečně brát složitý telefon, když začít lze i s jednodušším modelem?

Bože, kde to má klávesnici?
I když třeba neumíte ze začátku ovládat úplně všechny multimediální aplikace a klávesnici hledáte, kde se dá, nepanikařte. Najděte si ve chvíli, kdy ratolesti usnou, pár minut času a s telefonem si pohrajte. Ona ta domácnost nikam neuteče a úklid chvilku počká. Výrobci se u chytrých telefonů snaží maximálně o intuitivní prostředí, po chvíli zkoušení se vám telefon určitě poddá. Jen boj s ikonkami na ploše nevzdávejte a nebojte se podívat do manuálu, většinou je velmi stručný (což zvláště my s dětmi oceníme J) a výstižný. Telefony dnes už navíc nabízejí řadu velmi praktických funkcí, které časem sama (prostřednictvím svých zklidněných dětí) jistě oceníte.

1. Ještě před prvním použitím telefonu si přehrajte seznam kontaktů. Telefonní čísla si nechte převést nejlépe na prodejním místě, jednak tam mají na zkopírování speciální zařízení, a jednak byste svépomocí mohly i narazit – modely od různých výrobců totiž mívají jiný software, a tak přehrát si sama kontakty může být oříšek.

2. Při seznamování s telefonem začněte klávesnicí – ovládání dotykové virtuální klávesnice (tedy ne čudlíkové) je opravdu jiné. Naučte se jak ji vyvolat, jak schovat, jak přepínat z písmen na čísla, kde najdete diakritiku. Až zvládnete toto, půl je hotovo.

3. Pak přijde na řadu volání a zprávy. Podívejte se také hned zkraje, kde naleznete seznamy hovorů (volané, i zmeškané).

4. Pokud užíváte email (kdo ne, že?) oceníte možnost zasílání emailů na telefon. Chytrý telefon zvládne také synchronizaci s účty sociálních sítí (Facebook). 

5. Dalším krokem může být zkrocení foťáku a zjištění, kde fotografie najdete a jak je dostanete do zpráv.

Aplikace – srdce chytrého telefonu
Jakmile zvládnete základní funkce na ploše displeje nového mobilu, můžete se ponořit hlouběji do menu. Zjistit, kde je kalendář (bude fajn, když mi taky jednou někdo sám připomene narozeniny a očkování), kalkulačka (na kolik vyjde jedna plena?), jak se nastavuje budík (ach, ta antibiotika v noci…). Více se podívejte na možnosti focení, případně pořizování zábavných videí, pak už jen propojit s Facebookem, směle do toho.

Telefonem ale můžete i platit jízdné v MHD či parkovné v některých městech, stahovat různé zajímavé aplikace, jako například mapy do navigace v telefonu anebo hry, které oceníte právě při čekání s dětmi kdekoli – ať už u lékaře či v restauraci. Při dlouhých cestách vám pak telefon poradí s nejbližším občerstvením na cestě, ukáže nejbližší bankomat, zašle nejaktuálnější zpravodajství, přehled počasí, zpřístupní internet, ba dokonce i řekne, na jaké souhvězdí se díváte nebo odkud kam letí letadlo nad vaší hlavou. Chytrý dotykáč jednoduše skýtá nepřeberné množství možností a je báječným pomocníkem v nesnázi.

Účet pod kontrolou
Chytrý telefon je mazaný zejména díky mnohdy kontinuálnímu stahování dat z internetu – upozorňuje na nové emaily, statusy kamarádek, synchronizuje kalendář a aktualizuje aplikace… U chytřejších z chytrých telefonů si tyhle funkce můžete kontrolovat a nastavit jen na vyžádání, ale některé telefony (např. iPhone) jsou online stále. Nepříjemnému překvapení předejdete včasnou aktivací vhodného datového tarifu nebo datového balíčku, který nabízí surfování za výhodné ceny.

Na zkoušku můžete začít třeba jednodenním datovým surfováním. Takový balíček nabízí například T-Mobile – Internet v mobilu na den stojí jen 24 Kč. Pokud pak zjistíte, že se vám data skutečně hodí, protože zábavných a praktických aplikací je opravdu velmi mnoho, není nic snadnějšího, než přejít na některou měsíční nabídku. Například Internet v mobilu Standard na dobu neurčitou pořídíte jen za 139 Kč s DPH na celý měsíc, a to už opravdu stojí za zkoušku.

Foto: Zdroj T-Mobile

Přečtěte si též článek Možnosti flexibilního úvazku? Ano i to je možné!


Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz