Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Prožíváte stavy strachu? Zkuste Bachovy květové esence

Prožíváte stavy strachu? Zkuste Bachovy květové esence

30.8.2011 - Šárka Janouchová

Strach – nepříjemný pocit. Každý z nás se s ním setkal. Bojíme se, že se něco stane nebo naopak nestane, že nás někdo opustí, že něco ztratíme, nedokážeme  . . .Nebudeme daleko od pravdy, když řekneme, že je tolik strachů, kolik je lidí. 

Ale co s tím?

bachovkyAnglický lékař Dr. Bach zkoumal lidské emoce více jak 16 let a rozdělil strach do pěti oblastí. Dr. Bach šel však ještě dále a na každý z těchto strachů objevil „harmonizátor“ v podobě květových esencí - výtažků divoce rostoucích rostlin. Ty odstraňují naše duševní napětí a pomáhají nastolit psychickou harmonii.  Bohužel dnešní doba klade na člověka vysoké nároky a to je spojeno se stresem a následně strachy. A tak dnes, více než kdy jindy, oceníme jemné působení bachových esencí na naši tolik zkoušenou psychiku.

Strach, který umíme pojmenovat

Je až neuvěřitelné jak mnoho dobrého může vykonat esence drobné žluté květinky jako je Kejklířka skvrnitá. Během několika týdnů zbaví člověka nejrůznějších fóbií např. strachu z pavouků, myší a jiných zvířat. Lze ji využít při strachu ze zkoušky, rozhovoru se šéfem, jízdy autem, prostě všude tam, kde umíme své strachy pojmenovat, tzn. máme strach ze známých věcí. Potýkáme-li se s tímto typem strachu, pak zvolíme esenci Kejklířky skvrnité.

Neznámý strach

Někdy se však stane, že přijde divný pocit strachu, který identifikovat neumíme. Jakoby na nás padla tíha, že se něco stane. Jakýsi vnitřní neklid, kterého se neumíme vědomě zbavit. Prostě nás pohltí strach, a mi nevíme z čeho. Na neznámé strachy objevil Dr. Bach esenci Topolu-osiky, která nám v podobných situacích dodá klid a vnitřní důvěru, že vše je tak jak má být. Topol osiku lze využít např. u dětí, které trpí nočními můrami, kdy se probouzí s pláčem a pocitem strachu aniž by věděli proč.

Strach o blízké a milované

aspenStrachem o své bližní trpí nejčastěji matky a ženy pečovatelky. Ale ani mužům se nevyhýbá. Bojíme se o naše blízké – děti, rodiče, partnery. Tento strach může přerůst v neopodstatněné obavy, že se našemu milovanému stane to nejhorší, že menší problém může vést k vážné nemoci, že se našemu dítěti něco stane cestou do školy. Tak bychom mohly ve výčtu strachů o naše blízké pokračovat. Zvládnout tento strach, který nás vede k neustálé kontrole, zda jsou všichni v pořádku a navodit schopnost starat se o druhé beze strachu s duševním klidem, pomůže esence Červený kaštan.

Ztráta kontroly a strach z ní

Ke ztrátě duševní pohody mohou vést i okamžiky, kdy už máme pocit, že „čeho je moc, toho je příliš“. Cítíme blízkost výbuchu naší mysli, máme chuť křičet, případně se dostaví hysterie. Situace se hrozivě stupňuje, naše emoce pracují na plné obrátky a bez ohlášení přijde na návštěvu strach, že už situaci nezvládneme. Začneme se bát, že nás pohltí, že už věc nemáme pod kontrolou. Bojíme se, že dokonce ublížíme lidem kolem sebe nebo sobě samým.  V takovém případě je na místě mít vždy po ruce Slívu třešňovou a užívat tak dlouho, dokud se naše chování nevrátí do stavu racionálního myšlení.

Hrůza

rock rose„Představa hrůzy, je hrůznější, než hrůza sama.“ To řekl kdysi William Shakespeare. A měl pravdu. Strach, který přeroste v hrůzu, nás většinou ohromí. Takový strach prožívá například účastník dopravní nehody nebo přírodní katastrofy, ale může jej vyvolat i děsivá noční můra. Tento hluboký a velký strach trvá většinou krátce a vyvolává naprostý pocit bezmoci a ochromení hrůzou. Schopnost reagovat ve vzniklé situaci, rozproudit energii a zmírnit strach nám pomůže Devaterník penízkový.

Bachovy květové esence fungují na principu homeopatie, tzn. že na velmi jemné úrovni dodávají buňkám našeho těla informaci, jak jim navrátit ztracenou harmonii.  Lze je libovolně kombinovat a užívají se v minimálním množství čtyři kapky čtyřikrát denně. Malá lahvička se bez velkých obtíží ztratí v kabelce nebo kapse. Proto je můžeme mít stále u sebe a buď užívat pravidelně (první výsledky se většinou dostavují v období cca 3-4 týdnů), nebo použít v případě nutnosti když se dostaví nechtěná situace a kapat s krátkými přestávkami dokud strach neustoupí.

Více informací o jednotlivých esencích naleznete na www.krasnacarodejka.cz

Související článek:

Koktejl květových esencí - balzám pro duši i tělo

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip