Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Co dělá krmivo pro psy kvalitním

Co dělá krmivo pro psy kvalitním

24.1.2012 - Redakce Babinet

Na našem trhu je k mání mnoho různých typů krmiv co do ceny i složení, přičemž neplatí rovnice, že cenově dostupné rovná se obsahově nevhodné. Jak se v obsahu krmiva vyznat, jaké položky by mělo obsahovat, kterým se naopak vyhýbat, to je věčná otázka mnoha chovatelů. Všichni chceme svému čtyřnohému příteli dopřát to nejlepší, pojďme se tedy zblízka podívat, co to je.

Obvyklým trápením psů i koček jsou alergie – vzrůstající problém současné civilizace, na který je dobré urychleně reagovat změnou typu krmiva. Nejčastěji organismus zvířete napadá v podobě potravinových alergenů, které přes střevní sliznici pronikají do těla a vyvolávají řadu problémů, jako jsou průjmy a záněty. Proto kvalitní krmiva obsahují kromě hlavní masové komponenty (z jehněčího, losového masa) další hypoalergenní složky, například rýži nebo brambory s nízkým obsahem bílkovin. Právě bílkoviny jsou totiž alergenními látkami, které vyvolávají nežádoucí reakce.

Věda pro zdraví

Kromě zmiňovaných prvků jdou někteří výrobci superprémiových výživ ještě dál. Například producent oblíbených krmiv Brit do svých receptur jako první začal přidávat sušená jablka, zdroj frukto-oligosacharidů. Specialista na výživu, Ing. Martin Kváš, k tomu říká: „Tyto složky podporují pozitivní střevní mikroflóru a zvýhodňují organismus v konkurenčním boji s jinými, často škodlivými střevními bakteriemi. Výsledek je stejný jako u lidí: bezproblémově fungující trávicí trakt, který ovlivňuje další biologické funkce.“ Nedostatek těchto složek v organismu způsobuje psům i kočkám nepříznivé zažívání. Zvíře je pak náchylné k nemocem a postrádá vitalitu.

Mezi další, dnes často skloňované pomocné látky patří omega 3 a omega 6 mastné kyseliny. Ty jsou v krmivu obsaženy díky lososovému oleji a plní důležité funkce v řadě biologických reakcí od zvyšování imunity, přes procesy ovlivňující tlak a srážlivost krve, po účinnost silných protizánětlivých účinků. Jejich nedostatek prokazatelně vyvolává deprese, únavu či poruchy obnovy kůže.

Přírodní Anti-age faktor

Kvalitní krmiva dále obsahují i speciální hydrolyzovaný protein, který (kromě pro zvířata atraktivní chuti) zajišťuje vysokou, někdy až 90% stravitelnost. Proto jsou krmné dávky menší a spotřeba ekonomicky příznivější. Vysoce účinný antioxidační komplex zajišťuje vysoká hladina vitaminu E a organického selenu, které dohromady působí na obnovu buněk.

Jiným významným prvkem, kterým svému psovi a kočce prospějete, je yucca extrakt, který snižuje množství uvolňovaného čpavku ve střevech. Tím zvíře chrání před zdravotními záchvaty podobnými epileptickým a jako bonus snižuje zápach zvířecích exkrementů. Nezapomeňme však také jmenovat krystalické aminokyseliny, pozitivně působící regenerativně na stavbu chrupavek.

Co rozhodně vynechat?

Obecně však nelze doporučit krmiva obsahující sóju (sójové boby, sójový olej), ta dělá krmiva špatně stravitelnými a tučnými. Zárukou špatné kvality a barvy srsti jsou příměsi pod označením rostlinné oleje. Vhodné není ani hovězí a vepřové maso hýřící proteiny, způsobující alergické reakce. Potřeby vašeho masožravce už vůbec neuspokojí vedlejší produkty živočišného původu, jež jsou opět jen náhražkami čerstvého masa. Další látkou, způsobující pro svůj vysoký bílkovinný obsah alergie, je pšenice. A setkat se dokonce lze i s krmivy obsahujícími vedlejší produkty rostlinného původu. Samozřejmou absenci by měly vykazovat typické alergeny jako lepek, barviva, chemické konzervanty, vejce či mléko. Ty způsobují hubnutí, trávicí problémy (potažmo zvracení), kožní problémy (svědění), vyrážku (ekzémy) a problémy s imunitou. Oblíbenou, ale nezdravou příměsí jsou i různé chemické zvýrazňovače chuti.

Kvalitní krmiva nejsou chemicky obarvená, to znamená, že všechny kousky krmiva mají podobnou velikost i barvu. Čím kvalitnější krmivo ponoříte do vody, tím méně nabobtná a zkouškou by měla projít i tvrdost granulí – čím pevnější jsou, tím zdravěji budou působit na zuby vašeho zvířete.

Život vašeho psa i kočky prochází žaludkem, a pokud cílíte na jejich dobrý zdravotní stav a dlouhověkost, je ideální příklon k průmyslově připravovaným krmivům vysoké kvality. Takový „instantní balíček zdraví“ obsahuje všechny nezbytné i nadstandardní pomáhající složky. Správnou dávku těchto prvků za vás už otestovali odborníci, vy ji svému zvířeti musíte jen naservírovat.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz