Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /   Trash Made – valentýnské dárky, které mají smysl i styl

Trash Made – valentýnské dárky, které mají smysl i styl

8.2.2012 - Redakce Babinet

 

Kolekce Trash Made nabízí nejen originální šperky pro ženy, ale také dárky určené pro muže či do domácnosti

Neziskový projekt Trash Made přináší řadu recyklovaných dárkových předmětů pro Vaše blízké. Na webových stránkách projektu naleznete nejen šperky, ale také řadu výrobků určených mužům. „Víme, jak obtížné je najít originální dárek pro muže a proto jsme se rozhodli rozšířit naši kolekci o výrobky určené právě jim“, uvedla manažerka projektu Lenka Drápalová. Z poslední kolekce doporučuje například kapesní nůž Jack se střenkou tvořenou vyřazenými deskami plošných spojů či flash disky Upside down ze stejného materiálu.

Nejnovější kolekce nezapomíná ani na ženy, pro které byly navrženy například elegantní náhrdelníky Hadi vyrobené z vyřazených ochranných návleků kabelů nebo kolekce šperků, Helix, jejímž původem jsou elektrické kabely různých zařízení.

Neziskový projekt Trash Made již třetím rokem nabízí výrobky navržené z materiálů pocházejících z vyřazených elektrických a elektronických zařízení. Šperky a další doplňky tak mají za cíl nejen potěšit své nové majitele, ale také vyprávět o své minulosti a svým příběhem motivovat k ekologickému myšlení a jednání. Kolekce Trash Made je navržena designérkami Annou Kozovou, Lindou Čihařovou a Janou Krovovou. Její originalita je každoročně oceněna nominacemi na ocenění Czech Grand Design. Na projektu se podílejí také klienti několika chráněných dílen, kteří mají díky Trash Made možnost uplatnit a rozvinout svou zručnost.

Projekt zaštiťuje společnost REMA Systém, která se zabývá sběrem a recyklací vysloužilých elektrozařízení.

Tipy na dárkové předměty pro muže

upsideUpside down - 4 GB
Flash disk s kapacitou 4 nebo 8GB vytvořený z vyřazených desek plošných spojů. Cena flash disku je 500 Kč u 4GB a 650 Kč u 8GB flash disku.

Vzhůru nohama není jen náš název ale i příběh o našem vzniku. Destička plošného spoje, která tvoří náš povrch, by za normálních okolností měla, stejně jako ta, která je ukryta v našem vnitřku, spojovat součástky a přenášet data. Kvůli chybě, ke které došlo při výrobě, měl však její příběh velmi rychle skončit. Konec je ale v tomto příběhu začátkem a destička získala místo funkce uvnitř elektrozařízení funkci na jeho povrchu. Svým originálním vzorem nás ozdobí a zároveň bude bedlivě chránit Vaše data ukrytá hluboko uvnitř flash disku.

Boarded - manžetové knoflíčky

Manžetové knoflíčky jsou vytvořeny z vadných desek plošných spojů a jsou pozlaceny nebo postříbřeny. Cena knoflíčků je 1 200 Kč.

boardedJsme vyřezány z nepovedených desek plošných spojů tzv. DPS, které se používají ve většině elektropřístrojů pro mechanické připevnění a elektrické propojení elektronických součástek. Díky své nové funkci máme šanci na život, který by jinak skončil hned po jeho zrození. Základním materiálem pro výrobu DPS je laminát ze skelné tkaniny polepený měděnou folií. Zelenou barvu desce dodává maska z izolační vrstvy, která nechává odkryté jen pájecí plošky. Pro orientaci při kontrole, opravách nebo nastavování se na tuto masku často tiskne servisní potisk, který společně s pájecími ploškami připomíná uličky červotočů, vytváří nezaměnitelný dekor 21. století a hodí se na oděv, obuv nebo kabelu každého milovníka nových technologií. Bored? Get on the board.

Jack – kapesní nůž

jackKvalitní značkový kapesní nůž vyráběný se dvěma variantami výbavy. Povrch nože je tvořen vyřazenými deskami plošných spojů. Cena nožů je 980 / 1200 Kč v závislosti na výbavě.

Můj plášť je tvořen deskou plošného spoje, která obvykle tvoří součást rozmanitých elektropřístrojů, ve kterých mechanicky připevňuje, a elektricky propojuje elektronické součástky. Při výrobě desky však nastala chyba, kvůli které ztratila šanci vyzkoušet si funkci, ke které byla předurčena. Díky svému originálnímu dekoru, tvořenému servisním potiskem a pájecími ploškami, však brzy získaly funkci novou. Nyní zdobí můj povrch a příjemně Vám padne do ruky.

Mouthful – otvírák na lahve

Naše historie je stejně bohatá jako význam našeho jména. Cena otvíráku je 380 Kč. Toto obtížně vyslovitelné slovo a jazykolam znamená také doušek či lok, který na Vás čeká jen, co Vám pomůžeme otevřít láhev s lahodným nápojem. Obtížná a dlouhá byla také naše cesta k Vám. V našem minulém životě jsme byly součástí serverů, kterými data proudila stejně rychle jako nápoj z lahve, kterou si nyní s naší pomocí můžete otevřít. Na zdraví!

Tipy na dárkové předměty pro ženy

Hadi - náhrdelníky

hadiNáhrdelníky Hadi jsou vytvořeny z vyřazených ochranných návleků kabelů, doplněných různobarevnými ocelovými kroužky a pohodlným magnetickým zapínáním. Cena náhrdelníků je 580 Kč.

Svými ladnými křivkami, ohebným tělem i veselými barevnými proužky připomínáme hady korálovce. Naše minulost je však přírodě vzdálená na hony. Než jsme byli přeměněni na elegantní náhrdelníky, naše oficiální jméno znělo „ochranné návleky umožňující svazkování kabelů a jejich ochranu proti oděru”. Že to nezní moc pěkně? Pěkný neměl být ani náš další osud, kdy jsme se stali odpadem, a čekala nás cesta na likvidaci. Nakonec jsme však měli štěstí a získali jsme nový tvar i budoucnost a slibujeme, že vás nekousneme.

Forest Gang - náušnice

Vypadáme, jako bychom přišli z lesa, místo z lesa jsem se, však vynořili z hromady vyřazených desek plošných spojů. Cena náušnic je 350 Kč.

fgTyto desky mohly být využity do některého ze statisíců elektrických či elektronických zařízení, ale kvůli výrobní vadě mířily přímo do odpadu. Naše zelená a béžová barva připomínající stromy je ve skutečnosti maska z izolační vrstvy, pokrývající laminátový základ. Cestičky nejsou dílem červotočů, ale důmyslné techniky a tvoří je pájecí plošky pro připevnění a elektrické propojení elektronických součástek. S lesem tedy příliš společného nemáme, ale rády se tam spolu s vámi podíváme!

Dráteníci – brože

Dráteníci jsou umotání ze slaboproudých drátů. Každá brož je originální autorské dílo. Jejich cena je 350 Kč.

Zásadně nedržím dietu. Mám štěstí, že celé mé tělo je přímo tvořeno štíhlými liniemi. Mé předchozí vyhlídky do budoucnosti přitom záviděníhodné nebyly. Barevné dráty, z nichž jsem propleten, byly stísněny v tlustých šedivých kabelech, které už neměl nikdy nikdo spatřit. Pak jsem si ale řekl, že to tak nenechám, nechal jsem se vysvobodit a teď mohu zářit jasnými barvami například na vašem kabátě nebo tašce. A když budete mít dlouhou chvíli a budete si chtít trochu lámat hlavu, zkuste sledovat jeden z drátů, kudy všudy se vine.

Helix – náušnice, náhrdelníky a brože

helixNáušnice, náhrdelníky a brože Helix jsou vytvořeny ze slaboproudých drátů doplněných komponentami z chirurgické oceli. Cena náušnic je 350 Kč.

Stejně jako DNA přenáší genetické informace živých organismů, přenášejí naše závity informaci o historii našeho druhu. Naše kořeny jsou svázané s rozvětvenou rodinou různých elektrických zařízení. Těm jsme přiváděly elektrickou energii a umožňovaly tak jejich fungování až do chvíle, kdy se staly nepotřebnými. Nejprve se zdálo, že budeme odsouzeni k zániku i my, ale dlouhý vývoj nám dal nový tvar i budoucnost. Rádi Vás ozdobíme a poneseme tak zprávu o svém původu dál.


Snowy – náušnice

Náušnice Snowy jsou tvořeny nefunkčními počítačovými chladiči a háčky z chirurgické oceli. Náušnice jsou vyráběny v široké škále tvarů a barev. Jejich cena je 350 Kč.

snowyVznikly jsme z jednoho kusu hliníkového chladiče, který měl za úkol rozvádět teplo vznikající ve zdrojích stolních počítačů nebo serverů. Svým jednoduchým koncem tepelnou energii přijímal a opačným, rozeklaným koncem ji vypouštěl do prostoru, odkud ji ven vyháněl větráček. Dnes těžíme z jiné vlastnosti hliníku než je vodivost - z lehkosti, díky které nebudeme zatěžovat vás ani váš oděv. Možná vás nakonec i ochladí pohled na náš tvar, připomínající část sněhové vločky.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz